Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Nowa praca, nowe wyzwania – zalety i korzyści

Nowa praca, nowe wyzwania – zalety i korzyści

 
Nowa praca, nowe wyzwania – zalety i korzyści

Nowa praca – co się zmienia

 

Nowa praca niesie ze sobą wiele wyzwań. Często zmianie towarzyszą stres oraz obawy związane np. z wykonywaniem obowiązków, adaptacją w grupie itd. Jednak w takiej sytuacji najlepiej skupić się na zaletach i korzyściach wynikających ze zrobienia kolejnego, ważnego kroku w karierze. Zastanówmy się, jakie szanse pojawiają się wraz ze zmianą pracy.

 

Nowi ludzie – nowe szanse

 

Jednym z problemów, które wiążą się z przejściem do innej pracy, jest to, jak nowa osoba zostanie przyjęta przez współpracowników. Czy zostanie zaakceptowana, czy będzie potrafiła porozumieć się z zespołem? Po pierwsze powinniśmy pamiętać, że już częściowo zostaliśmy pod tym kątem ocenieni w trakcie rekrutacji. Dobry manager podczas spotkania sprawdza nie tylko kwalifikacje, ale też charakter, kompetencje miękkie – dzięki temu jest w stanie trafnie dobrać pracownika do zespołu.

 

Poznanie nowych ludzi daje wiele możliwości. Poszerzanie sieci kontaktów zawodowych może się przydać podczas podejmowania kolejnych kroków w karierze albo zaowocować współpracą w zupełnie innej branży i na innym polu.

 

Porównując się z innymi, można też odkryć nowe obszary wiedzy, kwalifikacji itd. Na przykład dowiemy się o nowoczesnych metodach badawczych, nowych strategiach, technologiach. Nie chodzi tu o porównywanie się na zasadzie lepszy-gorszy, tylko o dzielenie się wiedzą i umiejętnościami.

 

Nowe stanowisko – nowe obowiązki

 

Objęcie stanowiska w innym przedsiębiorstwie jest szansą na nowe wyzwania zawodowe. Jeśli w poprzedniej pracy zdarzały nam się potknięcia, wyciągnijmy z nich wnioski, ale nie rozpamiętujmy niepowodzeń. Kolejna praca pozwala przystąpić do obowiązków z czystą kartą, jednocześnie daje możliwość skorzystania z wiedzy, sukcesów i porażek, których doświadczyliśmy w poprzedniej firmie.

 

W obliczu zmiany zatrudnienia warto również zastanowić się nad organizacją pracy. Jeśli na przykład w dotychczasowym biurze staraliśmy się prowadzić porządek w dokumentach, ale coś nam to nieustannie utrudniało, w nowym miejscu będzie można wprowadzić zupełnie inne zasady.

 

Nowa praca – nowe wyzwania

 

Przy zmianie miejsca zatrudnienia może pojawić się możliwość negocjacji lepszego wynagrodzenia. Dlatego ważne jest, by dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, zorientować się w stawkach na danym stanowisku i zaproponować kwotę, która będzie odpowiadała naszym potrzebom oraz zakresowi otrzymanych obowiązków.

Nowa praca, nowe wyzwania zawodowe to również dobry moment, żeby wprowadzić pewne modyfikacje w życiu osobistym. Jeśli w poprzedniej pracy staraliśmy się np. wprowadzić sportowy tryb życia, dojeżdżając do pracy rowerem, ale zbyt duża odległość, utarte przyzwyczajenia blokowały tę zmianę, to może w przypadku nowego miejsca zatrudnienie, będzie łatwiej je wprowadzić.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.