CV / ResumeCover letterJob interviewJob changeLoss of jobStudentsLabour marketTopic of the dayList of positionsFor employersMoreChooseCV / ResumeCover letterJob interviewJob changeLoss of jobStudentsLabour marketTopic of the dayList of positionsFor employers

Niania - zawód dla kobiet 2010-09-19

Rozmawiamy z Dorotą Hornik-Leśniewską z warszawskiej agencji Doradztwo Personalne "Noski Eskimoski", która zajmuje się rekrutacją opiekunek do dzieci.

Praca.pl - Co jest najważniejsze w pracy niani - opiekunki do dzieci?
Dorota Hornik-Leśniewska - Jak w każdym zawodzie na profesjonalizm wykonywanej pracy wpływa wiele elementów. Nie zawsze ktoś kto skończył studia medyczne jest dobrym lekarzem. Jeśli chodzi o nianię, to zwykle rodzice oczekują, że będą to osoby posiadające doświadczenie w opiece nad dzieckiem w wieku dziecka do którego poszukują opiekunki. Z pewnością powinna być to osoba schludna, znająca podstawowe zasady higieny i aspekty psychologii wychowawczej dziecka. Wiek niani ma tutaj niewielkie znaczenie. Dostosowujemy dobór opiekunki do podanych przez rodziców oczekiwań.

Praca.pl - Czy potrzebne jest konkretne wykształcenie - np. pedagogiczne?
Dorota Hornik-Leśniewska - Nie jest potrzebne, pedagogika ma niewiele wspólnego np. z pielęgnacją niemowlęcia. Choć czasem rodzice oczekują konkretnego wykształcenia np. do dzieci w wieku przedszkolnym.

Praca.pl - Jakie dodatkowe kwalifikacje mogą być istotne?
Dorota Hornik-Leśniewska - Dla jednych rodziców ważna jest opinia psychologa dla innych doświadczenie macierzyńskie. Czasami potrzebna jest znajomość języka. Oczywistą rzeczą jest, że dodatkowe kwalifikacje czy kursy dają większą szansę zatrudnienia. Tym niemniej najważniejsze jest doświadczenie. Trzeba umieć przewidywać sytuacje, które mogą wydarzyć się w pracy z dzieckiem, umiejętnie stymulować jego rozwój i chronić przed niebezpieczeństwem np. na placu zabaw. Ważną cechą jest bezkonfliktowość plus pogodne usposobienie oraz stworzenie miłych i racjonalnych relacji z rodzicami

Praca.pl - Czy łatwo znaleźć dobrą opiekunkę? Czy rzeczywiście jest odczuwalny fakt, iż coraz częściej wybierają one pracę za granicą?
Dorota Hornik-Leśniewska - Można powiedzieć, że nie ma opiekunek. Proces poszukiwań i rekrutacji czasami trwa 2, 3 miesiące. Szczególnie w rejonach okolic Warszawy, gdzie zapotrzebowanie jest bardzo duże.

Praca.pl - Jak wygląda taka rekrutacja?
Dorota Hornik-Leśniewska: Znajdujemy się na liście agencji zatrudnienia zarejestrowanych przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej jako agencja doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy. U nas, akceptacja wybranej osoby możliwa jest po pozytywnym przejściu przez kilka etapów selekcji: spotkanie z konsultantką w biurze i rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzenie referencji i ukończenie warsztatów przygotowujących do pracy w charakterze opiekunki dziecięcej.

Praca.pl - Co jest najtrudniejsze w tym zawodzie? Z czym jest najwięcej problemów na początku?
Dorota Hornik-Leśniewska - Opiekunki najczęściej pracują około 10 godzin dziennie. To bardzo trudna praca. Trzeba wypełnić dziecku czas, panować nad swoimi emocjami i mieć dużo siły fizycznej i psychicznej.

Praca.pl - W jakich godzinach najczęściej pracuje opiekunka do dzieci?
Dorota Hornik-Leśniewska - Zwykle od godz. 8-18 lub 3,4 godziny po odbiorze dziecka przedszkola.

Praca.pl - Czy do pracy na stanowisku opiekunki do dzieci sprawdzają się Panowie?
Dorota Hornik-Leśniewska - Panowie zgłaszają się sporadycznie, ale rodzice nie decydują się na ich zatrudnienie.

 

 

22.10.2007

Read also:

Comment