Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zastrzeżenie znaku towarowego - kiedy warto to zrobić?

Zastrzeżenie znaku towarowego - kiedy warto to zrobić?

 
Zastrzeżenie znaku towarowego - kiedy warto to zrobić?

Znak towarowy – co to jest

 

Dzięki znakom towarowym możemy w łatwy sposób odróżnić towary jednej firmy od towarów innej. Znak jest nośnikiem wizerunku marki, pozwala zdobyć zaufanie konsumentów. Sięgając do art. 120. ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, można powiedzieć, że jest to: „każde oznaczenie, umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony”.

Znakiem jest zatem nie tylko symbol graficzny. Może to być też wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a nawet dźwięk.

 

Zastrzeżenie znaku towarowego – dlaczego jest ważne


Załóżmy, że jedna firma od kilku lat funkcjonuje w branży usługowej i cieszy się renomą. Ma grono stałych klientów, które ciągle się poszerza. Jej marka jest rozpoznawalna i budzi zaufanie, a firma sporo zainwestowała w tożsamość wizualną i strategię marketingową. W pewnym momencie na horyzoncie pojawia się konkurent. Dopiero zaczyna eksplorować rynek, ale postanowił nieco sobie ułatwić i poszedł na skróty. Znaki towarowe obu firm odróżnia jedynie litera – brzmią podobnie, podobnie też wyglądają ich logotypy, strony internetowe. Wszystko po to, by wprowadzeni w błąd klienci zaufali nowej firmie, utożsamiając jakość jej produktów z jakością produktów konkurenta.

Czy pierwsza firma może coś z tym faktem zrobić, zależy w dużej mierze od tego, czy zastrzegła swój znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Ochrona znaku zabezpiecza przed nieuczciwą konkurencją, zapewnia właścicielowi znaku monopol na jego użytkowanie. Daje także podstawy do ubiegania się w sądzie o odszkodowanie i wymuszenie zaprzestania szkodliwych praktyk na nieuczciwym konkurencie.


Rejestracja znaku towarowego – najważniejsze zasady

 

Ochrona znaku towarowego nie jest bezterminowa. Znak zostaje zarejestrowany na 10 lat, licząc od daty złożenia wniosku w Urzędzie Patentowym. A kiedy można wnioskować o prawo ochronne na znak towarowy? W dowolnym momencie.


Rejestracja znaku jest możliwa, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania formalnoprawne. Nie da się na przykład zastrzec znaków zawierających elementy religijne, patriotyczne czy kulturowe, których używanie urażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową. Z odmową ochrony spotka się też znak zgłaszany w złej wierze, wprowadzający w błąd albo zawierający hymn, godło, flagę narodową, elementy sprzeczne z dobrym obyczajem itd.

Jeśli nie ma przesłanek, by uznać znak za niemożliwy do ochrony Urząd Patentowy publikuje w swoim biuletynie ogłoszenie o zgłoszeniu znaku i w ciągu 3 miesięcy osoby trzecie mogą wyrazić swój sprzeciw (np. jeśli są właścicielami zbliżonego znaku i rejestracja naruszyłaby ich prawa). W sytuacji, kiedy nikt nie zgłosił sprzeciwu lub został on oddalony, procedura rejestracji znaku towarowego kończy się wpisem do rejestru znaków. Ponadto Urząd Patentowy wydaje świadectwo ochronne na znak.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.