Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rejestracja w Urzędzie Pracy - rejestracja krok po kroku

Rejestracja w Urzędzie Pracy - rejestracja krok po kroku

 
Rejestracja w Urzędzie Pracy - rejestracja krok po kroku

 

  

Rejestracja bezrobotnego

  

Proces rejestracji w Urzędzie Pracy nie należy do skomplikowanych. Jednak zanim wybierzesz się do placówki w tym celu, przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty, które będą wymagane przy rejestracji. Rejestracja w PUP daje bezrobotnym wiele możliwości w zakresie aktywizacji zawodowej. 

 

Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy?

 

Rejestracja bezrobotnego nie zawsze wymaga osobistej wizyty w Urzędzie Pracy. Można dokonać także rejestracji w Urzędzie Pracy przez Internet. Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy stacjonarnie? 

 

  1. Przygotuj dokumenty, które będą potrzebne. 
  2. Zgłoś się do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego. 
  3. Zrejestruj się.

 

Rejestracja w Urzędzie Pracy - dokumenty

 

Co trzeba mieć, żeby zarejestrować się w Urzędzie Pracy? Potrzebne będą dokumenty, takie jak: dowód osobisty lub paszport, oryginały wszystkich świadectw pracy lub świadectw służby, a także oryginał lub odpis dyplomu, świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej wraz z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, zaświadczenia o ukończeniu kursów oraz potwierdzające uprawnienia zawodowe, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, referencje itp. Zawsze lepiej mieć ich więcej niż za mało. Pełny spis dokumentów znajdzie na stronie Zielonej Linii 

 

Rejestracja w Urzędzie Pracy przez Internet 

 

Rejestracja bezrobotnego przez Internet to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Rejestracja bezrobotnego online pozwala na rejestrację osoby bezrobotnej bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy komputer i dostęp do sieci internetowej. 

 

Dokonując rejestracji przez Internet, masz dwa wyjścia. Możesz wypełnić formularz i umówić się stacjonarnie w urzędzie w ciągu 7 dni, aby dokonać podpisu osobiście. Jeżeli masz bezpieczny elektroniczny podpis weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym albo potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej, możesz w całości dokonać rejestracji bez wychodzenia z domu. 

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy, które nastąpiło 27 maja 2013 roku, daje możliwość rejestracji jako osoba bezrobotna za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, który dostępny jest na stronie www.praca.gov.pl.

 

Wymagane przy rejestracji bezrobotnego dokumenty wymienione wyżej, będą ci potrzebne także przy rejestracji online. Musisz je jednak najpierw zeskanować i następnie załączyć na etapie rejestracji. Wniosek należy opatrzyć elektronicznym podpisem. 

  

Ile czasu na zarejestrowanie w Urzędzie Pracy?

 

To, ile czasu poświecisz na rejestrację w pośredniaku, zależy w dużej mierze od ciebie i twojego przygotowania. Sam proces zarejestrowania jako bezrobotny trwa od kilku do kilkunastu minut, jeżeli odpowiednio się przygotujesz. Przed pierwszą wizytą w Urzędzie Pracy sprawdź, co będzie ci potrzebne. Urząd Pracy dokumenty potrzebne do rejestracji zamieszcza na swojej stronie internetowej. Warto na nią zajrzeć, aby „nie odbić się od drzwi” na miejscu.

 

Jeżeli jest to ponowna rejestracja w Urzędzie Pracy, sprawa jest łatwiejsza, gdyż tylko uzupełniasz te dokumenty, które otrzymałeś w czasie pomiędzy jedną rejestracją a drugą. Podczas rejestracji w Urzędzie Pracy dokumenty są dokładnie weryfikowane. 

 

Jeżeli dokonujesz rejestracji stacjonarnie, możesz najpierw zarezerwować sobie termin wizyty. Dzięki temu unikniesz „stania” w kolejkach, oczekując na swoją kolej. 

 

Karta wizyt bezrobotnego 

 

Rejestrując się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny, zostanie założona ci karta  rejestracyjna w postaci elektronicznej. W karcie wpisywane są daty kolejnych wizyt w urzędzie. Po pierwszym spotkaniu z Doradcą wyznaczany jest kolejny termin, który jest wpisywany w rubrykę w karcie. Terminy wizyt w Urzędzie Pracy są wiążące. Dlatego, jeżeli nie możesz stawić się w określonym terminie w placówce, musisz z wyprzedzeniem poinformować o tym urzędnika. Ten wyznaczy inny termin. Jeśli nie stawisz się w wyznaczonym terminie, możesz zostać skreślony z listy osób bezrobotnych, chyba że przedłożysz zaświadczenie lekarskie informujące o stanie chorobowym przypadającym na czas wizyty w PUP-ie. 

  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.