Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Utrata pracy i co dalej?

Utrata pracy i co dalej?

 
Utrata pracy i co dalej?

Szef właśnie cię zwolnił? W zakładzie redukują etaty? Twój pracodawca zamyka działalność? Czujesz, że grozi ci utraty pracy. I co dalej?

 

Zredukuj stres i opanuj emocje

 

U większości osób utrata pracy wywołuje emocje takie jak smutek, gniew, strach czy żal. To normalne, w końcu w życiu następuje nieoczekiwana zmiana. Nie można jednak pozwolić, aby te negatywne emocje całkowicie nas pochłonęły. Należy pamiętać, że każda praca ma swój początek i koniec. Utrata zatrudnienia nie musi oznaczać, że nie ktoś nie nadaje się do pracy w danej firmie. Negatywne emocje nie są mobilizujące, a przecież znalezienie nowej pracy będzie wymagało sporo wysiłku, dlatego też warto skupić całą swoją energię na pozytywnym myśleniu, które będzie napędzać do osiągnięcia sukcesu w najbliższej przyszłości.

 

Jak pogodzić się ze stratą pracy?

 

Nie obwiniaj się. Niezależnie od tego czy utrata pracy związana była z redukcją etatów, jakością twojej pracy czy zamknięciem firmy, nie pozwól sobie, aby dopadły cię negatywne emocje. Zamiast tego pomyśl sobie, że nie cofniesz tej sytuacji więc należy ruszyć do przodu. Przeanalizuj błędy i sukcesy z byłego miejsca pracy i wykorzystaj tę wiedzę w rekrutacji i nowej firmie.

Spójrz na utratę pracy, jako na dobrą okazję do zmiany. Postrzeganie sytuacji jako życiowej porażki z pewnością nie sprawi, że poczujesz się lepiej. Dlatego dobrze jest  zmienić sposób myślenia na pozytywny i spojrzeć na utratę pracy jako na okazję do obrania nowej ścieżki kariery. Która z aktywnych zawodowo osób ma na to czas i okazję do zmiany?

Pomyśl o utracie pracy w ten sposób: dotychczas zastanawiałeś się nad tym, co jeszcze możesz robić w życiu i jak by wyglądała twoja kariera w innym miejscu? Teraz możesz to sprawdzić i znaleźć taką pracę, która da ci więcej satysfakcji.

 

Zwolnienie z pracy – i co dalej

 

Jak poradzić sobie ze stratą pracy? Pamiętaj, żeby zachować klasę. Umiejętność odpowiedniej reakcji w sytuacjach takich jak zwolnienie z pracy, jest jednym z ważniejszych elementów, które wpływają na postrzeganie kandydata na rynku. Dojrzałe zachowanie, jakim wykażesz się w trakcie opuszczania firmy, pozwoli ci uzgodnić wszystkie czynniki związane z odejściem, a także pozostawi po tobie dobre wrażenie. Pamiętaj, że w każdej branży ludzie wymieniają się doświadczeniami.

 

Niewykluczone, że w przyszłości spotkasz jeszcze kogoś z byłej firmy na swojej drodze zawodowej. Pamiętaj też, że zachowanie dobrych kontaktów ze współpracownikami może okazać się przydatne, na przykład w poszukiwaniach kolejnej pracy. Zdarza się też, że potencjalni pracodawcy, u których odbyłeś rozmowę o pracę kontaktują się z twoimi byłymi szefami, aby uzyskać od nich informację na twój temat.

Wykorzystaj networking. Masz sporo znajomych? Nawiązywanie nowych kontaktów nie sprawia ci problemu? Odezwij się do znajomych i odśwież stare kontakty. Być może wśród osób, które znasz, jest ktoś, kto szuka do pracy osoby z twoimi kompetencjami bądź zna dobrego pracodawcę, który właśnie rozpoczęła proces rekrutacji. Dlaczego by z tego nie skorzystać?

Rozpocznij poszukiwania Niezbędnym krokiem do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy jest CV. Zadbaj o to, aby było odpowiednio zaktualizowane i przyciągało uwagę. Zatroszcz się też o profile zawodowe w mediach społecznościowych – one stanowią twoją wizytówkę.

Kolejnym krokiem poszukiwań powinien być research portali, które publikują ogłoszenia pracodawcow. Zapisz się do newslettera, aby codziennie otrzymywać nowe oferty pracy. Zastanów się też nad tym, w jakich firmach chcesz pracować. Stwórz listę wymarzonych miejsc i napisz do nich – nawet jeśli akurat nikogo nie szukają. Być może okaże się, że jednak będą zainteresowani spotkaniem z tobą.

Bardzo ważnym elementem poszukiwań pracy jest także odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj o właściwym stroju i przygotowaniu merytorycznym. Równie istotne jest też pozytywne nastawienie i uśmiechu – to zawsze przyciąga innych ludzi. Nawet jeśli bardzo źle czujesz się z tym, że nie masz obecnie pracy, to nie pokazuj tego podczas rekrutacji.

 

Jak pogodzić się ze stratą pracy

 

Dla niektórych osób utrata pracy jest paradoksalnie najlepszą rzeczą, jaka mogła się im przytrafić w ciągu ostatnich paru lat. To przecież szansa na stworzenie nowych perspektyw zawodowych, których w byłej firmie nie było już od dawna. Postaraj się więc spojrzeć na utratę zatrudnienia z innej, bardziej pozytywnej perspektywy i działaj jak najaktywniej się tylko da.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    Zakłady Drobiarskie KOZIEGŁOWY Sp. z o. o.   Koziegłowy (pow. poznański, gm. Czerwonak), k. Poznania, ul. Piaskowa 3    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres zadań: zapewnienie ciągłości produkcji oraz sprawności maszyn i urządzeń produkcyjnych; diagnozowanie oraz usuwanie przyczyn awarii i usterek; wykonywanie nowych instalacji elektrycznych jak również modernizacja istniejących; udział w analizowaniu przyczyn awarii i podejmowaniu...
  • Asystent w Dziale Usług Kadrowo-Płacowych

    BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.   Poznań    praca hybrydowa / stacjonarna
    asystent  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Obok wsparcia w codziennej pracy Działu Kadrowo-Płacowego do Twoich zadań będzie należało: zakładanie kartotek pracowników w programie płacowym zgłaszanie i wyrejestrowywanie pracowników i członków ich rodzin do ZUS w programie Płatnik naliczanie średniej urlopowej oraz ekwiwalentu za...
  • Sales Team Manager with Polish (m/f/d)

    Competence Call Center member of TELUS International   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Business operations, Call Center KPIs and employee motivation are not only empty phrases for you, but you know exactly what stands behind them? We have the perfect job for you! Responsibilities Managing day-to-day operations; Ensuring consistent quality and productivity; Coaching, shadowing and...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Płac

    Contract Administration Sp. z o.o.   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Opis stanowiska: Samodzielne obsługiwanie niestandardowych i bardziej skomplikowanych usług płacowych i procesów dla klientów, Naliczanie wynagrodzeń, świadczeń pracowniczych, składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy; Sporządzanie oraz przesyłanie deklaracji i sprawozdań do ZUS, US,...
  • Sprzedawca Artykułów Wyposażenia Wnętrz

    AGATA Spółka Akcyjna   Jelenia Góra    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych obowiązków na tym stanowisku będzie należało: Zapewnienie najwyższego poziomu standardu obsługi Klienta; Realizacja sprzedaży; Utrzymywanie standardu ekspozycji.
  • Software Engineer - Automation and Augmentation Technologies

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.