Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa przyrzeczona - definicja, na czym polega, wzór

Umowa przyrzeczona - definicja, na czym polega, wzór

 
Umowa przyrzeczona - definicja, na czym polega, wzór

Niekiedy nie od razu dochodzi do podpisania umowy o pracę bądź innego rodzaju kontraktu pomiędzy stronami. Prawo przewiduje możliwość zawarcia pisemnego zobowiązania na przyszłość, między innymi za pomocą tzw. umowy przyrzeczonej. Co to takiego i co grozi za niewypełnienie jej warunków?

Umowa przyrzeczona - definicja


Umowa przyrzeczona ma postać aktu notarialnego, który poświadcza, że zainteresowane strony zobowiązują się do określonych czynności, na przykład przeniesienia prawa własności, współpracy itp. Przy podpisywaniu umowy przyrzeczonej istotne jest ustalenie zgodności jej zapisów z wcześniejszą umową przedwstępną. Ponadto tego rodzaju dokument zawiera ustalenia przyszłej umowy właściwej.

Umowa przyrzeczenia - na czym polega?


Umowa przyrzeczona dla podpisujących ją stron stanowi rodzaj gwarancji. Zabezpieczenie może dotyczyć bardzo różnych kwestii, np. przyszłej transakcji handlowej, zawarcia współpracy bądź podpisania umowy o pracę. Przykładowo, przyrzeczona umowa sprzedaży zobowiązuje kupującego do nabycia produktu czy usługi, a właściciela sklepu do sprzedania tegoż. Powinny się w niej zatem zawierać takie elementy jak przedmiot kupna/sprzedaży, jego cena oraz termin realizacji transakcji.

Z kolei umowa przyrzeczenia dotycząca stosunku pracy to zobowiązanie, w myśl którego pracodawca zobowiązuje się w przyszłości zatrudnić daną osobę. W dokumencie zawiera  się zatem między innymi opis oferowanego stanowiska, zakres obowiązków, rodzaj przyszłej umowy, wysokość wynagrodzenia czy czas pracy.

Umowa przedwstępna a przyrzeczona


Zawarcie umowy przyrzeczonej poprzedza podpisanie umowy przedwstępnej. Kodeks cywilny stanowi: „Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej”.

Co różni te dwie umowy? Przede wszystkim umowa przedwstępna może zostać zawarta przez zainteresowane strony bez konieczności angażowania innych instytucji. Umowa przyrzeczona z kolei musi być poświadczona notarialnie.

Jeśli w umowie przedwstępnej nie został wyznaczony termin zawarcia umowy przyrzeczonej, wówczas może wyznaczyć go jedna ze stron, uprawniona do żądania zawarcia takiej umowy. Na wyznaczenie daty podpisania kontraktu przyrzeczonego zainteresowani mają rok – po tym czasie nie można żądać jej zawarcia.

Umowa przyrzeczona - wzór


Istotne jest, by umowa przyrzeczona zawierała takie elementy jak:
    • tytuł. np. Umowa Przyrzeczona Zawarcia Umowy o Pracę, Umowa Przyrzeczona Kupna-Sprzedaży Domu Jednorodzinnego Przy ul. X w mieście Y, itp.
    • datę i miejsce zawarcia umowy,
    • dane dot. stron umowy,
    • treść zobowiązania,
    • datę wykonania zobowiązania,
    • koszt produktu/usługi (w przypadku kupna-sprzedaży), kwotę wynagrodzenia (gdy chodzi o umowę o pracę),
    • informacje dotyczące dopuszczalnych zmian w umowie właściwej,
    • ustalenia dotyczące rozwiązywania ewentualnych sporów między stronami,
    • informację o tym, kto ponosi koszt sporządzenia aktu notarialnego,
    • wiadomość dotyczącą ewentualnych aneksów do umowy (odpisów aktów własności i in.).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.