Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Park technologiczny – co to jest? Jak funkcjonuje?

Park technologiczny – co to jest? Jak funkcjonuje?

 
Park technologiczny – co to jest? Jak funkcjonuje?

W naszym kraju funkcjonuje szereg instytucji, które mają pomóc przedsiębiorcom w rozwijaniu firmy, a także zachęcić inwestorów do nowych inicjatyw. Są to tak zwane Ośrodki Innowacji – należą do nich między innymi parki technologiczne.

 

Park technologiczny – definicja

 

Na świecie parki technologiczne należą do najbardziej popularnych metod wspierania przedsiębiorczości. Jak podaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Parków Naukowych (IASP), w 73 krajach funkcjonują 1984 parki, zrzeszające 115 tys. podmiotów gospodarczych. Pierwszy park powstał w USA w 1984 roku. Warto pamiętać, że również słynna Dolina Krzemowa, w której początkowo zaczęto rozwijać branżę IT, a potem również FinTech i inne, miała swój początek w technoparku – słynnym Stanford Research Park.

 

W Polsce pierwszym tego typu centrum technologicznym był natomiast Poznański Park Naukowo-Technologiczny, założony w 1995 r. Od tamtej pory w naszym kraju powstało i funkcjonuje do dziś ponad dwadzieścia tego typu ośrodków.

 

Co to jest park technologiczny? Czy jest tym samym, co park przemysłowy?

 

Definicji dostarcza Ministerstwo Rozwoju, które na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej wyjaśnia, że park technologiczny/park naukowy to: „wyodrębniona jednostka ukierunkowana na rozwój działalności przedsiębiorców wykorzystujących nowoczesne technologie, w szczególności małych i średnich, w oparciu o korzystanie z wyodrębnionych nieruchomości i infrastruktury technicznej na zasadach umownych. Realizując kompleksowe wsparcie, parki technologiczne oferują przedsiębiorcom także usługi doradztwa w zakresie rozwoju, transferu technologii oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne”.

 

Parków technologicznych nie należy zatem mylić z parkami przemysłowymi, które dostarczają infrastruktury oraz usług dla przedsiębiorców – powierzchni biurowych, uzbrojonych terenów pod inwestycje, doradztwa biznesowego, szkoleń dla przedsiębiorców, pomocy w pozyskiwaniu funduszy i dotacji. Głównym celem tych pierwszych jest wsparcie w zakresie zastosowania nowych technologii w biznesie, drugie natomiast oferują ogólną pomoc dla rozwoju przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że najczęściej oba obszary wsparcia są łączone, dzięki czemu powstają parki technologiczno-przemysłowe.

 

Park technologiczny – funkcje

 

W parkach technologicznych funkcjonuje szereg instytucji, umożliwiających rozwój naukowy, pomoc w implementacji nowych technologii do przedsiębiorstwa i wymianę doświadczeń między różnymi podmiotami, głównie na linii przedsiębiorstwa-uczelnie wyższe i ośrodki naukowe. Jest to możliwe dzięki działającym w parkach:
• ośrodkom badawczym,
• centrom szkoleniowym,
• kadrze doradczej oferującej szkolenia,
• infrastrukturze technologicznej oraz biurowej.


Parki technologiczne i technologiczno-przemysłowe funkcjonują często na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, czyli wydzielonego administracyjnie obszaru umożliwiającego rozwijanie biznesu na preferencyjnych warunkach (np. dzięki ulgom i zwolnieniom z podatków i innych form publicznego wparcia). Warto jednak zauważyć, że zgodnie z Ustawą o wspieraniu nowych inwestycji (Dz.U. 2018 poz. 1162) strefy ekonomiczne w Polsce będą działać do 31 grudnia 2026 r., a już teraz ulgi podatkowe dla przedsiębiorców obejmują cały kraj.

 

Prócz parków naukowych, do Ośrodków Innowacji należą również:
• inkubatory przedsiębiorczości (inaczej inkubatory technologiczne)
• centra transferu technologii,
• centra innowacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Specjalista ds. Logistyki

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja procesu zarządzania zamówieniami, w tym np. tworzenie zamówień sprzedaży w ERP, potwierdzanie terminów realizacji zamówień; Organizowanie i koordynowanie wysyłek produktów (Polska, Europa) we współpracy z firmami spedycyjnymi i agencjami celnymi;...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.