Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sumienność w pracy - dlaczego popłaca?

Sumienność w pracy - dlaczego popłaca?

 
Sumienność w pracy - dlaczego popłaca?

Sumienność - co to znaczy?

 

Wśród wielu ogłoszeń o pracę bardzo często pojawia się wymaganie, by kandydat był sumienny. Co to tak naprawdę znaczy i dlaczego jest pożądaną cechą?

 

System zatrudniania opiera się na różnych zasadach. Raz pracodawcy może chodzić o zlecenie zadań, w których on sam się nie specjalizuje (by np. rozwinąć zupełnie nowy dział w przedsiębiorstwie). Czasem też ważne dla właściciela jest znalezienie dodatkowych rąk do pracy, w tej samej, znanej mu dziedzinie – aby np. dla przyspieszenia procesu w większej liczbie osób zajmować się jednym zagadnieniem.

 

Jednak niezależnie od tego, z jakiej przyczyny przyjmuje się pracownika – przełożony chce, by nowy członek załogi wykonywał swoje obowiązki sumiennie. Nie zamierza poprawiać jego zadań, znajdować błędów, których naprawa będzie wymagała dużego nakładu czasu.

 

Dlatego właśnie zależy nam na sumiennym pracowniku - na takim, który dokładnie wykona swoje zadania. Rzetelnie podejmie się analizy obowiązków, nie przeoczy istotnych informacji ani nie zbagatelizuje pojawiających się problemów.

Fakt, że możemy zaufać danym osobom, daje bardzo duży komfort. Nie musimy ich kontrolować, wiedząc, że wykonają swoje zadania najlepiej jak potrafią, a w razie problemów zgłoszą się po pomoc.

 

Sumienność pracownika jest również korzystna dla niego samego - wykonując skrupulatnie zadanie, uniknie pomyłek. Oszczędzi mu też dużo czasu, jeśli od razu zrealizuje wszystkie aspekty powierzonego zadania. Dzięki skrupulatności i sumienności zdobędzie zaufanie i szacunek nie tylko przełożonego ale też współpracowników. To z kolei może wpłynąć na jego pozycję w strukturach firmy.

 

Cechy dobrego pracownika - sumienność

 

Jeśli rekrutuje się pracownika, który deklaruje sumienne wykonywanie obowiązków, należy pamiętać, żeby sprawdzić to w dłuższym okresie. Można bowiem sumienność pomylić z zapałem początkującego. Pierwsze zadania nowo zatrudniona osoba wykona z zadowalającymi efektami, chcąc wywrzeć dobre wrażenie, natomiast po otrzymaniu stanowiska istnieje prawdopodobieństwo, że entuzjazm osłabnie.

 

Sumienność w pracy jako cecha dobrego pracownika nie powinna być zależna od stażu, długości kariery. Nie polega też na jednorazowym zdarzeniu, zaangażowaniu tylko w jeden projekt, ulubione zadanie. Ważne jest, by charakteryzowała codzienne wykonywanie obowiązków służbowych, nawet tych najbardziej rutynowych.

 

Sumienna praca

 

Przy omawianiu tej cechy warto zaznaczyć, że sumienność jest obowiązkiem pracownika, o czym mówi art. 100. Kodeksu pracy: „pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.”

 

Podczas nawiązania stosunku pracy pracownik jest więc zobowiązany do należytego wykonywania powierzonych mu zadań. Oczywiście - na miarę umiejętności i kwalifikacji. Niewywiązywanie się z takich ustaleń może grozić nałożeniem odpowiednich sankcji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.