Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Własny biznes: hodowla królików

Własny biznes: hodowla królików

 
Własny biznes: hodowla królików

Jeśli masz dobre podejście do zwierząt i zastanawiasz się nad własną działalnością z nimi związaną, dobrym pomysłem może być hodowla królików. Jak wprowadzić w życie tak oryginalny pomysł na biznes? 

 

Hodowla królików – jak zacząć?

 

Hodowla królików miniaturek, hodowla królików belgijskich, a może kalifornijskich… możliwości jest naprawdę wiele i każdy wielbiciel tych sympatycznych futrzaków znajdzie coś dla siebie. Zanim zaczniemy sprzedawać króliki hodowlane, musimy zadbać o kwestie formalne, czyli:

  1. otworzyć działalność – zarejestrować firmę w CEIDG, co można zrobić wygodnie przez internet. Przedsiębiorca wybiera formę prawną, sposób opodatkowania, wskazuje adres i nazwę firmy (powinna być chwytliwa, kojarzyć się z rodzajem działalności, ale też być łatwa do zapamiętania). W czasie rejestracji należy podać właściwy kod PKD, w tym wypadku PKD 01.49.Z – Chów i hodowla pozostałych zwierząt, a także inne, w zależności od zakresu działań firmy;

  2. zgłosić się do najbliższej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Lokal, w którym będą przebywać zwierzęta, powinien spełniać normy, które przed otworzeniem działalności sprawdzi kontroler wysłany z sanepidu;

  3. zapoznać się z normami prawnymi dotyczącymi postępowania ze zwierzętami. W przypadku hodowli królików domowych, jest to przede wszystkim Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Jeśli planujemy przemysłową hodowlę królików mięsnych, trzeba znać Ustawę z dnia 29 czerwca 2007 r.o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (przy czym rząd planuje nowelizację tego aktu na II kwartał 2020 r.);

  4. przystąpić do oficjalnej organizacji zrzeszającej hodowców królików, jak Krajowy Związek Hodowców Królików, dzięki czemu nasza firma będzie mogła wystawiać zwierzętom wiarygodne rodowody. 

 

Klatki królików powinny być utrzymywane w czystości, a same zwierzęta karmione przeznaczoną dla nich karmą, bogatą w wartości odżywcze. Niezbędne są również szczepienia i nadzór weterynaryjny nad zwierzętami. Króliki lubią ciepło, temperatura pokojowa będzie więc dla nich optymalna. Jeśli planujemy hodowlę królików rasowych, które staną się pupilami ludzi, zwierzęta należy też od małego socjalizować – przyzwyczajać do korzystania z kuwety, dotyku człowieka, zabiegów pielęgnacyjnych. 

 

Czy hodowla królików jest opłacalna?

 

Koszty początkowe obejmują przede wszystkim przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności, zakup królików do hodowli i akcesoriów takich jak klatki, poidła, kuwety itp. 

 

Czy hodowla królików jest opłacalna? Są to zwierzęta cieszące się nieco mniejszą popularnością niż koty czy psy, jednak odpowiednio dobrana rasa i promocja zwiększą szansę na sukces. Cena za królika waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

 

Obecnie panuje moda na hodowlę królików miniaturowych – warto ją wykorzystać do rozkręcenia biznesu. Najpopularniejsze rasy takich zwierząt to:

  • lewek miniaturka, 

  • angor miniaturka, 

  • karzełek teddy, 

  • baranek miniaturka, 

  • hotot, 

  • polish, 

  • królik holenderski. 

Popularne rasy większych królików, jakie warto wziąć pod uwagę, to na przykład polski biały, burgundzki czy królik Alaska.

 

Warto pamiętać, że hodowla zwierząt nie jest dla każdego. Hodowca powinien cechować się cierpliwością i empatią w stosunku do podopiecznych. Być uważny, współpracować z weterynarzem w celu zapewnienia zwierzętom jak najlepszej opieki. To biznes wiążący się z dużą odpowiedzialnością, od którego nie można wziąć dłuższego urlopu – chyba że zapewnimy zwierzętom zastępczą opiekę. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.