Siedząca praca a ból pleców 2019-03-19

Siedząca praca


Obecnie duża część społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życia. Pozycja, w jakiej spędzamy prawie całe dnie, ma ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa. Praca za biurkiem, brak aktywności fizycznej, niezdrowe jedzenie to główni wrogowie naszego organizmu. Konsekwencjami takiego trybu życia może być uporczywy ból pleców, który znacznie ogranicza nasze zdolności ruchowe.

Jeżeli nas także dopada taki problem, to warto zastanowić się, jaką pozycję przyjmujemy podczas pracy i co można zrobić, aby nasz kręgosłup przestał boleć.

 

Długotrwała praca w pozycji siedzącej


Prawo pracy mówi, że pracownicy biurowi mają możliwość robienia 5 minut przerwy na godzinę. Warto wtedy wstać od komputera, przespacerować się, odwrócić zmęczony wzrok od monitora. Dzięki temu nasze plecy chociaż przez chwilę będzie w innej pozycji.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na meble, z których korzystamy. Powinny one odpowiadać wszystkim zasadom ergonomii.

Ergonomia to dział nauki, który zajmuje się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Pracodawca powinien pamiętać, że meble do biura muszą spełniać pewne wymogi. Ważne jest, aby krzesło i biurko miały możliwość regulacji wysokości. Dodatkowo fotel biurowy musi być wyposażony w zagłówek, a jego siedzisko powinno być wyprofilowane tak, aby odpowiadało naturalnej krzywiźnie kręgosłupa.

Ważne jest także, aby nie siedzieć w bardzo dziwnych pozycjach z podwiniętymi nogami, co dodatkowo wpływa na stan pleców oraz może powodować problemy z krążeniem. Wyrobienie sobie nawyku prawidłowej postawy może mieć zbawienny wpływ na stan naszego zdrowia.

Co jednak zrobić, kiedy ból pleców jest już nie do wytrzymania? Najlepiej udać się do lekarza, który sprawdzi, czy nie pojawiły się u nas zwyrodnienia W takim wypadku najprawdopodobniej trzeba będzie skorzystać z pomocy rehabilitanta.

Jeżeli chcemy zapobiec zaistnieniu takiej sytuacji, to warto robić proste ćwiczenia w biurze. Przede wszystkim pracownicy powinni pamiętać, że przerwy są konieczne. Można wtedy przejść się na spacer lub wykonać kilka prostych ćwiczeń. Wystarczą zwykłe skłony oraz rozciąganie, aby nasz kręgosłup chociaż przez chwilę odetchnął. Niektórzy pracodawcy zdecydowali się zainwestować w specjalistyczne duże piłki do siedzenia przy komputerze. Można dzięki nim jednocześnie pracować i trenować głębokie mięśnie brzucha, odcinka lędźwiowego oraz miednicy. Podobną rolę będzie spełniała specjalna poduszka sensoryczna, która odciąża tę część kręgosłupa.

Read also:

Comment