Oczekiwania finansowe pracownika 2019-04-23

Każdy z nas ma mniej lub bardziej sprecyzowane zawodowe ambicje i plany poprowadzenia ścieżki kariery. Szukając pracy, sprawdzamy firmy pod kątem możliwości rozwoju i awansu, organizowanych szkoleń, dbania o podnoszenie naszych kwalifikacji. Ważna jest także atmosfera, to, czy sprzyja innowacyjnemu działaniu. Bierzemy pod uwagę również benefity, bonusy do umowy, takie jak karnety na siłownie, basen, bilety do kina, a nawet codzienny dostęp do świeżych owoców. Nie da się ukryć, że ogromną rolę w wyborze nowego pracodawcy odgrywają także pieniądze.

 

Oczekiwania finansowe - jak je przedstawić?

 

"Ile chciałby pan zarabiać?", "Jakie wynagrodzenie panią usatysfakcjonuje?" - ponieważ oczekiwania finansowe pracownika mogą zaważyć na decyzji o zatrudnieniu, takie pytania zawsze padają podczas rozmów kwalifikacyjnych, zwłaszcza kiedy rekruter jest danym kandydatem zainteresowany.

 

Jak przedstawić swoje oczekiwania wobec pracodawcy? Warto rozpocząć od sprawdzenia poziomu wynagrodzeń na danym stanowisku. Można skorzystać z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń bądź sprawdzić opinie pracowników na forach internetowych.

 

Dobrze, jeśli kwota nie będzie odrealniona. Podanie zbyt wysokiej sumy oczekiwanego wynagrodzenia, podobnie jak zaproponowanie zaniżonej kwoty, jest błędem. Dodatkowo, jeśli zostaniemy zatrudnieni na niekorzystnych finansowo zasadach, trudniej będzie nam osiągnąć satysfakcję z pracy i prawdziwie się zaangażować.

 

Oczekiwania finansowe w CV

 

Bardzo często, kiedy aplikujemy do pracy za pośrednictwem portali internetowych, jesteśmy proszeni o wypełnienie gotowego formularza. Wraz z załączonym tradycyjnym CV jest on pierwszym dokumentem w procesie rekrutacji. Przez lata przyzwyczailiśmy się, że kwestia wynagrodzenia jest poruszana dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oczekiwania finansowe jednak coraz częściej wymagane są już wcześniej – właśnie na etapie składania dokumentów (pracodawca może prosić o uzupełnienie rubryki w gotowej ankiecie albo dopisanie zarobków w CV).

 

To rozwiązanie przede wszystkim oszczędza czas, zarówno nasz, jak i pracodawcy. Pozwala na natychmiastową weryfikację, czy firma jest w stanie zaproponować odpowiednią dla kandydata pensję. Oczekiwane wynagrodzenie w CV czy wstępnym formularzu będzie podstawą do rozmowy o zarobkach podczas kolejnych etapów rekrutacji. Dlatego warto tę kwestię dobrze przemyśleć. Podajmy kwotę, która nas satysfakcjonuje, ale jednocześnie nie jest oderwana od rynkowych realiów.

 

Read also:

Comment