Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zabezpieczenie roszczeń pracodawcy – weksel od pracownika

Zabezpieczenie roszczeń pracodawcy – weksel od pracownika

 
Zabezpieczenie roszczeń pracodawcy – weksel od pracownika

Zabezpieczenie roszczeń pracodawcy

 

Roszczenia pracodawcy wobec pracownika lub byłego pracownika mogą dotyczyć szkód, które pracownik wyrządził, ale – co ważne – tylko ze swojej winy: w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. Roszczenia nie obejmują problemów powstałych w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka. Jeśli pracodawca wykaże okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika, ten jest zobowiązany do zadośćuczynienia za wyrządzone szkody.

 

Jak czytamy w Kodeksie pracy „odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody” (źródło: Kodeks pracy, Dział V, Rozdział 1, Art. 114).

 

Weksel in blanco jako zabezpieczenie pracodawcy: czy to legalne?

 

Część firm stosuje weksel jako zabezpieczenie roszczeń pracodawcy. Często jest to tzw. weksel in blanco. Na czym to polega? Podczas zawierania stosunku pracy pracodawca prosi pracownika o wypisanie weksla, czyli papieru wartościowego zawierającego przyrzeczenie zapłaty wskazanej w wekslu sumy (w przypadku weksla in blanco pole na sumę pozostaje puste). Jeśli powstanie szkoda, pracodawca sam może oszacować wysokość straty, dopisać odpowiednią sumę do weksla i oczekiwać zawrotu należności, nie udowadniając nawet przed sądem winy pracownika.

 

Jest to praktyka niekorzystna dla pracownika i niezgodna z prawem. Kodeks pracy nie zawiera wprost sformułowanego zakazu stosowania weksli jako zabezpieczenia pracodawcy przed szkodami powstałymi w wyniku stosunku pracy. Jednak nie można uznać, aby miał tutaj zastosowanie art. 300 Kodeksu pracy, mówiący, że ,,w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy”. Zagadnienie to jest bowiem szczegółowo opisane w dziele V Kodeksie Pracy. Nielegalność takich praktyk potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2011 r. stwierdzający jednoznacznie, iż zabezpieczenie wekslowe roszczeń pracodawcy jest nieważne na mocy prawa.

 

Poręczenie jako zabezpieczenie wierzytelności pracodawcy

 

Zdarza się, że zawierając umowę o pracę z nowym pracownikiem, właściciel firmy domaga się dodatkowo spisania umowy poręczenia. Celem takiej umowy jest zabezpieczenie istniejącej lub przyszłej wierzytelności występującej pomiędzy dwoma podmiotami, np. między pracodawcą a pracownikiem. Aby zapewnić sobie zwrot potencjalnych roszczeń dotyczących szkód wyrządzonych przez pracownika, pracodawca może spisać z osobą trzecią umowę poręczenie. Porozumienie takie może być zawarte z dowolnym podmiotem: zarówno osobą prawną (inną firmą), jak i osobą fizyczną (najczęściej członkiem rodziny pracownika).

 

Osoba ta – tzw. poręczyciel – zobowiązuje się do zwrotu kwoty szkody czy zadłużenia w przypadku, gdyby pracownik tego nie zrobił. Jeżeli dojdzie do szkody i poręczyciel spłaci dług pracownika, ten automatycznie staje się jego wierzycielem, zamiast posiadać dług wobec obecnego, czy też byłego, pracodawcy. Poręczenie jest jednak dużo częściej stosowane przez przedsiębiorców w celu zabezpieczenia się przed nieuczciwymi kontrahentami niż spisywane z własnymi pracownikami.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Specjalista ds. Logistyki

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja procesu zarządzania zamówieniami, w tym np. tworzenie zamówień sprzedaży w ERP, potwierdzanie terminów realizacji zamówień; Organizowanie i koordynowanie wysyłek produktów (Polska, Europa) we współpracy z firmami spedycyjnymi i agencjami celnymi;...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.