Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Staż pracy a szkoła

Staż pracy a szkoła

 
Staż pracy a szkoła

Ukryliście dyplomy i świadectwa szkolne w najgłębszej szufladzie, tuż obok zabawek z dzieciństwa, pamiątek znad morza i nieudanych prezentów? To duży błąd. Lata nauki są bowiem brane pod uwagę przy ustalaniu stażu pracy.

 

Szkoła a lata pracy


Mogłoby się wydawać, że nie ma żadnych powodów do wliczania szkoły do stażu pracy – w końcu za naukę nie otrzymujemy wynagrodzenia, a jedynym obowiązkiem w jej ramach jest poszerzanie własnej wiedzy i nabywanie nowych umiejętności. Tymczasem ustawodawca zdecydował, że lata poświęcone na kształcenie dodaje się do doświadczenia zawodowego.

Jest to o tyle istotne, że staż pracy przekłada się na długość przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z Kodeksem pracy osoby, które były zatrudnione krócej niż 10 lat, mają do wykorzystania 20 dni urlopu w roku. Z kolei ci, którzy przepracowali ponad 10 lat, dysponują 26 dniami wolnymi. Do podstawowego stażu pracy dodaje się lata nauki na różnych szczeblach edukacji.

W jaki sposób go dodać? Przede wszystkim brana pod uwagę jest jedynie uczelnia najwyższego stopnia. Stażu pracy nie zwiększa też ukończenie dwóch lub więcej szkół na tym samym poziomie (np. dwóch kierunków studiów).

W większości przypadków pomija się też okres nauki. To, ile lat do stażu pracy dodaje nam zawodówka, a ile lat liceum, określają przepisy prawa pracy. Ponadto, nie ma znaczenia, czy w trakcie nauki nastąpiły jakieś przerwy, ani ile czasu upłynęło od jej zakończenia. Liczy się wyłącznie fakt ukończenia szkoły, potwierdzony świadectwem, dyplomem, a w szczególnych przypadkach duplikatem tych dokumentów.

Wiele osób nie ma też pewności, czy liceum wlicza się do lat pracy w sytuacji, gdy jednocześnie z pobieraniem nauki były już zatrudnione. W takim przypadku doświadczenie zawodowe powiększa się o okres nauki bądź czas pracy, w zależności od tego, co będzie korzystniejsze dla pracownika. Co więcej, lata pracy za szkołę są dodawane niezależnie od tego, czy kształciliśmy się w systemie dziennym, zaocznym lub wieczorowym.

 

Ile lat pracy za technikum, a ile za studia?


Liczba lat, którą możemy dodać, różni się z uwagi na rodzaj ukończonej szkoły. Oznacza to, że wymiar urlopu po technikum będzie inny niż ten, jaki uzyskamy po skończeniu studiów wyższych. Kodeks pracy (art. 155) precyzyjnie określa, jak długi staż możemy doliczyć w przypadku poszczególnych szkół:

    • zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
    • średnia szkoła zawodowa – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
    • średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
    • średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata,
    • szkoła policealna – 6 lat,
    • szkoła wyższa – 8 lat.

Należy też pamiętać, że różne okresy nauki się nie sumują. Jeśli skończyliśmy najpierw liceum ogólnokształcące, a potem studia wyższe, nie oznacza to, że przedłużamy staż pracy o 12 lat, ale tylko o 8. Do stażu pracy nie liczą się studia podyplomowe.

 

Średnia szkoła zawodowa a lata pracy


Z Kodeksu pracy wynika, że staż pracy szkoły zawodowej różni się w zależności od jej rodzaju. Ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej upoważnia nas do doliczenia maksymalnie 3 lat, natomiast świadectwo uzyskane w liceach zawodowych – aż 5 lat.

Nieistotne jest to, że w wyniku kolejnych reform oświaty niektóre rodzaje szkół mogły przestać istnieć bądź zostać zastąpione innymi – na przykład licea zawodowe zniesiono w 1999 r., a zasadnicze szkoły zawodowe w 2017 r. zamieniono na dwustopniowe szkoły branżowe. Liczy się wyłącznie fakt ukończenia szkoły, potwierdzony dokumentem.

Jak widzimy, wliczenie szkoły do stażu pracy może znacząco poprawić naszą sytuację urlopową. Pamiętajmy o tym podczas podpisywania umowy o pracę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?