Wybrana kategoria

Zawody przyszłości – jaki zawód wybrać?

2019-09-19

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Niektóre zawody odchodzą w niebyt, na innych specjalistów powoli, ale konsekwentnie maleje popyt. W miejsce profesji, na które zanika zapotrzebowanie, pojawiają się nowe, pożądane zawody przyszłości.

 

Zawody przyszłości

 

W przypadku najbardziej przyszłościowych zawodów najczęściej mówi się o specjalistach z sektora IT. W tej grupie w najlepszej sytuacji są programiści, zarówno aplikacji webowych, jak i desktopowych. Dzięki rozwojowi rynku urządzeń mobilnych stale rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów tworzących aplikacje na te urządzenia. Na brak ofert pracy nie mogą też narzekać doświadczeni testerzyoprogramowania, a także twórcy i testerzy gier komputerowych.


Automatyzacja i robotyzacja poszczególnych sektorów gospodarki będzie wymagała specjalistów projektujących i obsługujących nowe maszyny. Obecnie trudno jest do końca przewidzieć, jakie dokładnie zawody będą potrzebne za 10 czy 15 lat, jednak inwestycja w te właśnie kierunki może owocować licznymi ofertami pracy w przyszłości.
Rosnąca popularność serwisów internetowych, portali branżowych, blogosfery czy mediów społecznościowych nie pozostaje bez znaczenia w kontekście rynku pracy. Dzięki sieci panuje zapotrzebowanie na przedstawicieli profesji takich jak grafika komputerowa, content management.


Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości

 

Ważnymi sektorami stają się obecnie ochrona środowiska, ekologia, odnawialne źródła energii. U progu zmian klimatycznych, ich negatywnych konsekwencji dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa, konieczni będą specjaliści, którzy wypracują procedury zminimalizowania niszczących skutków działalności człowieka i wdrożą nowe rozwiązania pozwalające przywrócić ekologiczną równowagę.


Nieustannie panuje zapotrzebowanie na personel medyczny. Nie tylko na lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów konkretnych dziedzin, ale także na personel sprawujący opiekę nad chorymi, osobami starszymi, na fizjoterapeutów, pielęgniarki.

 

Jeśli zastanawiamy się, jaki zawód wybrać, najlepiej zainwestować w branże, w których trudno będzie działalność człowieka zastąpić zautomatyzowaną produkcją. Kierunki przyszłości to też takie, gdzie duże znaczenie ma kreatywność, abstrakcyjne myślenie, zdolności manualne. Jednak bardzo ważne jest oczywiście to, by kierować się własnymi zainteresowaniami i predyspozycjami.

 

Zawody przyszłości – lista

 

Nie można dokładnie przewidzieć, które z tych zawodów będą najbardziej dochodowe, ale przyszłościowe zawody, w które warto zainwestować, i które powinny gwarantować miejsce pracy, to np.:
- biotechnolog,
- logistyk,
- programista,
- tester,
- inżynier (budownictwa, środowiska),
- rehabilitant,
- fizjoterapeuta,
- grafik komputerowy,
- lekarz.

 

Warto też przemyśleć zawody związane z finansami, nieruchomościami czy stanowiska związane z ochroną danych osobowych.

 

Read also:

Comment