Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Refundacja kosztów zatrudnienia – o czym warto wiedzieć?

Refundacja kosztów zatrudnienia – o czym warto wiedzieć?

 
Refundacja kosztów zatrudnienia – o czym warto wiedzieć?

Aby ułatwić niektórym grupom społecznym podjęcie pracy, instytucje odpowiedzialne za promocję zatrudnienia, tworzą w ramach aktywizacji osób bezrobotnych różnego rodzaju programy, z których mogą skorzystać osoby poszukujące pracy i pracodawcy. Do końca 2017 roku obowiązywał program Praca dla Młodych. Dzięki niemu możliwa była refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego do 30 roku życia. Obecnie, program ten już nie jest aktywny, ale istnieją inne, które pozwalają pracodawcy uzyskać refundację kosztów zatrudnienia pracownika. Jak obecnie wygląda refundacja pracodawcy kosztów zatrudnienia bezrobotnego?


Refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego – warianty

 

Wprawdzie przepisy dotyczące refundacji kosztów zatrudnienia osoby do 30 roku życia już nie obowiązują, ale nie znaczy to, że nie istnieją inne formy pomocy młodym pracownikom na rynku pracy. Obecnie realizowanych jest kilka projektów pozwalających uzyskać refundację kosztów zatrudnienia. Wszystkie mają na celu zmniejszenie bezrobocia w kraju i polepszenie sytuacji na rynku pracy.


Refundacja kosztów zatrudnienia – PUP

 

Urzędy pracy odpowiadają za kilka programów aktywizacji bezrobotnych związanych z refundacjami dla pracodawców. Są to, m.in.:
• refundacja składek ZUS dla bezrobotnych do 30. roku życia, którzy podejmują pracę po raz pierwszy (obowiązuje przez 12 miesięcy, w kwocie nie wyższej niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Po upływie 12 miesięcy należy taką osobę zatrudnić na kolejnych 6 miesięcy;
• jednorazowa refundacja kosztów z tytułu składek ZUS za zatrudnienie bezrobotnego przez okres ponad roku. Bezrobotny musi być skierowany z Urzędu Pracy;
• refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy;
• dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie pracownika 50+ (w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego).


PFRON  refundacja kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej

 

Pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego może ubiegać się o dofinansowanie, którego miesięczna wysokość zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika. Dodatkowo dofinansowanie może być zwiększone, jeśli osoba niepełnosprawna ma orzeczoną chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, zaburzenia rozwoju o charakterze całościowym, epilepsję, lub jest osobą niewidomą w stopniu umiarkowanym, lub znacznym.


Dofinansowanie jest proporcjonalne do wymiaru czasu pracownika i może obejmować 75% lub 90% kosztów pracy, w zależności od tego, czy pracodawca prowadzi działalności gospodarczą, czy jej nie prowadzi. Koszty pracy obejmują nie tylko wynagrodzenie, ale również składki społeczne i składki na Fundusz Pracy. Aby refundacja wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej była możliwa, pracownik ten musi zostać ujęty w ewidencji prowadzonej przez PFRON.


Refundacja kosztów zatrudnienia asystenta pracy osoby niepełnosprawnej

 

Pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną może również zatrudnić dla niej pracownika wspomagającego. Koszty pracy takiej osoby są zwracane ze środków Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Asystent ma pomagać niepełnosprawnemu w zakresie komunikowania się z otoczeniem oraz przy czynnościach trudnych lub niemożliwych do samodzielnego wykonania przez niepełnosprawnego na jego stanowisku pracy.


Koszty pracy asystenta są zwracane do wysokości iloczynu minimalnej krajowej i ilorazu ilości godzin przeznaczonych na pomoc w stosunku do ilości godzin niepełnosprawnego w miesiącu. Liczba godzin przeznaczona na pomoc nie może być wyższa niż 20% godzin pracy pracownika w miesiącu.


Refundacja kosztów zatrudnienia asystenta osoby niepełnosprawnej wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych Dz. U. Nr 1987.


Refundacja kosztów zatrudnienia młodocianych


W przypadku zatrudniania osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia, możliwa jest refundacja kosztów zatrudnienia pracowników młodocianych w celu nauki zawodu. Aby zatrudnić taką osobę, konieczne jest uzyskanie przez nią zaświadczenia lekarskiego, o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy oraz uzyskanie zgody opiekunów ustawowych.


Refundacja kosztów zatrudnienia młodocianych może obejmować wynagrodzenie lub składki na ubezpieczenie społeczne, do wysokości najniższych stawek, jakie obowiązują w okresie refundacji. Po okresie otrzymywania refundacji pracodawca musi zatrudniać młodocianych przez kolejnych 6 miesięcy.


Wysokość wynagrodzenia młodocianego, który przyucza się do nauki zawodu, jest określona ustawą i zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (jest zatem zmienne). Wynosi od 4 do 7% w zależności od typu przyuczenia i tego, który rok nauki zawodu podejmuje młodociany.


Refundacja wynagrodzeń młodocianych należy do pomocy de minimis i wlicza się w jej limity. Podstawą prawną refundacji kosztów zatrudnienia młodocianych jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz. U. z 2014, poz. 865 z późń. zm.)

 

Refundacja kosztów zatrudnienia osób do 30 roku życia — na czym polegała


W ramach promocji osób bezrobotnych na rynku pracy oraz ułatwiania młodym osobom wejścia na rynek pracy, w latach 2016-2017 realizowano program refundacji kosztów zatrudnienia obejmujący osoby, które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia.


Pracodawca, w ramach umowy ze starostą, zobowiązywał się do zatrudnienia osoby bezrobotnej przez okres 24 miesięcy, przy czym pierwszy rok pracy bezrobotnego był refundowany ze środków Funduszu Pracy. Refundacja kosztów zatrudnienia przez okres 12 miesięcy była bezzwrotna, chyba że pracodawca rozwiązał z zatrudnionym pracownikiem umowę w okresie kolejnych 12 miesięcy. Przy rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem przed upływem jej końca, pracodawca musiał oddać proporcjonalnie część refundacji. Umowa o prace musiała być zawarta przez cały okres trwania na pełny etat. Refundacja części kosztów zatrudnienia bezrobotnego do 30 roku życia obejmowała wynagrodzenie, składki ZUS i nagrody, w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że pracodawca, który wypłacał pracownikowi minimalne wynagrodzenie, miał refundowane 100% kosztów zatrudnienia, a jeśli chciał płacić mu więcej, to różnice musiał dopłacać z własnej kieszeni.


Refundacja kosztów zatrudnienia osób do 30 roku życia a ciąża


Jeśli pracownica, która została zatrudniona w ramach umowy między pracodawcą a starostą zaszła w ciąże, to nadal, również w czasie urlopu macierzyńskiego, pozostawała w zatrudnieniu u pracodawcy. Urząd Pracy, za zgodą pracodawcy, mógł na to stanowisko skierować inną osobę w ramach umowy na zastępstwo. Okresy zwolnienia lekarskiego oraz zasiłku macierzyńskiego wliczane były do 24 miesięcy trwania umowy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.