Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim

Powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim

 
Powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim

Czy wizyta u lekarza wystarczy, by pracodawca dowiedział się o naszej chorobie? Wprowadzenie e-zwolnień zrewolucjonizowało sposób wystawiania i przekazywania zaświadczeń lekarskich. Okazuje się jednak, że na pracowniku wciąż ciążą pewne obowiązki.

 

Nieobecność w pracy a zwolnienie lekarskie


Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, popularnie zwane L4, przysługuje tym osobom, które są ubezpieczone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu pracownik może liczyć na ważne udogodnienia, między innymi prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jeśli odprowadzamy składki do ZUS-u, ale nie udamy się do lekarza po zwolnienie, wówczas tracimy prawo do pobierania świadczeń.

W większości przypadków ubezpieczony pracownik podczas choroby otrzymuje 80% wynagrodzenia. Wyjątkiem jest ciąża bądź okoliczność, gdy do utraty zdrowia doszło w wyniku wypadku w drodze do pracy – wówczas należy mu się 100% pensji.

Co więcej, zaświadczenie lekarskie jest dokumentem tłumaczącym naszą nieobecność w pracy. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy Kodeks pracy przewiduje dla niesubordynowanego pracownika szereg sankcji – w tym naganę i  dyscyplinarne wypowiedzenie umowy.

Warto pamiętać, że zwolnienie możemy uzyskać zarówno dla siebie, jak i dla innego członka rodziny wymagającego opieki – dzieci, współmałżonka lub rodzica. Dodatkowo, jeśli chore dziecko nie przekroczyło 14 lat, przysługuje nam 60 dni wolnych. W przypadku opieki nad starszymi dziećmi i innymi członkami rodziny ustawowo mamy do wykorzystania 14 dni.

W jakim terminie dostarczyć zwolnienie lekarskie do zakładu pracy
Do grudnia 2018 roku na dostarczenie pracodawcy L4 mieliśmy siedem dni. Obecnie lekarze nie wypisują zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (tzw. ZUS ZLA) na papierze, ale wystawiają je w formie elektronicznej (tzw. e-ZLA). Dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy i do ZUS-u odbywa się więc automatycznie, bez udziału pracownika. A to oznacza, że szef dowiaduje się o L4 niemal natychmiast.

Może się jednak zdarzyć, że pracodawca nie posiada jeszcze profilu w systemie obsługującym zwolnienia (PUE ZUS), bądź doszło do jego awarii. W takim przypadku pracownik sam musi dostarczyć mu otrzymany od lekarza wydruk e-ZLA. Ma na to maksymalnie tydzień, licząc od dnia następującego po badaniu. Pracodawca z kolei nie musi przekazywać otrzymanego zwolnienia do ZUS-u, gdyż dzieje się to automatycznie w momencie uwierzytelniania go przez lekarza.

 

Powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim


Choć wystarczy, że pójdziemy na badanie, by mieć pewność, że przełożony dostanie nasze zwolnienie, nie uwalnia nas to z obowiązku zgłoszenia nieobecności w pracy. Zgodnie z przepisami powinniśmy to zrobić niezwłocznie i nie później niż w ciągu 2 dni od początku absencji. Co więcej, musimy dać znać pracodawcy, jak długo nie będzie nas w firmie.

Termin 2 dni możemy przekroczyć tylko w szczególnych okolicznościach, na przykład w przypadku obłożnej choroby, gdy dodatkowo nie ma nikogo, kto mógłby przekazać wiadomość w naszym imieniu. Jednak gdy ta okoliczność przestanie obowiązywać –  pojawi się któryś z domowników – na zawiadomienie o nieobecności w pracy znów mamy 2 dni.

By poinformować przełożonego o nieobecności, nie musimy jechać do firmy. Wystarczy telefon, mail, a nawet ustne przekazanie wiadomości przez któregoś ze współpracowników. Jeśli zdecydujemy się na pocztę tradycyjną, decydująca jest data stempla pocztowego, a nie dzień doręczenia zawiadomienia do firmy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    2 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...
  • Ginekolog - Endokrynolog

    Centrum Medyczne Zdrowie   Warszawa, ul. Kleszczowa 26B    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zatrudnimy lekarza/lekarkę z doświadczeniem i certyfikatem na wykonywanie badań USG.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.