Praca po wolontariacie zagranicznym

2019-09-18

Planujesz poszukiwanie zatrudnienia, ale nie masz doświadczenia? Zacznij od wolontariatu – dzięki niemu nawiążesz nowe kontakty, poznasz języki obce, które mogą przydać się w późniejszych staraniach o pracę.

 

Wolontariat za granicą

 

Wolontariat zagraniczny nieustannie cieszy się popularnością. Bezpłatna praca na rzecz innych poza granicami kraju przyjmuje różne formy. Można zajmować się pomocą społeczną, pracując z dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi, uczyć języka, budować szkoły, odnawiać zabytki, organizować imprezy artystyczne czy prowadzić warsztaty.

 

Trzeba jednak odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu i w jak największym stopniu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podstawą są szczepienia związane z dalekimi zagranicznymi podróżami. Należy poczytać o sytuacji geopolitycznej, aktualnym prawie, możliwych zagrożeniach w miejscu, w którym będzie przebywał wolontariusz. Każdy region ma swoje własne reguły – np. dotyczące konkretnych zachowań społecznych, ale również wydawania prawa jady, uznawania legalności dokumentów kierowców itd.


Bardzo istotne jest też sprawdzenie samej organizacji, oferującej możliwości odbycia wolontariatu – jak długo funkcjonuje, w jakich miejscach działa. Dobrze jest także poczytać opinie innych wolontariuszy, a gdy mamy taką możliwość – skontaktować się z nimi bezpośrednio.

 

Co daje praca w wolontariacie?

 

Z definicji wolontariat to świadoma pomoc na rzecz potrzebujących. Udzielenie wsparcia jest dla wielu możliwością samorealizacji, spełnienia – wiąże się z głębszymi potrzebami odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie. Oprócz tego otwiera wiele nowych dróg kariery zawodowej.


Wolontariat to praca – fizyczna lub umysłowa, a więc pozwalająca zdobyć pierwsze doświadczenia związane z wykonywaniem obowiązków służbowych. Często, by otrzymać przydział na wyjazd, trzeba wysłać CV wraz z listem motywacyjnym. Już nawet kilkumiesięczny wyjazd świadczy o umiejętności adaptacji przyszłego pracownika do nowego, czasem trudnego środowiska, o jego zdolnościach organizacyjnych, samodzielności i sumienności. Tego typu wyjazd jest też ważną lekcją działania pod presją czasu lub otoczenia.


Wpisany w CV wolontariat po angielsku, hiszpańsku lub w innym dowolnym języku to kolejny atut podczas poszukiwania pracy. Wykorzystywanie umiejętności posługiwania się językiem obcym w praktyce jest zawsze wysoko punktowane.
Jeśli ktoś więc od dłuższego czasu rozważa wolontariat zagraniczny, może być pewien, że udzielając pomocy innym, sam również wiele zyska.

 

Read also:

Comment