Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wakat - podstawowe informacje

Wakat - podstawowe informacje

 
Wakat - podstawowe informacje

Wakat - co to jest

 

Wakat - co to właściwie jest? Pojęcie można wytłumaczyć za pomocą definicji z Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN. A jest ona bardzo prosta: „nieobsadzone stanowisko, wolna posada”. Czyli wakat jest związany z obszarem rynku pracy, zarządzania personelem i funkcjonowania przedsiębiorstw.

 

Jest kilka przyczyn powstawania wakatów. Pracownik, który wcześniej obejmował daną pozycję w strukturach firmy, decyduje się ją opuścić (np. w związku ze znalezieniem lepszej propozycji, braku chęci dalszej współpracy). Wakat może również powstać na skutek decyzji pracodawcy. Jeśli uzna on, że osoba, która obecnie piastuje w firmie konkretną funkcję, nie wypełnia swoich obowiązków, ma prawo rozwiązać z nią umowę. W ten sposób sprawi, że dane stanowisko znów będzie wolne. Wakat pojawi się więc niejako wtórnie.

 

Może dojść także do takiej sytuacji, w której zarządzający przedsiębiorstwem zdecydują, że konieczne jest powstanie całkiem nowego wakatu (np. w związku z większą liczbą obsługiwanych zamówień, z poszerzeniem profilu działalności itd.).

 

Wakat, który pojawia się w firmie należy szybko obsadzić, ponieważ brak odpowiedniej osoby na danym na stanowisku może generować straty - za mało osób obsługujących klientów prowadzi do utraty ważnych i strategicznych zamówień, brak w zespole kluczowego specjalisty np. od wdrażania nowej technologi powoduje przestoje w realizacji zamówień, co naraża firmę na straty finansowe. Zbyt duża liczba wakatów może całkowicie sparaliżować funkcjonowanie zakładu.

 

Dlatego, kiedy tylko pojawia się wakat, działy HR, lub inne wyznaczone osoby lub formacje, podejmują niezbędne kroki do obsadzenia stanowiska kandydatem o jak najlepszych predyspozycjach. Jak nietrudno się domyślić mowa jest tutaj o rekrutacji, pozwalającej wybrać najlepszych aplikantów, którzy pozostaną w firmie na długie lata.

 

Z reguły dla przedsiębiorstw niekorzystna jest duża rotacja pracowników, ponieważ zanim wakat zamieni się w sprawnie funkcjonującą posadę, trzeba przeznaczyć czas i koszty na wprowadzenie nowej osoby w struktury firmy.

 

Wymiar zatrudnienia - wakat

 

Wakat można połączyć z definicją etatu (również ze Słownika PWN, odnoszącą się ogólnie do rynku pracy) czyli „stanowiska pracy w pełnym wymiarze godzin i ze stałą pensją „ lub inaczej „liczbą godzin, jakie musi przepracować osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę”. Wakat bywa więc po prostu wolnym etatem.

 

Można obsadzić go w całości, ale nie jest to konieczne. Wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorstwa. Pracodawca ma prawo podjąć współpracę w pełnym wymiarze etatu lub tylko w jego części. Granicę stawia Kodeks pracy (w przypadku umowy o pracę), jeśli chodzi o maksymalną liczbę godzin, jaką dana osoba może przepracować dla wybranej firmy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.