Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Premia regulaminowa - zasady przyznawania, opodatkowanie, zwolnienie lekarskie

Premia regulaminowa - zasady przyznawania, opodatkowanie, zwolnienie lekarskie

 
Premia regulaminowa - zasady przyznawania, opodatkowanie, zwolnienie lekarskie

Premia regulaminowa jest jednym z narzędzi motywujących pracowników do efektywniejszej pracy. Bardzo często jest ona jednak mylona z premią uznaniową. Czym różnią się te dwa systemy premiowania? Czym się charakteryzują? Jakie są kryteria przyznawania premii?  Czy pracownik ma prawo się jej domagać?

 

Premia uznaniowa a regulaminowa - różnice


Premia regulaminowa, zaraz obok premii uznaniowej, jest jednym z najpopularniejszych narzędzi motywujących pracowników. Zarówno jedna, jak i druga, w dużym skrócie, są dodatkowymi składnikami wynagrodzenia, uzależnionymi od rezultatów pracy. Często pojęcia te bywają mylone. W rzeczywistości jednak premia uznaniowa znacząco różni się od premii regulaminowej. Ta pierwsza jest nagrodą przyznawaną przez przełożonego według uznania. Z kolei premia regulaminowa wypłacana jest wówczas, gdy pracownik spełni określone kryteria ujęte w przepisach wewnętrznych firmy.

 

Premia regulaminowa - zasady przyznawania


Premia regulaminowa, potocznie zwana po prostu premią, jest świadczeniem o zupełnie odmiennym charakterze od wspomnianej wyżej nagrody. Dodatkowe wynagrodzenie w postaci premii przysługuje pracownikowi po spełnieniu określonych wymogów. Jakich? Te powinny zostać sprecyzowane w wewnętrznych przepisach płacowych danego pracodawcy. Zasady przyznawania premii regulaminowej muszą być ujęte w regulaminie wynagrodzenia, układzie zbiorowym pracy lub w indywidualnych umowach o pracę. Niekiedy pracodawca tworzy odrębny regulamin premiowania, w którym zamieszcza wzór premii regulaminowej i określa mierzalne kryteria, na podstawie których zostanie ona przyznana. Co najważniejsze - jeśli pracownik spełni wymagane warunki, ma prawo żądać wypłacenia premii, a pracodawca zobowiązany jest do jej przyznania. Co jednak w sytuacji, kiedy szef nie dopełnia swojego obowiązku? Wówczas podwładny może dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy.

 

Premia regulaminowa - opodatkowanie


Wynagrodzenie pracownika składa się z kilku elementów. Najważniejszym i podstawowym jest oczywiście pensja zasadnicza. Do niej jednak dolicza się dodatki obowiązkowe, na przykład za pracę w nocy, niedziele czy święta, a także nadgodziny. Oprócz tego są również fakultatywne składniki pensji, na które składają się wspomnienie premie czy nagrody uznaniowe. I w tym momencie możemy zadać sobie pytanie: czy dodatkowe wynagrodzenie wynikające z regulaminu podlega opodatkowaniu? Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości - podatek od premii jest obowiązkowy. Stanowi ona uzupełniający składnik pensji, który podlega opodatkowaniu, a oprócz tego wlicza się ją do podstawy składek ZUS. Co więcej? Podatek ten stanowi zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i w zależności od progu podatkowego może wynosić 18 lub 32 proc. Reasumując - kwota premii regulaminowej wliczana jest do pensji brutto, czego efektem jest pomniejszenie jej wraz w innymi składnikami wynagrodzenia.

Premia regulaminowa a zwolnienie lekarskie

Bardzo często w kontekście omawianej premii pojawiają się wątpliwości dotyczące chociażby podstawy wynagrodzenia chorobowego. Zaraz obok tego pojawia się zagadnienie: „premia regulaminowa a wynagrodzenie urlopowe”. Premia będąca składnikiem wynagrodzenia wliczana jest zarówno do postawy wynagrodzenia urlopowego, jak i ekwiwalentu za urlop. A jak wygląda to w przypadku premii regulaminowej a chorobowego? Zależność pomiędzy premią regulaminową a zwolnieniem lekarskim jest oczywista - do zasiłku obliczanego od wysokości dotychczasowego wynagrodzenia pracownika wlicza się premię, ale pod pewnym warunkiem. Jakim? Musi być ona zawieszona lub zmniejszona w czasie choroby. Oznacza to, że tylko w sytuacji, gdy podczas trwania zwolnienia lekarskiego premia regulaminowa uległa proporcjonalnemu zmniejszeniu, wówczas uwzględnia się ją przy obliczaniu podstawy wynagrodzenia chorobowego.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    24 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?