Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zaliczka dla pracownika - podstawowe informacje

Zaliczka dla pracownika - podstawowe informacje

 
Zaliczka dla pracownika - podstawowe informacje

Zaliczka na poczet pensji - komu i kiedy się należy?

 

Przy omawianiu tego tematu należy zwrócić uwagę, że pracownik może mieć do czynienia z dwoma rodzajami zaliczek. Jedna dotyczy kwot, które otrzymuje się na to, by móc wykonywać polecenia służbowe (na przykład na finansowanie podróży służbowej). O niej i związanych odliczeniach mówi m.in. art. 87 Kodeksu pracy.

 

Drugim rodzajem, o którym kodeks już nie stanowi, jest zaliczka wypłacana na poczet nadchodzącego wynagrodzenia. Nie istnieje więc regulacja określająca komu i kiedy ona się należy. Jednak ważne jest, by zaznaczyć, iż jej wypłacenie jest uzależnione od dobrej woli pracodawcy.
A więc w trudnej sytuacji np. choroby, problemów finansowych, przeprowadzki pracownik może wystąpić do zatrudniającego z prośbą o wypłacenie zaliczki na poczet pensji. Jednak ten ma prawo się nie zgodzić albo zwyczajnie nie mieć w danym momencie odpowiednich środków.

 

Rozliczenie zaliczki - księgowanie

 

Kiedy pracodawca zgodzi się na wcześniejsze wypłacenie części wynagrodzenia, pozostaje jeszcze kwestia uregulowania rozliczenie zaliczki. Księgowanie należy dostosować do zaistniałej sytuacji.

 

Zaliczka dla pracownika stanowi jego przychód. Więc jak od każdego przychodu, tak i od tego pracodawca ma obowiązek odliczyć odpowiednie kwoty na podatek dochodowy.
W kolejnym miesiącu, przy księgowaniu należy zwrócić uwagę, że wynagrodzenie jest mniejsze i zastosować właściwie wyliczone potrącenia.

 

Czasami jednak może zdarzyć się tak, że wypłacenie zaliczki i pozostałej wypłaty nastąpi w tym samym okresie rozliczeniowym, co w konsekwencji doprowadzi do odprowadzenia podatku od standardowej kwoty wynagrodzenia.
Podobnie należy postępować przy wyliczaniu składek ZUS. W odpowiednim miesiącu powiększa się lub pomniejsza podstawę ich wymiaru.

 

Wiosek o zaliczkę na poczet wynagrodzenia

 

Aby stworzyć możliwość wypłacenia zaliczki na poczet pensji, pracownik musi wystosować odpowiedni wniosek do swojego przełożonego. Co powinien zawierać taki dokument? Jak każde formalne pismo - oznaczenie pracownika i pracodawcy, daty i miejsca tytuł określający czego dotyczy i podpis.

 

Jaka z kolei powinna być treść wniosku o zaliczkę na poczet wynagrodzenia? Oczywiście ważne jest określenie kwoty, o którą prosimy (z określeniem czy chodzi nam o brutto czy netto) oraz termin, w którym chcielibyśmy otrzymać wcześniej część wynagrodzenia. Dobrze jest również zaznaczyć powód wystąpienia o zaliczkę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.