Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Negocjacje płacowe z pracodawcą - jak rozmawiać o podwyżce?

Negocjacje płacowe z pracodawcą - jak rozmawiać o podwyżce?

 
Negocjacje płacowe z pracodawcą - jak rozmawiać o podwyżce?

Pracuję tu już od 2 lat.
Zbieram na kampera, żeby podróżować po Europie.
Mam teraz większe wydatki, bo wynajęłam mieszkanie bliżej centrum.
Mój kolega pracuje w konkurencyjnej firmie i zarabia dużo więcej.

 

To nie jest dobry wstęp do rozmowy o podwyżce. Jak zacząć, jak prowadzić negocjacje z szefem, aby zakończyły się porozumieniem?

 

Spis treści

Jak negocjować podwyżkę

 

Rozmowa o podwyżce jest zazwyczaj stresującym momentem. Aby zniwelować zdenerwowanie warto solidnie przygotować grunt pod negocjacje wynagrodzenia. Tutaj spontaniczność raczej się nie sprawdzi, dlatego na spotkanie z szefem lepiej udać się z konkretnym zbiorem argumentów, a także z dobrym nastawieniem. Choć sama pewność siebie nie wystarczy, osobie, która jest przekonana o własnej wartości i umiejętnościach będzie łatwiej osiągnąć cel.

 

Jak rozmawiać o podwyżce? Przede wszystkim ze spokojem i opanowaniem, we wcześniej ustalonym z pracodawcą terminie. Łapanie szefa na korytarzu, między stresującym spotkaniem z kluczowym klientem a naradą ze wspólnikami, jest bardzo złym pomysłem. Przełożony, podobnie jak i my, powinien mieć możliwość przygotowania się do rozmowy.

 

Nie traktujmy także spotkania jak bitwy. Nie myślmy, że jako osoba, która chce zarabiać więcej, znajdziemy się na początku listy pracowników do zwolnienia. Każdy ma prawo rozwijać się zawodowo. Wraz ze stażem w firmie rośnie nasze doświadczenie, wiedza i kompetencje. Zazwyczaj z czasem jesteśmy także obdarzani większą odpowiedzialnością. To wszystko sprawia, że możemy oczekiwać większego wynagrodzenia i jest dobrym uzasadnieniem podwyżki.

 

Jak wiadomo, im mniejsze są koszty prowadzenia biznesu, tym większy zysk przedsiębiorstwa. Wyższe pensje mogą zatem nie iść w parze z optymalizacją wydatków firmy. Jednak podniesienie płacy dobremu pracownikowi, który angażuje się w swoje obowiązki, często jest bardzo opłacalne. Mając na uwadze znaczące koszty rekrutacji i wdrażania nowej osoby, pracodawcy bardzo często wolą inwestować w rozwój zatrudnionych już osób. Podwyżka wynagrodzenia powinna więc przekładać się na realny zysk firmy.

 

Z tego względu uzasadnienie prośby należy sformułować tak, aby pokazać, że nasza gratyfikacja finansowa będzie opłacalna. Nigdy jednak nie stawiajmy szefa pod ścianą. Zdanie: „Albo dostanę podwyżkę, albo się zwalniam!” nie najlepiej o nas świadczy i taki emocjonalny szantaż raczej zamyka nam drogę do większych zarobków. Może się zdarzyć tak, że firma w danej chwili nie ma środków na podwyższenie pensji, ale jest szansa na poprawę tej sytuacji za jakiś czas. Jeśli uzyskamy właśnie taką informację - poprośmy o konkrety, a także ustalmy wstępny termin kolejnej rozmowy.

 

Na sukces w negocjacjach o podwyżkę składa się wiele elementów. Jeśli dostrzeżemy, że raczej nie istnieją szanse na uzyskanie oczekiwanego wynagrodzenia, sprawdźmy możliwości w innych firmach. Udział w rozmowach rekrutacyjnych, kiedy mamy pracę, zazwyczaj nie jest tak bardzo stresujący, jak w przypadku długiego bezrobocia. Dlatego szansa na znalezienie lepszego stanowiska wzrasta i łatwiej też będzie prowadzić negocjacje płacowe z pracodawcą.


Podwyżka po okresie próbnym

 

Koniec okresu próbnego i rozmowa o przedłużenie umowy o pracę to świetna okazja do negocjacji podwyżki. Pierwsze tygodnie w nowym miejscu zazwyczaj poświęca się na wdrażanie w obowiązki i procedury obowiązujące w firmie. Pracownik po wstępnym okresie z założenia powinien być już samodzielny i kompetentny w zakresie swoich zadań.

 

Dlatego, jeśli pokażemy, że jesteśmy nastawieni na rozwój i zaangażowani w pracę, mamy szansę, że szef to doceni i przyzna nam podwyżkę. Prawdopodobieństwo tego wzrasta, jeśli na początku współpracy zaznaczyliśmy, że zależy nam zarówno na długotrwałym zatrudnieniu, jak i rozwoju w firmie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.