Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych —podstawowe informacje

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych —podstawowe informacje

 
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych —podstawowe informacje

Socjal w firmie – czym jest ZFŚS, jak się go tworzy, komu można wypłacić środki z funduszu socjalnego i w jakich sytuacjach?


 Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych — co to jest


W każdym zakładzie pracy istnieją osoby lepiej i gorzej sytuowane. Każdy pracownik ma nieco inną sytuację materialną i potrzeby. Aby wyrównać szanse i wesprzeć najuboższych pracowników, pracodawca może utworzyć w firmie fundusz świadczeń socjalnych. Jest to fundusz celowy, z którego środki przeznacza się na pomoc socjalną dla pracowników.

Jeżeli pracodawca rezygnuje z utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to musi o tym powiadomić pracowników.


Świadczenia socjalne dla pracowników — komu przysługują


Uprawnieni do korzystania z funduszu socjalnego są:

    • wszyscy pracownicy zatrudnieni w pełnym bądź niepełnym wymiarze czasu, na umowę o pracę bądź poprzez powołanie lub mianowanie oraz członkowie ich rodzin.
    • pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,
    • emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu oraz członkowie ich rodzin.
    • członkowie rodzin po zmarłych pracownikach i byłych pracownikach – jeżeli byli na ich utrzymaniu,
    • inne osoby, którym zakład pracy przyznał prawo korzystania ze świadczeń funduszu.


Zakładowy regulamin świadczeń socjalnych nie może ograniczać, kto może korzystać z ZFŚS. Świadczenia socjalne muszą być dostępne dla wszystkich uprawnionych.


Art. 8. 1. Ustawy o ZFŚŚ mówi o tym, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Oznacza to, że wysokość świadczeń z funduszu nie może być jednakowa dla wszystkich pracowników (bo trudno sobie wyobrazić, że wszyscy mają identyczną sytuację materialną i takie same potrzeby). Nie można też uzależniać wysokości wypłat od np. stażu pracy.


Tworzenie funduszu socjalnego


Fundusz socjalny – od ilu pracowników? To pytanie zadają sobie często pracodawcy, którzy nie śledzili dokładnie nowych przepisów. Zmiany w funduszu socjalnym obowiązujące od stycznia 2017 roku podniosły bowiem próg ilości etatów, od których tworzenie funduszu socjalnego staje się obowiązkowe.
Ustawa o ZFŚS bardzo precyzyjnie określa to, kiedy pracodawca ma obowiązek tworzenia funduszu socjalnego. Jest to konieczne zawsze wtedy, kiedy firma zatrudnia minimum 50 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty). Pod uwagę bierze się zatrudnienie na dzień 1 stycznia.
Jeśli firma należy do strefy budżetowej, fundusz socjalny tworzy niezależnie od ilości pracowników.

 

Fundusz socjalny — ile wynosi


Wysokość wpłat na ZFŚS wynosi na jednego zatrudnionego 37,5% wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a jeśli pracownik wykonuje prace w szczególnych warunkach to 50%. Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracownika młodocianego jest znacznie niższy i wynosi 5%, 6% lub 7% w zależności od roku nauki. Pracodawca może zwiększyć odpis na fundusz socjalny o 6,25% na emeryta lub osobę niepełnosprawną lub o 7,5% na każdego pracownika, jeśli utworzy żłobek bądź klub dziecięcy. Odpis na ZFŚS wykonuje się w ratach. Pierwszą trzeba zapłacić do 31 maja i musi wynieść minimum 75% odpisu podstawowego. Pracodawca wpłaca pieniądze na specjalny rachunek bankowy służący jedynie do tego celu. Jeśli to zrobi w terminie, może zaliczyć odpis do kosztów uzyskania przychodu.


Fundusz socjalny — na co może być przeznaczony?


Wypłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych określa się w wewnętrznym regulaminie ZFŚS, który jednak musi być zgodny z wymogami Ustawy. Art. 2 tejże Ustawy, określa świadczenia socjalne w firmie jako:

    • różne formy wypoczynku,
    • działalność kulturalno-oświatową i sportowo-rekreacyjną,
    • opiekę nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
    • udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej,
    • zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.


Przyjmuje się zatem, że fundusze socjalne dla pracowników nie powinny być wykorzystane na inne cele. W szczególności zaś błędem jest dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych kursów i szkoleń, badań lekarskich, imprez pracowniczych, dojazdów do pracy, prezentów na święta okolicznościowe (np. imieniny), dodatkowe ubezpieczenia pracowników.
Jeśli pracowniczy fundusz świadczeń socjalnych zostanie przeznaczony na finansowanie świadczeń niezwiązanych z działalnością socjalną, pracodawca może otrzymać grzywnę w wysokości 5.000 zł.
Szczególną formą ZFŚS był zakładowy fundusz mieszkaniowy. Został on zlikwidowany w 1994 roku. Od momentu wprowadzenia nowej ustawy o ZFŚS pomoc mieszkaniowa może być świadczona w ramach funduszu socjalnego. Pożyczka na cele mieszkaniowe z ZFŚS może być przeznaczona na zakup bądź budowę lokum, wykup, adaptację, remont, przystosowanie lokalu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jej warunki muszą być określone w regulaminie ZFŚS.


Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych


Przepisy dotyczące ZFŚS określa Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. 1994 nr 43 poz. 163).


Fundusz socjalny Kodeks Pracy


Kodeks Pracy w części Ustalanie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, w art. 77 reguluje przyznawanie wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń związanych z pracą (do których należy ZFŚS). Pozostałe przepisy określające fundusz socjalny w firmie, znaleźć można w Ustawie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.