Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pielęgniarka środowiskowa – obowiązki, zarobki, jak zostać

Pielęgniarka środowiskowa – obowiązki, zarobki, jak zostać

 
Pielęgniarka środowiskowa – obowiązki, zarobki, jak zostać

Pielęgniarka środowiskowa sprawuje opiekę nad chorym w miejscu jego zamieszkania.

 

Kurs pielęgniarki środowiskowej – jak wygląda, ile trwa?

 

Na wstępie należy zauważyć, że pielęgniarstwo środowiskowe nie znalazło się na liście specjalizacji dotyczącej tego zawodu (ujętej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne). Pomoc pielęgniarska w domu wykonywana jest przez osoby wyspecjalizowane w pielęgniarstwie rodzinnym, opiece paliatywnej czy opiece długoterminowej.

 

By rozpocząć pracę jako pielęgniarka lub pielęgniarz, zgodnie z art. 28. Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej należy:

  • ukończyć szkołę pielęgniarską w Polsce/państwie członkowskim UE (taki dyplom musi zostać uznany jako równorzędne świadectwo do polskiego) – kształcenie odbywa się w ramach studiów wyższych na kierunku pielęgniarstwo;
  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
  • cechować się dobrym zdrowiem (tzn. pozwalającym do wykonywania zawodu, co potwierdzi lekarz medycyny pracy);
  • wykazywać nienaganną postawę etyczną.

Uzyskanie specjalizacji odbywa się natomiast w ramach studiów podyplomowych. Osoba, która uzyskała kwalifikacje może posługiwać się tytułem specjalisty w wybranej dziedzinie.

 

Pielęgniarka środowiskowa: zakres obowiązków

 

Zadania pielęgniarki środowiskowej różnią się w zależności od wieku, stanu zdrowia chorego i innych czynników, determinowanych na przykład przez okoliczności domowe i rodzinne, rozwój medycyny umożliwiający na stosowanie nowych metod opieki/terapii, pojawianie się nowych zagrożeń.

 

Osoba na tym stanowisku organizuje opiekę w domu pod względem zabezpieczenia potrzeb chorego. Rozpoznaje czynniki środowiskowe, które mają istotny wpływ na stan zdrowia pacjenta. Dokonuje również oceny kondycji biopsychospołecznej otoczenia chorego. Opracowuje program działania – leczenia i profilaktyki zdrowotnej – dla domowników. Do zadań pielęgniarki należy też przygotowanie członków rodziny do pełnienie nieprofesjonalnej opieki nad chorym. Pielęgniarka czy pielęgniarz środowiskowy promuje aktywności prozdrowotne, profilaktyczne, prowadzi edukację dla dzieci i osób starszych.

 

Zarobki pielęgniarki środowiskowej

 

Praca pielęgniarek i pielęgniarzy jest niezwykle istotna – bez ich poświęcenia i zaangażowania nie ma mowy o sprawnie funkcjonującej służbie zdrowia. Jest to zawód zdominowany przez kobiety (stanowią ponad 90% kadry). Szeroki zakres obowiązków i duża odpowiedzialność nie zawsze jednak jest wynagradzana płacami na satysfakcjonującym poziomie. Więcej zarabiają osoby z dużym stażem pracy oraz w placówkach prywatnych. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzen mediana pensji pielęgniarki wynosi 3960 zł brutto miesięcznie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Niewidzialna praca to ta na co dzień niedoceniana, często nie dość dobrze wynagradzana, ale ważna i potrzebna, mająca ogromne znaczenie dla życia wielu ludzi, zwierząt, środowiska czy lokalnej społeczności. Często pomijani bohaterowie codzienności obchodzą swoje święto – Dzień Niewidzialnej Pracy. To okazja, by podziękować im za zaangażowanie, pomoc i godną podziwu wytrwałość. Dziękujemy!