Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Studia MBA – inwestycja w karierę

Studia MBA – inwestycja w karierę

 
Studia MBA – inwestycja w karierę

Studia MBA – dla kogo

 

Studia MBA (skrót od nazwy Master of Business Administration) to jeden z etapów kształcenia dla przedstawicieli kadry zarządzającej w dużych firmach, takich jak np. banki czy inne instytucje finansowe. Stanowią szansę na podniesienie kwalifikacji, a co za tym idzie – na otrzymanie jeszcze lepszej pracy i wyższych zarobków.

 

Wiele osób, zajmujących stanowiska kierownicze lub marzących o takiej posadzie, szuka przez cały czas możliwości rozwoju zawodowego. Studia MBA to dobra inwestycja, która może się bardzo opłacić i przynieść wymierne korzyści w dalszej karierze.

 

Co dają studia MBA

 

Na studia MBA decydują się osoby posiadające już doświadczenie w zarządzaniu. Co więc magą dać im zajęcia na uczelni? Przede wszystkim stawia się tam na praktykę. Rozważa i rozwiązuje się konkretne przypadki z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, poznaje najnowsze teorie na temat dynamicznie rozwijającej się gospodarki itd.

Słuchacze tych studiów mogą już wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną, zdobytą na dotychczasowym stanowisku, w związku z tym inwestują nie tylko w naukę, ale też w nowe kontakty zawodowe. To także okazja do poznania ważnych autorytetów z branż finansowych i szeroko pojętego biznesu.

 

Co ważne, programy MBA w Polsce są często realizowane przy współpracy z zagranicznymi uczelniami, a zajęcia prowadzą zarówno Polacy, jak i wykładowcy z innych krajów. To bardzo rozszerza horyzonty, poznaje się bowiem przedstawicieli różnych kultur biznesowych i dzięki temu zyskuje nowe spojrzenie na wiele, czasem nawet najbardziej oczywistych spraw.

 

MBA – czy warto

 

Absolwent MBA zwiększa także swoją renomę w środowisku i na rynku pracy. Postrzega się go bowiem nie tylko jako dobrze wykształconego specjalistę z prestiżowym dyplomem, ale także jako osobę otwartą, nastawioną na rozwój i przydatną w kreowaniu przyszłych strategii biznesowych dla firm.

 

Kształcenie w zakresie business administration, łączone z codzienną pracą i obowiązkami rodzinnymi, wpływa także pozytywnie na rozwój osobisty. Studia uczą, jak poprawić efektywność działania, właściwie kształtować priorytety w życiu i lepiej gospodarować czasem, kiedy trzeba go dzielić między naukę, sprawy zawodowe i prywatne. Są doskonałą okazją do mierzenia się z samym sobą i pokonywania kolejnych barier. Nie jest to łatwe i wymaga czasem dużego poświęcenia, ale pozwala przekonać się, że nasze możliwości są czasem o wiele większe, niż nam się początkowo wydaje.

 

MBA – wymagania

 

Jak widać, studia wyróżniają się swoją specyfiką i z tego względu są skierowane tylko do pewnej dość wąskiej grupy docelowej. Aby je rozpocząć, nie wystarczy samo wyższe wykształcenie, musi być ono poparte odpowiednią praktyką zawodową, często na stanowiskach kierowniczych. Nie przyjmuje się na takie studia każdego, kto wyraża chęć uczestnictwa i ma środki na opłacenie nauki. Szczegółowo weryfikowany jest potencjał każdego zainteresowanego. Kandydaci muszą przejść testy i rozmowy kwalifikacyjne, podczas których sprawdza się ich kompetencje oraz znajomość języków obcych.

 

Wszystko po to, aby podczas zajęć utrzymany był wysoki poziom, a każdy z uczestników miał zapewnioną możliwość rozwoju oraz wyniesienia ze studiów przydatnej wiedzy i nowych doświadczeń.

 

MBA – Polska

 

Zainteresowani muszą się jednak liczyć ze sporym wydatkiem. Koszty studiów sięgają kwot kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład na Uniwersytecie Warszawskim w 2019 cena wynosi 44 900,00 PLN. Dyplom MBA otwiera jednak wiele nowych drzwi, stąd zainteresowani, jeśli nie posiadają własnych środków, szukają różnych możliwości dofinansowania.

 

Przed wyborem konkretnej oferty trzeba się dobrze zastanowić. Nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną studiów. Należy przemyśleć swoje przyszłe cele zawodowe, by dobrać odpowied

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.