Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia

Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia

 
Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia

Pokwitowanie odbioru wynagrodzenia


Przepisy, które regulują metodę wypłacania pensji, zmieniły się wraz z dniem 1 stycznia 2019. Oznacza to, że jeszcze nie tak dawno, według przepisów, metoda gotówkowa była nadrzędną metodą wypłacania wynagrodzenia. W praktyce jednak w większości przypadków wynagrodzenie jest przelewane na konto pracownika, które podaje się w momencie podpisywania umowy o pracę. Jest to ułatwienie nie tylko dla pracujących w danym miejscu, ale przede wszystkim dla księgowości. W związku ze zmianami prawnymi wypłacanie wynagrodzenia do rąk własnych będzie następowało tylko na pisemny wniosek pracownika. Traktuje o tym artykuł 86. paragraf 3. Kodeksu Pracy. Pracownicy o tej zmianie powinni być poinformowani do 22 stycznia 2019.

 

Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia – kiedy jest potrzebne


Prawo do pensji ma każdy pracownik, natomiast wypłata wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców. Płaca powinna być wydawana regularnie bez żadnych opóźnień, niezależnie od tego, czy jest to zasada realizowana w formie gotówkowej, czy bezgotówkowej. W niektórych przypadkach pracodawca może wymagać podpisania specjalnego potwierdzenia wypłaty wynagrodzenia. Najczęściej jest to stosowane przy wypłacie pensji w formie gotówki. Przy obecnych zmianach nie będzie to już takie koniecznie. Warto tutaj jednak podkreślić, że według Kodeksu Pracy, pracownik nie miał obowiązku podpisywania kwitu wypłaty wynagrodzenia.

 

Oświadczenie o otrzymaniu wynagrodzenia

 

Pracodawcy natomiast wolą mieć takie oświadczenie. Jest to bowiem pewnego rodzaju zabezpieczenie dla przedsiębiorców. Może bowiem dojść do sytuacji, w której nieuczciwy pracownik odebrał wynagrodzenie w gotówce, a mimo to twierdzi, że pracodawca oszukał go i nie wypłacił mu pensji. Pracownicy mogli nawet ubiegać się o wypłatę należytej według nich pensji przed sądem. Pracodawca musiał wtedy udowodnić, że jest niewinny, a oskarżenia ze strony podwładnych są bezpodstawne. Takie pokwitowanie może być zatem dowodem, który pomoże dotrzeć do prawdy, jeżeli pracownicy bezpodstawnie będą się domagali po raz drugi tego samego wynagrodzenia.

Pracodawca może natomiast zaznaczyć w wewnętrznym regulaminie firmy konieczność podpisywania takiego oświadczenia o otrzymaniu wynagrodzenia, dzięki czemu będzie miał tak zwaną podkładkę w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.