Wybrana kategoria

Wigilia firmowa – jak się zachować?

2019-12-06

Wigilia firmowa, przemowa prezesa, życzenia składane współpracownikom, uroczysta kolacja, karaoke albo tańce – czyli impreza świąteczna – choć to pretekst do integracji i wspólnej zabawy, może być też nieco stresująca. Dlatego warto się wcześniej przygotować, przemyśleć strój na wigilie w pracy i wiedzieć, jak się zachowywać, by nie popełnić towarzyskiej gafy.


Jakich tematów nie poruszać na wigilii firmowej?

 

Nawet jeśli nasza uroczystość to wigilia firmowa na wesoło, wszyscy się lubią i każdy ma do siebie dystans, są kwestie, których lepiej nie poruszać. Dotyczą one zwłaszcza życia osobistego naszych współpracowników, ich poglądów. Nie wdawajmy się zatem w dyskusje o polityce z księgową, z którą do tej pory jedynie wymienialiśmy e-maile, nie pytajmy stażysty o orientację seksualną, a koleżanki z działu o to, ile zarabia i kiedy planuje zajść w ciążę. Wieczór wigilijny jest okazją, żeby lepiej się poznać, jednak niestosowne pytania raczej nadszarpną nasz wizerunek, niż sprawią, że będziemy bardziej lubiani.

Zakazane tematy to także te związane z naszą karierę. Podczas wigilii w pracy nie negocjujmy więc warunków umowy, nie prośmy o awans czy podwyżkę. Takie sprawy powinno się załatwiać w spokojnym otoczeniu, na umówionym i dobrze zaplanowanym spotkaniu. Mimo że mamy w zasięgu wzroku wszystkich współpracowników, nie próbujmy też dopinać ważnych spraw.


Jakie życzenia składać na wigilii firmowej?

 

W dużych firmach zazwyczaj jedynie szef wygłasza przemówienie połączone z życzeniami  kierowanymi do pracowników. Jeśli w imprezie bierze udział kilkadziesiąt osób, trudno wyobrazić sobie, że każdy składa każdemu życzenia. Inaczej dzieje się w małych, kilkuosobowych zespołach. Co życzyć w takim przypadku? Jeśli nie mamy bliskich relacji ze współpracownikami, niech życzenia dotyczą ich życia zawodowego i będą w miarę neutralne. Możemy krążyć w okolicach: wielu sukcesów, zadowolenia z pracy, ciekawych projektów itp.

 

Savoir-vivre przy stole podczas wigilii w pracy

 

Zasady savoir-vivre przy stole są ważnie niezależnie od tego, czy jemy kolację ze znajomymi, czy uczestniczymy w firmowej imprezie świątecznej. Bardzo często tradycyjne dania na wigilię zastępują małe przekąski typu finger food (czyli na jeden kęs) ułożone na szwedzkim stole. W takim przypadku zachowajmy dobre maniery i nawet jeśli jesteśmy bardzo głodni, ustawmy się w kolejce do stołu. Bierzmy ze stołu tylko tyle, ile zdołamy zjeść. O wiele lepiej będzie pójść po dokładkę niż zostawić pół talerza.


Czy wigilia w pracy jest obowiązkowa?

 

Takie spotkania firmowe poza godzinami pracy nie są obowiązkowe i szef nie ma prawa wyciągać konsekwencji z tego, że pracownik zdecyduje się nie przyjść. Oczywiście wypada się pojawić, choćby na początku, jednak nie jest to przymus. Zaproszenie na wigilię firmową, zwłaszcza jeśli odbywa się w wynajętym lokalu i wiąże z dużymi kosztami, zazwyczaj zawiera zdanie: Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia… Jeśli więc nie zamierzamy pojawić się na imprezie, nie potwierdzajmy przybycia, by zrezygnować w ostatniej chwili. O wiele lepiej, profesjonalniej wypadniemy, informując organizatora z wyprzedzeniem.

 

Read also: