Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Starsi pracownicy na rynku pracy

Starsi pracownicy na rynku pracy

 
Starsi pracownicy na rynku pracy

Ludzie starsi na rynku pracy

 

Osoby, które przekroczyły już 65 rok życia coraz częściej pozostają aktywne na rynku pracy. Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), przeprowadzanego cyklicznie przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w I kwartale 2019 r. liczba pracujących osób w wieku 65+ wyniosła 348 tys., w tym 182 tys. było zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Dużo częściej można w tej grupie spotkać mężczyzn (222 tys.) niż kobiety (126 tys.) Ogółem wszystkich osób starszych aktywnych zawodowo było około 6,6 mln, a biernych zawodowo ponad 6,2 mln.

 

Starsi pracownicy na rynku pracy – szansa czy wyzwanie?

 

Nadal jednak pracujący seniorzy są w Polsce mniejszością. Osoby starsze, często już emeryci, choć mogłyby cieszyć się wolnym czasem, pracują z różnych powodów. Nie zawsze sobie tego życzą, zmusza ich do pracy sytuacja ekonomiczna. Chcą w ten sposób zachować lub poprawić dotychczasowy poziom życia, potrzebują dodatkowych środków na utrzymanie, pragną zarobione pieniądze przeznaczyć na pomoc dzieciom lub wnukom.

 

Niektórzy boją się również izolacji społecznej, która może być efektem zrezygnowania z pracy. W miejscu zatrudnienia mają znajomych, często również kontakt z młodszymi osobami, a codzienne wyzwania pomagają im odnajdywać się w nieustannie zmieniającym się współczesnym świecie.

 

Dzięki pracy wielu seniorów może realizować również psychiczną potrzebę bycia potrzebnym, robienia czegoś wartościowego dla innych, a także samorozwoju. Takie osoby często nie wyobrażają sobie rezygnacji z pracy.

 

Wspieranie seniorów na rynku pracy jest jednym z najważniejszych celów dla polskiej polityki społecznej w najbliższych latach. Nasze społeczeństwo szybko się bowiem starzeje. Sposobem na wsparcie aktywności zawodowej osób starszych jest m.in. promowanie dłuższej aktywności zawodowej u kobiet, podniesienie poziomu opieki medycznej dla pracowników, wprowadzenie narzędzi służących wymianie doświadczeń miedzy osobami w różnym wieku czy prowadzenie różnych działań np. szkoleń wspierających starsze osoby w poszukiwaniu pracy i pomagające im odnaleźć się w zmiennych realiach nowoczesnej gospodarki.

 

Seniorzy na rynku pracy – wady i zalety

 

Wielu pracodawców nie chce zatrudniać osób starszych. Mogą na przykład uważać, że inwestowanie w rozwój seniora nie ma sensu, gdyż wkrótce i tak przejdzie na emeryturę bądź zrezygnuje z pracy. Obawy budzi również to, czy pracownik koło sześćdziesiątki nadąża za nowinkami z branży i będzie w stanie skutecznie porozumieć się ze współpracownikami. I czy nie będzie miał problemu z wykonywaniem poleceń osoby dwa, a nawet trzy razy od siebie młodszej?

 

Z drugiej strony osoby starsze mogą stanowić bardzo cennych pracowników. Przemawia za nimi wieloletnie doświadczenie w danej dziedzinie oraz budowana latami wiedza, którą mogą dzielić się z młodszymi. Osoby starsze zazwyczaj szukają też stabilnej pracy i będą mniej chętne do częstego zmieniania miejsca zatrudnienia.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Bank Pocztowy S.A.
    dyrektor  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Młodszy specjalista ds. HR

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko młodszego specjalisty ds. HR, która będzie wspierać nasz zespół HR w realizacji zadań związanych z rekrutacją, selekcją kandydatów, zarządzaniem personelem oraz innymi aspektami działalności HR. Jeśli jesteś osobą pełną energii i...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.