Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Własny biznes: hodowla królików

2020-07-03

Jeśli masz dobre podejście do zwierząt i zastanawiasz się nad własną działalnością z nimi związaną, dobrym pomysłem może być hodowla królików. Jak wprowadzić w życie tak oryginalny pomysł na biznes? 

 

Hodowla królików – jak zacząć?

 

Hodowla królików miniaturek, hodowla królików belgijskich, a może kalifornijskich… możliwości jest naprawdę wiele i każdy wielbiciel tych sympatycznych futrzaków znajdzie coś dla siebie. Zanim zaczniemy sprzedawać króliki hodowlane, musimy zadbać o kwestie formalne, czyli:

 1. otworzyć działalność – zarejestrować firmę w CEIDG, co można zrobić wygodnie przez internet. Przedsiębiorca wybiera formę prawną, sposób opodatkowania, wskazuje adres i nazwę firmy (powinna być chwytliwa, kojarzyć się z rodzajem działalności, ale też być łatwa do zapamiętania). W czasie rejestracji należy podać właściwy kod PKD, w tym wypadku PKD 01.49.Z – Chów i hodowla pozostałych zwierząt, a także inne, w zależności od zakresu działań firmy;

 2. zgłosić się do najbliższej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Lokal, w którym będą przebywać zwierzęta, powinien spełniać normy, które przed otworzeniem działalności sprawdzi kontroler wysłany z sanepidu;

 3. zapoznać się z normami prawnymi dotyczącymi postępowania ze zwierzętami. W przypadku hodowli królików domowych, jest to przede wszystkim Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Jeśli planujemy przemysłową hodowlę królików mięsnych, trzeba znać Ustawę z dnia 29 czerwca 2007 r.o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (przy czym rząd planuje nowelizację tego aktu na II kwartał 2020 r.);

 4. przystąpić do oficjalnej organizacji zrzeszającej hodowców królików, jak Krajowy Związek Hodowców Królików, dzięki czemu nasza firma będzie mogła wystawiać zwierzętom wiarygodne rodowody. 

 

Klatki królików powinny być utrzymywane w czystości, a same zwierzęta karmione przeznaczoną dla nich karmą, bogatą w wartości odżywcze. Niezbędne są również szczepienia i nadzór weterynaryjny nad zwierzętami. Króliki lubią ciepło, temperatura pokojowa będzie więc dla nich optymalna. Jeśli planujemy hodowlę królików rasowych, które staną się pupilami ludzi, zwierzęta należy też od małego socjalizować – przyzwyczajać do korzystania z kuwety, dotyku człowieka, zabiegów pielęgnacyjnych. 

 

Czy hodowla królików jest opłacalna?

 

Koszty początkowe obejmują przede wszystkim przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności, zakup królików do hodowli i akcesoriów takich jak klatki, poidła, kuwety itp. 

 

Czy hodowla królików jest opłacalna? Są to zwierzęta cieszące się nieco mniejszą popularnością niż koty czy psy, jednak odpowiednio dobrana rasa i promocja zwiększą szansę na sukces. Cena za królika waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

 

Obecnie panuje moda na hodowlę królików miniaturowych – warto ją wykorzystać do rozkręcenia biznesu. Najpopularniejsze rasy takich zwierząt to:

 • lewek miniaturka, 

 • angor miniaturka, 

 • karzełek teddy, 

 • baranek miniaturka, 

 • hotot, 

 • polish, 

 • królik holenderski. 

Popularne rasy większych królików, jakie warto wziąć pod uwagę, to na przykład polski biały, burgundzki czy królik Alaska.

 

Warto pamiętać, że hodowla zwierząt nie jest dla każdego. Hodowca powinien cechować się cierpliwością i empatią w stosunku do podopiecznych. Być uważny, współpracować z weterynarzem w celu zapewnienia zwierzętom jak najlepszej opieki. To biznes wiążący się z dużą odpowiedzialnością, od którego nie można wziąć dłuższego urlopu – chyba że zapewnimy zwierzętom zastępczą opiekę. 

 

Read also: