Praca.pl Poradniki Studenci
Staż w Unii Europejskiej – spróbuj szans w instytucji UE

Staż w Unii Europejskiej – spróbuj szans w instytucji UE

 
Staż w Unii Europejskiej – spróbuj szans w instytucji UE

Staż w Unii Europejskiej

 

Jesteś studentem, absolwentem i marzysz o pracy w instytucji międzynarodowej? Może warto pomyśleć o praktykach lub stażu w jednej z instytucji europejskich? Będziesz miał okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania poszczególnych organów Unii, zdobędziesz niezwykle cenne doświadczenie, które z pewnością będzie miało znaczenie dla przyszłego pracodawcy.


Staże trwają zwykle od 3 do 5 miesięcy, ale są też instytucje, w których można kształcić się nawet przez rok.

 

Rekrutacją stażystów zajmują się bezpośrednio poszczególne instytucje unijne. Absolwentów i studentów może zainteresować:
staż w Parlamencie Europejskim,
staż w Radzie Unii Europejskiej,
staż w Trybunale sprawiedliwości UE.

Stażystów przyjmują także: Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Komitet Regionów, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Trybunał Obrachunkowy, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich i Europejska Służba Działań Zewnętrznych.


Lokalizacje poszczególnych instytucji to m.in. Bruksela, Dublin, Lublana, Frankfurt, Praga, Sewilla, Alicante i wiele innych europejskich miast.

 

Wymagania wobec kandydatów

 

By mieć szansę na staż  w jednej z powyższych instytucji, trzeba spełnić kilka podstawowych wymogów. Od kandydatów na stażystów w instytucjach europejskich oczekuje się najczęściej: dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia, bardzo dobrej znajomości jednego z urzędowych języków Unii Europejskiej.


Wymogi instytucji mogą różnić się od siebie, dlatego warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronach dedykowanych poszczególnym naborom.


Terminy i płatności

 

W instytucjach unijnych oferowane są staże płatne i bezpłatne. W zależności od jednostki można liczyć na wynagrodzenie o zmiennej wysokości, od ok 900 do 1500 EUR.


W niektórych instytucjach osoby otrzymujące stypendium stażowe mogą także liczyć np. na zwrot kosztów podróży, pomoc w znalezieniu zakwaterowania czy specjalny dodatek.  


Absolwenci zainteresowani płatnymi stażami w instytucjach UE przyjmowani są zwykle w dwóch turach – jesienią i wiosną. W przypadku np. Komisji Europejskiej i Parlamentu staże rozpoczynają się w październiku i w marcu, w Radzie Unii Europejskiej w lutym i wrześniu. Rekrutacja rozpoczyna się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
 
Szczegółowe informacje dotyczące staży, wymaganych dokumentów i terminów znajdują się na oficjalnym portalu Unii Europejskiej.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Staż w zespole regionalnej obsługi prawnej

    PKO Bank Polski   Katowice    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    2 godz.
    W naszym zespole na co dzień: realizujesz zadania wsparcia administracyjnego dla mecenasów zespołu procesowego w Katowicach, polegające na ewidencjonowaniu pism procesowych w bazach RSS, aktualizacji wpisów w bazie RSS i CBSS oraz przygotowywaniu w oparciu o nie informacji na potrzeby...
  • Stażysta w Zespole ds. marketingu i PR

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę
    19 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: udział w projektach marketingowych (planowanie, realizacja, analiza), wsparcie przy organizacji eventów, wsparcie przy wprowadzaniu i aktualizowaniu treści na stronie www, współtworzenie contentu, analizowanie lokalnej konkurencji. Szukamy osoby, która:...
  • Stażysta w Dziale Logistyki (staż płatny)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    20 godz.
    Zadania: Optymalne utrzymanie obciążenia stanowisk pracy na linii pakującej poprzez rozmieszczanie produktów w oparciu o ilość pobrań, Analizowanie prognoz sprzedaży i danych historycznych, Przypisywanie produktów na linię na podstawie analiz, Usuwanie produktów z linii na podstawie...
  • Spravia sp. z o. o.
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    21 godz.
    Poszukujemy osoby na umowę zlecenie/praktykantów do wsparcia przy procesach przekazywania kluczy klientom/odbiorowych i wsparcia przy podpisywaniu aktów notarialnych w oddziałach: Warszawa w terminie od IV. – XII. 2024; Kraków w terminie od IV. – XII. 2024; Gdańsk w terminie od IV. –...
  • Stażysta w Dziale Księgowości

    Selgros Cash&Carry   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    21 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: wspieranie działu księgowości w bieżących zadaniach (zobowiązania, należności, podatki), wprowadzanie do systemu dokumentów księgowych (poznasz system SAP S/4 Hana), wystawiania faktur sprzedaży lub faktur korygujących poznasz przepisy z obszaru...
  • Ziko Apteka Sp. z o.o.   za 2 dni wygasa
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    23 godz.
    Praca na 1/2 etatu Do naszego zespołu poszukujemy farmaceutów z pasją i zamiłowaniem, dla których misją jest niesienie pomocy i wsparcie Pacjentów.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.