Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Myjnia samochodowa - własny biznes

Myjnia samochodowa - własny biznes

 
Myjnia samochodowa - własny biznes

Dawniej posiadanie samochodu było wyznacznikiem luksusu. Dziś w kilkuosobowej rodzinie bardzo często każda dorosła osoba ma swój pojazd. Niektórzy mogą go wyczyścić domowym odkurzaczem i opłukać wężem ogrodowym, jednak nie wszyscy mają warunki pozwalające zadbać o auto samemu. A co zrobić z samochodami, które ubrudzą się w trasie? Tutaj często odpowiedzią może być myjnia samochodowa. W związku z tym, że samochodów jest coraz więcej, otworzenie punktu czyszczenia pojazdów może okazać się dochodowym pomysłem.

 

Myjnia samochodowa - biznes

 

Zastanawiając się nad biznesem związanym z pielęgnacją samochodów, należy zdecydować, jaki rodzaj stanowisk chcemy zaproponować klientom. A możliwości jest wiele: myjnia ręczna, myjnia bezdotykowa, automatyczna, stacjonarna lub mobilna; stanowiska do czyszczenia samochodów osobowych lub specjalistycznych (tirów, cystern, autobusów).

 

Decydując się na otworzenie takiego biznesu, musimy zdecydować, w którym kierunku będziemy się specjalizować. Próba scalenia wszystkich możliwości w jednym przedsięwzięciu może być bardzo kosztowna. Warto jednak zastanowić się, czy w ramach prowadzonej przez nas myjni, nie zaoferować dodatkowych usług - odkurzania, odgrzybiania klimatyzacji, prania tapicerek itp.

 

Wyposażenie myjni samochodowej

 

Wyposażenie myjni samochodowej będzie oczywiście uzależnione od zakresu prowadzonych w niej świadczeń. Jeśli to myjnia samoobsługowa ma być głównym motywem działalności, należy zadbać o to, by stanowiska miały odpowiednie programy (do mycia wstępnego, nakładania piany, spłukiwania, woskowania).

 

Jeśli w prowadzonym punkcie oferowana będzie kompleksowa pielęgnacja, należy zainwestować w środki do czyszczenia felg, tapicerek, neutralizowania zapachów i w urządzenia ułatwiające wykonywanie tych czynności (myjki ciśnieniowe, szczotki, specjalne odkurzacze, pianownice).

 

Jak założyć myjnię samochodową

 

Zanim otworzymy działalność, powinniśmy przeprowadzić bardzo szczegółowe badania rynku. W przypadku myjni samochodowej największe znaczenie ma lokalizacja. Jak łatwo zaobserwować - takie obiekty najczęściej pojawiają się przy centrach handlowych, trasach szybkiego ruchu w duecie ze stacjami benzynowymi. W dużym mieście najlepiej sprawdzą się myjnie w pobliżu osiedli, natomiast na terenie mniejszych miejscowości warto się zorientować, czy w ogóle takie punkty się znajdują. Bycie pionierem na określonym terytorialnie rynku może wygenerować spore zyski.

 

Samo założenie działalności nie wymaga specjalnych pozwoleń. Biznes można prowadzić jako jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną.

 

Ważniejsze będzie uzyskanie pozwoleń na budowę myjni - postawienia obiektu, który może mieć wpływ na środowisko.

 

Myjnia samochodowa - pozwolenia

 

Jak możemy przeczytać na stronie polskiego rządu, w związku z możliwym szkodliwym wpływem obiektu na środowisko, od osoby planującej założyć myjnię samochodową, może wymagać się:

„w zakresie odprowadzania ścieków:
• przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,
• sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko,
• wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
• uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na zrzut ścieków do wody, ziemi lub instalacji kanalizacyjnej.
w zakresie wytwarzania odpadów:
• uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów”.

 

Konieczne będzie więc zwrócenie się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Robi się to za pomocą wniosku z dokumentacją terenu (poświadczoną kopią mapy ewidencyjnej terenu), wypisem z rejestru gruntów i opisem działalności.

 

Myjnia samochodowa - wymagania

 

Ale to nie koniec wymogów. Konieczna będzie zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego. Przyszła myjnia nie może też łamać warunków zabudowy, wydanych przez urząd miasta lub gminy.

 

Powyżej przedstawiono syntezę ważniejszych pozwoleń, których może wymagać otwarcie myjni samochodowej. Warto jednak zajrzeć jeszcze do odpowiednich dokumentów, regulujących prowadzenie działalności. Są to m.in.:
- Ustawa o odpadach.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
- Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Młodszy specjalista ds. HR

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko młodszego specjalisty ds. HR, która będzie wspierać nasz zespół HR w realizacji zadań związanych z rekrutacją, selekcją kandydatów, zarządzaniem personelem oraz innymi aspektami działalności HR. Jeśli jesteś osobą pełną energii i...
  • Bank Pocztowy S.A.
    dyrektor  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    3 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.