Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Oczekiwania finansowe pracownika

Oczekiwania finansowe pracownika

 
Oczekiwania finansowe pracownika

Każdy z nas ma mniej lub bardziej sprecyzowane zawodowe ambicje i plany poprowadzenia ścieżki kariery. Szukając pracy, sprawdzamy firmy pod kątem możliwości rozwoju i awansu, organizowanych szkoleń, dbania o podnoszenie naszych kwalifikacji. Ważna jest także atmosfera, to, czy sprzyja innowacyjnemu działaniu. Bierzemy pod uwagę również benefity, bonusy do umowy, takie jak karnety na siłownie, basen, bilety do kina, a nawet codzienny dostęp do świeżych owoców. Nie da się ukryć, że ogromną rolę w wyborze nowego pracodawcy odgrywają także pieniądze.

 

Oczekiwania finansowe - jak je przedstawić?

 

"Ile chciałby pan zarabiać?", "Jakie wynagrodzenie panią usatysfakcjonuje?" - ponieważ oczekiwania finansowe pracownika mogą zaważyć na decyzji o zatrudnieniu, takie pytania zawsze padają podczas rozmów kwalifikacyjnych, zwłaszcza kiedy rekruter jest danym kandydatem zainteresowany.

 

Jak przedstawić swoje oczekiwania wobec pracodawcy? Warto rozpocząć od sprawdzenia poziomu wynagrodzeń na danym stanowisku. Można skorzystać z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń bądź sprawdzić opinie pracowników na forach internetowych.

 

Dobrze, jeśli kwota nie będzie odrealniona. Podanie zbyt wysokiej sumy oczekiwanego wynagrodzenia, podobnie jak zaproponowanie zaniżonej kwoty, jest błędem. Dodatkowo, jeśli zostaniemy zatrudnieni na niekorzystnych finansowo zasadach, trudniej będzie nam osiągnąć satysfakcję z pracy i prawdziwie się zaangażować.

 

Oczekiwania finansowe w CV

 

Bardzo często, kiedy aplikujemy do pracy za pośrednictwem portali internetowych, jesteśmy proszeni o wypełnienie gotowego formularza. Wraz z załączonym tradycyjnym CV jest on pierwszym dokumentem w procesie rekrutacji. Przez lata przyzwyczailiśmy się, że kwestia wynagrodzenia jest poruszana dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oczekiwania finansowe jednak coraz częściej wymagane są już wcześniej – właśnie na etapie składania dokumentów (pracodawca może prosić o uzupełnienie rubryki w gotowej ankiecie albo dopisanie zarobków w CV).

 

To rozwiązanie przede wszystkim oszczędza czas, zarówno nasz, jak i pracodawcy. Pozwala na natychmiastową weryfikację, czy firma jest w stanie zaproponować odpowiednią dla kandydata pensję. Oczekiwane wynagrodzenie w CV czy wstępnym formularzu będzie podstawą do rozmowy o zarobkach podczas kolejnych etapów rekrutacji. Dlatego warto tę kwestię dobrze przemyśleć. Podajmy kwotę, która nas satysfakcjonuje, ale jednocześnie nie jest oderwana od rynkowych realiów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mikrobiolog kliniczny, weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: ocena wartości diagnostycznej oraz posiew materiałów biologicznych pochodzenia zwierzęcego, bezpośredni kontakt z lekarzami weterynarii, ocena preparatów mikroskopowych, wykonywanie analiz mikrobiologicznych wraz z oznaczeniem lekowrażliwości.
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Wsparcie techniczne dla agencji sprzedaży i biur własnych; Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów operacyjnych; Prowadzenie korespondencji mailowej dotyczącej zapytań produktowych z agentami turystycznymi i biurami własnymi;
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Kontakt mailowy z agencjami sprzedaży; Kalkulacje i wyliczenia zmian w nowych oraz już założonych rezerwacjach; Odpowiadanie na wątpliwości z nimi związane; Współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego...
  • Magazynier / Pomocnik (m/w/d)

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Kaiserslautern   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 73,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Przyjmowanie i wydawanie towarów; Organizacja i utrzymanie porządku w magazynie; Współpraca z zespołem; Wymagania: Podstawowy poziom językowy A1 w języku niemieckim lub angielskim; Zaangażowanie i umiejętność pracy zespołowej;
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Sporządzanie i prowadzenie dokumentacji personalnej pracowników od zatrudnienia do zakończenia współpracy oraz dokumentacji dla umów cywilno-prawnych. Konsolidacja danych dotyczących czasu pracy w celu sporządzania ewidencji czasu pracy. Obsługa systemu kadrowo-płacowego i...
  • Mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.