Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw – dane GUS ze stycznia 2020 roku

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw – dane GUS ze stycznia 2020 roku

 
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw – dane GUS ze stycznia 2020 roku

Przeciętne zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie – GUS

 

Do regularnie badanych przez Główny Urząd Statystyczny wartości należy przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Monitoring dotyczy podmiotów zatrudniających powyżej 9 osób, prowadzących działalność w różnym zakresie, między innymi: leśnictwa i pozyskiwania drewna, rybołówstwa w wodach morskich, handlu hurtowego i detalicznego, dostaw wody, kultury, rozrywki i rekreacji oraz wielu innych (szczegółowo wymienionych w publikacji GUS). Jak kształtują się zarobki w tym sektorze? Nastąpił progres czy pogorszenie sytuacji w stosunku do lat poprzednich?

 

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) to stosunek dwóch wartości. Pierwszą stanowi suma: wynagrodzeń osobowych brutto, honorariów wypłaconych niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę, wypłat z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach oraz dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Drugą jest przeciętna liczba zatrudnionych w danym okresie. W obliczeniach eliminuje się osoby wykonujące pracę nakładczą oraz zatrudnione za granicą.

 

W styczniu 2020 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5282,80 zł. To kwota o 7,1% wyższa od tej, którą otrzymano w analogicznym okresie roku ubiegłego.

 

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

 

Czym jest przeciętne zatrudnienie? GUS definiuje je jako „Średnią wielkość zatrudnienia obliczoną dla badanego okresu (np. miesiąca, kwartału, roku) na podstawie ewidencyjnego stanu zatrudnienia. Przeciętne zatrudnienie w badanym okresie uwzględnia pracowników pełnozatrudnionych oraz niepełnozatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty”.

 

Ta wartość w styczniu 2020 roku wyniosła 6440,9 tys. Co było liczbą większą o 1,1% w porównaniu do stycznia roku poprzedniego.

 

Co wpływa na wysokość przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienie?

 

Wskaźniki wpływające na wysokość zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce zostały zawarte we wzorach i definicjach służących do obliczania tych dwóch wartości. Co jednak powoduje wzrost lub spadek poszczególnych statystyk?

 

Wynagrodzenie uzależnione jest między innymi od kondycji przedsiębiorstw, a także od sytuacji gospodarczej kraju. W obliczaniu brane są pod uwagę np. pensje brutto pracowników, więc wpływ na ostateczny wynik może mieć płaca minimalna i jej wzrost. Również sami zatrudnieni – ich umiejętności, wiedza, kompetencje, osiągnięcia – odgrywają znaczącą rolę w tym, jakie w danym miesiącu otrzymają płace.

 

Kapitał ludzki to także czynnik wpływający na poziom zatrudnienia. Obecnie pracodawcy szukają specjalistów – i nawet jeśli w przedsiębiorstwie są wakaty, to nie zostaną przyjęte do pracy osoby bez odpowiednich kwalifikacji czy umiejętności. Wpływ na liczbę pracujących ma także chęć specjalistów do podjęcia zatrudnienia, sytuacja w branży oraz aktualny stan gospodarki. Z tą liczbą wiąże się także popyt i podaż na konkretne usługi i towary – im więcej konsumentów, tym większe zapotrzebowanie na osoby, które tych produktów dostarczą.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.