Wybrana kategoria

Praca w Australii – jak wyjechać, oferty pracy, zawody poszukiwane, zarobki

2019-09-20

Dzięki podpisanemu porozumieniu między Polską a Australią młodzi Polacy, którzy chcieliby wyjechać do tego kraju, będą mogli łatwiej łączyć wypoczynek i edukację z pracą zarobkową.


Jak wyjechać do Australii do pracy?

 

Polska ma podpisane dwustronne porozumienie dotyczące programu „Zwiedzaj i pracuj” z siedmioma państwami. Są to Argentyna, Chile, Japonia, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Tajwan i właśnie Australia. Program skierowana jest do młodych ludzi (w wieku od 18 do maksymalnie 30 lat), którzy chcieliby podczas pobytu poznać kulturę i styl życia mieszkańców Australii. Jednak turystyka i możliwość szlifowania języka to nie jedyne cele tego projektu. Dzięki niemu młodzi Polacy mają szansę zarobić na swój pobyt – podpisane porozumienie zakłada bowiem łączenie wypoczynku z legalną pracą zarobkową.


Konieczne jest jednak spełnienie konkretnych warunków przez kandydatów:
- głównym celem ich pobytu powinien być wypoczynek,
- spełniają kryterium wieku (18-30 lat),
- nie mają dzieci, które utrzymują,
- ich paszport ma minimum dwie puste strony, a dokument wydany jest nie wcześniej niż 10 lat przed złożeniem wniosku o wizę, dodatkowo paszport musi zachować ważność przez okres minimum 90 dni po zakończeniu zaplanowanego pobytu,
- są w posiadaniu biletu powrotnego, biletu na dalszą podróż, mają wystarczające fundusze, by taki bilet wykupić,
- mają środki, dzięki którym będą w stanie utrzymać się samodzielnie w Australii, w razie gdyby nie udało im się podjąć pracy,
- spełniają warunki dotyczące zdrowia, które określone są w prawie Australii, wykupili ubezpieczenie zdrowotne zawierające opiekę szpitalną,
- wcześniej nie brali udziału w programie w Australii,
- mają wyższe wykształcenie albo skończone minimum dwa lata studiów licencjackich,
- legitymują się umiejętnościami językowymi (angielski) na poziomie komunikatywnym,
- przedstawią zaświadczenie, które wydaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (informacje, jak zdobyć taki wniosek znajdują się na stronie Ministerstwa).


Udział w programie „Zwiedzaj i pracuj” to szansa na pracę, pobyt turystyczny i edukację maksymalnie przez rok. Porozumienie ma charakter dwustronny, co oznacza, że będą mogli korzystać z niego nie tylko Polacy, ale też chcący poznać nasz kraj Australijczycy.

 

Zawody poszukiwane w Australii

 

W opublikowanym przez australijski departament, badającym sytuację na rynku pracy, raporcie za lipiec 2019 wskazuje się, że w ciągu roku wzrosła liczba ogłoszeń na stanowiska związane z: kształceniem zawodowym, diagnostyką, profesjonalną terapią, opieką i pomocą, medycyną: lekarze i pielęgniarki, opieką zdrowotną pracowników.


Przy rozważaniu emigracji do Australii, zawsze należy pamiętać, że wyjazd wymaga specjalistycznej wizy (jest kilka różnych typów). W ich zdobyciu najczęściej pomagają agencje migracyjne.


Oferty pracy – Australia

 

We wspomnianym wyżej raporcie wymieniono również zestawienie kompetencji najczęściej wymaganych przez pracodawców. Są to m.in.:
- komunikatywność,
- umiejętność budowania relacji,
- planowanie,
- rozwiązywanie problemów,
- zarządzanie projektami,
- planowanie wydatków,
- obsługa pakietu Office,
- zarządzanie czasem,
- kreatywność.


Jeśli ktoś planuje wyjazd zarobkowy, na stałe, musi wiedzieć, że praca w Australii wymaga bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Im sprawniej posługuje się nim kandydat, tym łatwiej będzie mu znaleźć zatrudnienie. Podobne znaczenie ma rodzaj posiadanej wizy. Chętniej bowiem firmy zainwestują w osobę, której nie grozi przymusowy powrót do kraju w związku z wygaśnięciem ważności dokumentów.

 

Australia – zarobki

 

Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju średnia roczna pensja w 2018 roku wyniosła 53 349,4 dolarów. To daje Australii siódme miejsce w zestawieniu badanych przez OECD państw. Na pierwszym miejscu jest Islandia (66 504 dolarów). W Polsce ta średnia wynosi 29 109 dolarów.


Na stronie https://www.fairwork.gov.au/ znajdują się zestawienia poszczególnych stanowisk i obowiązujących za nie minimalnych wynagrodzeń – z podziałem na rodzaj etatu, zmiany itd.

 

Czy warto emigrować do Australii

 

Co ciągnie Polaków do tego, by zamieszkań w tym odległym państwie? Jak wygląda życie w Australii? Z pewnością egzotyka orac malowniczość flory i fauny może zachęcać do przyjazdów. Jednak należy mieć również na uwadze występujące niebezpieczeństwa. Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych możemy znaleźć informację o tym, że w Australii panuje 3. stopień zagrożenia terrorystycznego i państwo leży w strefie narażonej na występowanie cyklonów tropikalnych.

Read also:

Comment