Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wniosek o zatrudnienie – uzasadnienie, wzór

Wniosek o zatrudnienie – uzasadnienie, wzór

 
Wniosek o zatrudnienie – uzasadnienie, wzór

Zazwyczaj wysyłamy do potencjalnych pracodawców CV i listy motywacyjne. A jeśli wśród wymaganych dokumentów znajduje się wniosek o zatrudnienie? Wyjaśniamy, co to takiego i jak go napisać.

 

Wniosek o zatrudnienie


Zła wiadomość jest taka, że pod tym pojęciem możemy rozumieć co najmniej dwa różne dokumenty. Dobra – że tego typu wnioski wcale nie jest trudno napisać.

Zazwyczaj przez wniosek o zatrudnienie pracownika rozumie się po prostu podanie o pracę. Taki dokument wysyłamy do firmy, która nie prowadzi rekrutacji. Wyjaśniamy w nim, dlaczego zależy nam na pracy akurat tutaj oraz dlaczego warto wziąć pod uwagę naszą kandydaturę. Warto pamiętać, że od listu motywacyjnego podanie o pracę różni się tym, że jest wysyłane w odpowiedzi na ogłoszenie pracodawcy. Naszym celem jest tutaj przedstawienie swoich kwalifikacji i umiejętności w sposób ogólny, list motywacyjny powstaje natomiast na podstawie konkretnych wymagań na dane stanowisko.

Większość pracodawców pozytywnie postrzega podania o pracę – są dowodem motywacji, inicjatywy i kreatywności, które pozytywnie wpływają na ocenę potencjalnego kandydata i mogą zaważyć o jego zatrudnieniu. Co więcej, wiele firm, nawet w czasie, gdy nie prowadzi naboru na konkretne stanowisko, chętnie rozgląda się za nowymi specjalistami, których można włączyć do swoich struktur. Wysyłanie podań o zatrudnienie ma sens również w przypadku stanowisk trudno dostępnych, w których rekrutacja odbywa się rzadko i łatwo ją przeoczyć.

Drugi rodzaj wniosku o zatrudnienie pojawia się jako jeden z dokumentów wymaganych w procesie rekrutacji. Takie wnioski są rzadko spotykane, niemniej zdarza się, że figurują w ogłoszeniach różnego rodzaju urzędów, uczelni, muzeów i innych instytucji państwowych. Czasami taki wniosek o zatrudnienie nowego pracownika trzeba dostarczyć w przypadku konkursu rozpisanego na konkretne stanowisko lub naboru osób do nowego projektu. Jego cel jest wówczas taki, jak listu motywacyjnego, z tym że wniosek o zatrudnienie ma zwykle dużo bardziej formalny charakter.

Kandydat wskazuje w nim konkretne stanowisko, na które chciałby zostać zatrudniony, a często także dokładny czas rozpoczęcia pracy i datę jej zakończenia. Na wniosku umieszcza się też listę kwalifikacji i uprawnień. Raczej unika się pisania o tzw. miękkich kompetencjach, cechach charakteru czy zainteresowaniach – co w liście motywacyjnym jest dopuszczalne, a nawet wskazane.

 

Uzasadnienie wniosku o zatrudnienie pracownika


By mieć szansę na zatrudnienie, każdy z wyżej wymienionych dokumentów należy odpowiednio umotywować.

Uzasadnienie zatrudnienia pracownika w przypadku podania o pracę powinno być napisane w sposób jak najbardziej interesujący dla potencjalnego pracodawcy – chodzi o to, by przykuło jego uwagę, by się nie znudził i nie przerwał czytania po kilku pierwszych zdaniach. Pamiętajmy, że  celem dokumentu jest zrobienie jak najlepszego pierwszego wrażenia i przekonanie pracodawcy – który prawdopodobnie nie planował zatrudniania nowych osób – by dla nas zrobił wyjątek.  

W uzasadnieniu podania o przyjęcia do pracy możemy zawrzeć informacje dotyczące nie tylko naszego doświadczenia i umiejętności, ale też na przykład wcześniejszych sukcesów, wartości, jakimi się kierujemy w życiu zawodowym i kierunku, w jakim chcielibyśmy poprowadzić swoją karierę. Podobnie jak w przypadku listu motywacyjnego, osoba aplikująca ma tutaj dużą swobodę – warto napisać, dlaczego uważamy się za idealnego kandydata na nowego pracownika lub jakie są nasze zainteresowania.

Uzasadnienie drugiego typu wniosku w sprawie zatrudnienia pracownika powinno być zwięzłe i koncentrować się na posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym. Często podaje się stopień naukowy, specjalizację czy informację o znajomości języków obcych. W uzasadnieniu możemy wyjaśnić też, jak praca na danym stanowisku wpłynie na nasz rozwój zawodowy czy obrany przez nas kierunek badań naukowych.

 

Wniosek o zatrudnienie – wzór


Bardzo ważne, by podanie spełniało szereg wymogów formalnych. Niezależnie od tego, czy wysyłamy je w odpowiedzi na ogłoszenie, czy z własnej inicjatywy, nie zapominajmy o stosowaniu zwrotów grzecznościowych.

Różne instytucje mogą mieć ustalone wzory wniosków o zatrudnienie pracownika. Kiedy taki szablon nie jest dostępny, pamiętajmy, by na dokumencie znalazły się:

    • bieżąca data i miejsce,
    • imię, nazwisko i dane kontaktowe osoby składającej podanie,
    • dane firmy, do której kierowany jest wniosek
    • tytuł, np. „Wniosek o zatrudnienie” lub „Podanie o pracę”,
    • treść wniosku (informację o tym, że zgłaszamy chęć podjęcia pracy i jej uzasadnienie),
    • informacja o załącznikach (np. CV).

Prośbę o zatrudnienie pracownika należy podpisać – jeśli wysyłamy ją pocztą elektroniczną, wystarczy wpisanie imienia i nazwiska na komputerze.  Gdy wybieramy pocztę tradycyjną, podpis musi być odręczny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.