Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców

 
Ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Ulga na start – od kiedy

 

Polskie prawo zmienia się, by ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Co udało się już osiągnąć? Od 30 kwietnia 2018 roku funkcjonuje usprawnienie dla osób wkraczających ze swoimi pomysłami na rynek, noszące nazwę: ulga na start. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składek ZUS przez okres 6 miesięcy (dotyczy to składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej). Ulga na start a ubezpieczenie zdrowotne stanowi osobną kwestię. Składkę zdrowotną należy opłacać obowiązkowo co miesiąc, ale można je będzie odliczyć od podatku.

 

Ulga na start – dla kogo

 

Kogo dokładnie dotyczy ulga na start? Ustawa: Prawo przedsiębiorców ściśle reguluje tę kwestię. Zwolnienie z opłat składek jest adresowane do osób:
- będących osobami fizycznymi (prowadzących działalność lub będących wspólnikami spółek cywilnych),
- podejmujących działalność po raz pierwszy oraz tych, które nie prowadziły działalności przez ostatnie 5 lat (60 miesięcy od ostatniego zawieszenia lub zakończenia),
- nie wykonujących działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni na etacie w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym, i zajmowali się czynnościami wchodzącymi w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.


ZUS DRA – ulga na start, jak wypełnić

 

Jakie formalności niesie za sobą ulga na start? ZUS wymaga od każdego płatnika składek zgłoszenia deklaracji ZUS DRA. Z drugiej strony ulga zwalnia z obowiązku płatności. Co w takiej sytuacji?

 

Jeżeli przedsiębiorca opłaca składkę zdrowotną (bo z niej nie może być zwolniony) wyłącznie za siebie, wypełnia druk i składa go do 10 dnia miesiąca następującego po rozpoczęciu działalności i zgłoszeniu do ubezpieczenia. Potem już przez cały okres trwania ulgi nie musi ponownie składać pisma – kolejnym będzie deklaracja z pełnymi opłatami za wszystkie składki. Jeszcze raz przypominamy, że dotyczy to sytuacji, kiedy przedsiębiorca opłaca składki tylko za siebie, nie zatrudnia pracowników.

 

Ulga na start a praca na etacie

 

To, w jaki sposób zarabialiśmy wcześniej ma bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o możliwość skorzystania z ułatwień w rozliczeniach z ZUS. Ulga na start dotyczy przedsiębiorców, którzy nie wykonują pracy „(...)na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej(...)”, art. 18.1. ustawy Prawo przedsiębiorców.

 

Ułatwienia dla drobnych działalności

 

Warto też dodać, że wprowadzono możliwość prowadzenia firmy, bez konieczności jej rejestracji, a co za tym idzie, tu również wystąpi brak obowiązku opłacania składek ZUS. W myśl ustawy Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której:
•     przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz
•     która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

 

Jeśli więc dany przedsiębiorca prowadzi drobną działalność, nie osiąga wysokich zarobków, również korzysta z pewnego rodzaju ulgi ZUS na start. Nie opłacając składek, może skupić się na rozwijaniu przedsiębiorstwa, nie martwiąc się, że w którymś momencie brak odpowiednich środków na płatność świadczeń do ZUS zablokuje jego działania.

 

Oczywiście, jeśli osoba rozpoczynająca działalność będzie miała taką wolę, będzie mogła od razu zarejestrować działalność.  

 

Jeżeli przychód należny z działalności przekroczy w danym miesiącu połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, to działalność ta jest uznawana za działalność gospodarczą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie. W takiej sytuacji prowadzący działalność ma obowiązek zarejestrowania jej w CEIDG w terminie 7 dni od dnia w którym nastąpiło przekroczenie. Instytucja działalności nieewidencjonowanej nie znajdzie zastosowania do wspólników spółki cywilnej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.