Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zmiana zawodu - kiedy warto się zdecydować

Zmiana zawodu - kiedy warto się zdecydować

 
Zmiana zawodu - kiedy warto się zdecydować

Zmiana zawodu


Czasy, kiedy pracowaliśmy całe życie w jednej firmie, minęły. Obecnie ludzie nie tylko zmieniają firmę z większą częstotliwością, ale również decydują się na przebranżowienie. Czy przekwalifikowanie się jest trudne? Na pewno wymaga pewnych poświęceń, czasami jednak może przynieść same korzyści.

Trudno określić, jaki jest najlepszy moment na przekwalifikowanie się. Warto zatem zastanowić się, czy to, co robimy, przynosi nam satysfakcję. Jeśli wykonywane obowiązki już nas nie cieszą, a codzienne chodzenie do biura jest prawdziwą męczarnią, to być może właśnie nastał czas. Niektóre osoby po kilkunastu latach pracy zorientowały się, że chciałyby, aby ich życie wyglądało zupełnie inaczej. W takim wypadku warto zastanowić się nad zmianą zawodu. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że jest to dość skomplikowany proces, który wymaga wielu poświęceń. Przede wszystkim potrzebny nam będzie plan. Jeśli nie wiemy, od czego zacząć, to poszukajmy wywiadów z osobami, które zdecydowały się na taki krok.

Przede wszystkim nie powinniśmy podejmować decyzji o zmianie zawodu z dnia na dzień. Zanim rozwiążemy umowę z teraźniejszym pracodawcą, warto odłożyć pewną sumę pieniędzy, która zapewni nam stabilność finansową na czas zmian. Istotne jest także zdobywanie umiejętności potrzebnych do wykonywania nowej profesji. Obecnie na rynku znajdziemy wiele szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych, które mogą nam pomóc przyswoić wiedzę oraz pierwsze kontakty  danej branży.

 

Zmiana branży


Na decyzję o zmianie zawodu nigdy nie jest za późno. Jeżeli zatem mamy plan, pierwsze kontakty i zaznajomiliśmy się już z nową branżą, to można skorzystać z dotacji finansowych z Unii Europejskiej. Dzięki temu zbierzemy odpowiedni kapitał np. na zakup sprzętu, który może okazać się niezbędny.
Warto także pamiętać o pewnych ważnych zasadach, dzięki którym nie popełnimy dość istotnych błędów. Przede wszystkim lepiej nie kierować się modą. To, co jest w tym momencie popularne, za kilka lat może okazać się kompletnym przeżytkiem. Dlatego na początku dobrze jest zapoznać się z prognozami rynkowymi.

Warto także zastanowić się, czy nowa profesja będzie dla nas odpowiednia. Nie każdy bowiem sprawdzi się w roli coacha, fotografa czy właściciela firmy usługowej. Dlatego trzeba szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze zdolności czy umiejętności. Nie warto inwestować np. w studia podyplomowe, jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy dana branża jest dla nas.

Przede wszystkim musimy mieć plan. Jego brak sprawi, że nasze działania i cele mają mniejsze szanse na realizację. Trudno także jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest odpowiedni czas na zmianę branży. Wszystko tak właściwie zależy od tego, na jakim etapie życia się znajdujemy. Jeżeli nasze obecne zatrudnienie bardzo nas męczy, czujemy się wypaleni i nie mamy motywacji, to być może nastał właśnie moment, w którym warto podjąć decyzję o przekwalifikowaniu się.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.