Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Zmiana zawodu - kiedy warto się zdecydować

2019-04-18

Zmiana zawodu


Czasy, kiedy pracowaliśmy całe życie w jednej firmie, minęły. Obecnie ludzie nie tylko zmieniają firmę z większą częstotliwością, ale również decydują się na przebranżowienie. Czy przekwalifikowanie się jest trudne? Na pewno wymaga pewnych poświęceń, czasami jednak może przynieść same korzyści.

Trudno określić, jaki jest najlepszy moment na przekwalifikowanie się. Warto zatem zastanowić się, czy to, co robimy, przynosi nam satysfakcję. Jeśli wykonywane obowiązki już nas nie cieszą, a codzienne chodzenie do biura jest prawdziwą męczarnią, to być może właśnie nastał czas. Niektóre osoby po kilkunastu latach pracy zorientowały się, że chciałyby, aby ich życie wyglądało zupełnie inaczej. W takim wypadku warto zastanowić się nad zmianą zawodu. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że jest to dość skomplikowany proces, który wymaga wielu poświęceń. Przede wszystkim potrzebny nam będzie plan. Jeśli nie wiemy, od czego zacząć, to poszukajmy wywiadów z osobami, które zdecydowały się na taki krok.

Przede wszystkim nie powinniśmy podejmować decyzji o zmianie zawodu z dnia na dzień. Zanim rozwiążemy umowę z teraźniejszym pracodawcą, warto odłożyć pewną sumę pieniędzy, która zapewni nam stabilność finansową na czas zmian. Istotne jest także zdobywanie umiejętności potrzebnych do wykonywania nowej profesji. Obecnie na rynku znajdziemy wiele szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych, które mogą nam pomóc przyswoić wiedzę oraz pierwsze kontakty  danej branży.

 

Zmiana branży


Na decyzję o zmianie zawodu nigdy nie jest za późno. Jeżeli zatem mamy plan, pierwsze kontakty i zaznajomiliśmy się już z nową branżą, to można skorzystać z dotacji finansowych z Unii Europejskiej. Dzięki temu zbierzemy odpowiedni kapitał np. na zakup sprzętu, który może okazać się niezbędny.
Warto także pamiętać o pewnych ważnych zasadach, dzięki którym nie popełnimy dość istotnych błędów. Przede wszystkim lepiej nie kierować się modą. To, co jest w tym momencie popularne, za kilka lat może okazać się kompletnym przeżytkiem. Dlatego na początku dobrze jest zapoznać się z prognozami rynkowymi.

Warto także zastanowić się, czy nowa profesja będzie dla nas odpowiednia. Nie każdy bowiem sprawdzi się w roli coacha, fotografa czy właściciela firmy usługowej. Dlatego trzeba szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze zdolności czy umiejętności. Nie warto inwestować np. w studia podyplomowe, jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy dana branża jest dla nas.

Przede wszystkim musimy mieć plan. Jego brak sprawi, że nasze działania i cele mają mniejsze szanse na realizację. Trudno także jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest odpowiedni czas na zmianę branży. Wszystko tak właściwie zależy od tego, na jakim etapie życia się znajdujemy. Jeżeli nasze obecne zatrudnienie bardzo nas męczy, czujemy się wypaleni i nie mamy motywacji, to być może nastał właśnie moment, w którym warto podjąć decyzję o przekwalifikowaniu się.

Read also: