Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szkoła branżowa a rynek pracy

Szkoła branżowa a rynek pracy

 
Szkoła branżowa a rynek pracy

Szkoły zawodowe wracają do łask i stają się coraz częstszym wyborem młodych ludzi planujących swoją przyszłość. Nic dziwnego – edukacja nastawiona na ogólne, niedające konkretnego fachu studia, okazała się nie mieć wiele wspólnego z zapotrzebowaniem polskiego i europejskiego rynku pracy. Badania pokazują, że firmy szukają obecnie przede wszystkim wykwalifikowanych fachowców, a tych dostarcza szkolnictwo zawodowe.

 

Szkoła branżowa – definicja

 

Nauka zawodu oraz egzamin zawodowy niegdyś odbywały się w zasadniczych szkołach zawodowych (ZSZ). Po reformie oświaty z 2017 r. funkcję tę pełni szkoła branżowa. Dzieli się ona na:

  • szkołę branżową I stopnia – 3 lata nauki,
  • szkołę branżową II stopnia – 2 lata nauki.

 

Podstawa programowa dla tych szkół została ujęta w rozporządzeniach Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 (Dz.U. 2017 poz. 356) oraz 30 stycznia 2018 (Dz.U. 2018 poz. 467). Jak czytamy w załączniku 4. do pierwszego z tych dokumentów: „Celem edukacji w branżowej szkole I stopnia jest przygotowanie uczniów do uzyskania
kwalifikacji zawodowych, a także, jak w przypadku innych typów szkół, do pracy i życia
w warunkach współczesnego świata”. Po jej ukończeniu uczeń może:

  • podjąć zatrudnienie,
  • kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych (a następnie zacząć pracę lub pójść do szkoły policealnej/ na studia).

 

Najbardziej opłacalne zawody po szkole branżowej

 

W Polsce szkolnictwo zawodowe przez lata traktowane było po macoszemu. Kojarzyło się z czymś mało prestiżowym, o niskim poziomie kształcenia. Te czasy jednak minęły, gdy wiele osób zdało sobie sprawę, że ukończenie uczelni wyższych wcale nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia i satysfakcjonujących zarobków. Przeciwnie, poważne niedobory na rynku pracy obserwuje się wśród profesji rzemieślniczych, o znamionach pracy fizycznej, wymagających konkretnych umiejętności.

 

Szkoły branżowe mogą rozwijać bardzo różnorodne kompetencje zawodowe. Przykładowo, zgodnie z Informatorem o warszawskich technikach i branżowych szkołach I stopnia w placówkach tych można się kształcić łącznie aż w 70 profesjach.

 

Jakie są przyszłościowe kierunki szkoły branżowej? Innymi słowy, jaki zawód wybrać? W podjęciu decyzji – prócz własnych zainteresowań i predyspozycji – może pomóc badanie Barometr zawodów, które umożliwia sprawdzenie, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy w danym regionie oraz w skali całego kraju.

 

Przykładowo, wśród ogólnopolskich zawodów deficytowych znajduje się wiele takich, które można podjąć po nauce w szkole branżowe, np.:

  • betoniarz i zbrojarz,
  • blacharz i lakiernik samochodowy,
  • brukarz,
  • cieśla i stolarza budowlany,
  • dekarz i blacharz budowlany,
  • elektryk, elektromechanik i elektromonter,
  • fryzjer,
  • kierowca,
  • krawiec i pracownik produkcji odzieży,
  • kucharz,
  • mechanik pojazdów samochodowych,
  • monter instalacji budowlanych,
  • murarz i tynkarz,
  • piekarz,
  • pracownik robót wykończeniowych w budownictwie,
  • robotnik budowlany,
  • robotnik obróbki drewna i stolarz,
  • spawacz,
  • ślusarz.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.