Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Poszukiwanie pracy z uwzględnieniem ukrytego i jawnego rynku pracy

Poszukiwanie pracy z uwzględnieniem ukrytego i jawnego rynku pracy

 
Poszukiwanie pracy z uwzględnieniem ukrytego i jawnego rynku pracy

W szukaniu pracy kandydat często musi wyprzedzać konkurencję. Poszukiwanie pracy z użyciem tradycyjnych metod przestaje wystarczać, kiedy wszyscy je stosują. Konieczna staje się bardziej aktywna postawa, tak żeby wykorzystywać wszystkie możliwości.

 

By zwiększyć szanse na wymarzony etat, warto nie tylko odpowiadać na ogłoszenia, ale także uruchomić wszystkie możliwe znajomości i kontakty. Dodatkowo sami powinniśmy tworzyć okazje, celując w ukryty rynek pracy – rynek stanowisk, które nie są ogłaszane.

 

Jawny i ukryty rynek pracy – definicja

 

Jawny rynek pracy tworzy się za pomocą ogólnodostępnych, publikowanych za pośrednictwem różnych mediów i instytucji ofert zatrudnienia. Przedsiębiorstwa zgłaszają gotowość do przyjęcia nowej osoby i publikują listę wymaganych cech, kwalifikacji i umiejętności na dane stanowisko. Założeniem jawnej rekrutacji jest dotarcie do jak największej liczby osób. W ten sposób firma zwiększa swoje szanse na zatrudnienie najlepszego specjalisty spośród wszystkich kandydatów.

 

Ukryty rynek pracy charakteryzuje elitarność. Wiele ofert nigdy nie trafia na rynek, bo do wypełnienia wakatów używane są inne metody. Mogą być rozpowszechniane tzw. pocztą pantoflową, ustnie czy za pomocą internetu wśród pracowników danej branży, w obrębie przedsiębiorstwa (wewnętrzna rekrutacja) czy w określonym środowisku. Aktywne poszukiwanie pracy powinno zakładać próbę przeniknięcia do tego rynku.

 

Jak dotrzeć do ukrytego rynku pracy?

 

Nie jest to łatwe zadanie. Aktywna forma poszukiwania pochłania bardzo wiele czasu, energii i kreatywności. Mimo to warto korzystać przynajmniej z części technik aktywnych, bo takie postępowanie dodatkowo zwiększa szanse na pracę.

 

Do aktywnych technik zaliczamy m.in.:
• użycie kontaktów osobistych,
• wysyłanie ofert do firm, które nie ogłaszają informacji o naborze,
• kontakty telefoniczne w celu orientacji o wakatach,
• osobiste dostarczanie dokumentów aplikacyjnych jako metoda zdobywania kontaktów z rekruterami.

 

Dobrą metodą uderzenia w ukryty rynek pracy, może też być rejestracja i zamieszczenie swojego życiorysu zawodowego w bazie danych kandydatów. Takie działanie, o ile zrobimy to rzetelnie i starannie, również może nam przynieść korzyści. Należy bowiem pamiętać, że pracodawcy coraz częściej nie uruchamiają nowego procesu rekrutacyjnego, ale przeglądają takie bazy i z nich wybierają odpowiednich kandydatów.

 

Aktywne poszukiwanie pracy – ćwiczenia

 

By umiejętnie i pewnie poruszać się po ukrytym rynku, musimy mieć sprecyzowany cel zatrudnienia. Najlepiej, jeśli wybierzemy jedno, dwa stanowiska. Należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

• Kto potencjalnie byłby zainteresowany naszą kandydaturą?
• Kogo my chcielibyśmy zainteresować?
• Co mamy do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy?

 

Dodatkowo musimy również dokonać obiektywnej oceny swojej kandydatury. Spojrzeć krytycznie na własne kwalifikacje oraz określić obszary, które są dla nas interesujące. Znacznie pomoże nam też przygotowanie zestawienia wszystkich swoich osiągnięć, umiejętności, mocnych stron, słabych punktów. Taka lista pozwoli nam na kompleksową ocenę oraz doprecyzowanie celów.

 

Aktywne poszukiwanie pracy – strategia

 

Jako aktywni poszukiwacze pracy, dla których ukryty i jawny rynek pracy nie mają tajemnic, musimy być specjalistami od marketingu swojej kandydatury. W przypadku, gdy nie odpowiadamy na ofertę, ale zgłaszamy się z własnej inicjatywy, wymagania i kryteria, które powinniśmy spełniać, ustalamy my sami. Co więcej, nasze dokumenty aplikacyjne oraz umiejętności prezentacji muszą być spójne z aktywną strategią poszukiwania, którą przyjęliśmy. Mówiąc wprost – musimy wierzyć, że się nam uda.

 

By odnieść sukces, powinniśmy prezentować ponadprzeciętną świadomość mechanizmów biznesowych w branży, do której startujemy. Bez niej nasza kandydatura nie będzie wiarygodna, bo trudno nam będzie udowodnić, że jesteśmy potrzebni w organizacji, której zasad funkcjonowania nie rozumiemy.

 

Zakres terytorialny poszukiwań

 

Warto też szczerze sobie odpowiedzieć na pytanie o swoją mobilność geograficzną. W sytuacji, kiedy pojawi się oferta, może się okazać że jesteśmy bardziej przywiązani do miejsca zamieszkania, niż nam się z początku wydawało. Dlatego decyzję o możliwości przeprowadzki do innej miejscowości należy podjąć już na początku poszukiwań. Poinformujmy o niej rekrutera – będzie świadczyła o naszej determinacji. Warto jednak dobrze przemyśleć tę kwestię. Przeprowadzka najczęściej nie jest prostą sprawą, szczególnie jeśli mamy rodzinę lub kiedy jesteśmy przywiązani do miejsc i ludzi, z którymi spędziliśmy większą część naszego życia.

 

Czas na poszukiwanie pracy – i co dalej?

 

Dla aktywnego poszukiwacza pracy, znalezienie nowej oferty nie jest końcem poszukiwań. By nie wypaść z obiegu, dobrze jest stale trzymać rękę na pulsie. Nie pozwólmy naszym umiejętnościom poruszania się po jawnym i ukrytym rynku pracy zakurzyć się, bo nie wiadomo, kiedy w przyszłości znowu będziemy ich potrzebować. Co więcej, monitorowanie rynku może być okazją do weryfikacji swojej wartości jako pracownika, a przez to silnym bodźcem do rozwoju i argumentem do poproszenia o awans lub podwyżkę.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    17 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?