Praca Audytor najnowsze oferty pracy

Brak ofert

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.

Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca Audytor

Audytor (ang. auditor) odgrywa kluczową rolę w ewaluacji efektywności procesów i projektów, na przykład w kontroli i procesów operacyjnych w organizacjach, zarządzaniu ryzykiem, ocenie efektywności strategii marketingowej, finansowej czy technologicznej. Audytorzy mogą pracować w różnorodnych sektorach i branżach. Miejsca pracy dla audytorów / inżynierów ds. audyt tworzone są zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, najczęściej w takich branżach jak finanse, ubezpieczenia, księgowość i rachunkowość, marketing, HR. Do popularnych stanowisk należą no. audytor systemów zarządzania, audytorka wewnętrzna, senior manager audytu, specjalista ds. audytu czy kontroler finansowy. Pracodawcy zwykle dają możliwość zatrudnienia na pełny etat na umowę o pracę lub podpisania kontraktu w formule B2B. Przez większość czasu audytor zajmuje się przeprowadzaniem audytu wewnętrznego lub zewnętrznego (w ramach świadczenia usługi w zakresie audytu klientom), przygotowywaniem sprawozdań finansowych czy analizą biznesową podmiotu. Niemniej praca ta może być też bardzo ekscytująca, kiedy audytor wciela się w rolę tajemniczego klienta i działa incognito. To odpowiedzialny zawód. Audytorzy przyczyniają się do poprawy transparentności firm, poprawy ich zdolności operacyjnych, cięcia niepotrzebnych kosztów i wzrostu poziomu usług, co stanowi z kolei fundament zaufania klientów, inwestorów i interesariuszy. Warto także wspomnieć, że praca ta jest wielowymiarowa, a specjalista ds. audytu na co dzień współpracuje z różnymi osobami, np. z głównym księgowym / samodzielnym księgowym, pracownikami wsparcia sprzedaży i handlowcami, działem technologicznym czy działem finansowym, zależnie od miejsca pracy i charakteru stanowiska danej osoby. Zainteresowana / zainteresowana tego typu pracą? Zacznij nową karierę już dziś: na Praca.pl znajdziesz liczne oferty dla specjalistów ds. audytu i kontrolerów.

Audytor wewnętrzny – co robi?

Audytorzy miewają bardzo różne zakresy obowiązków, zależnie od specyfiki stanowiska i branży. Jedną z podstawowych posad w zawodzie audytora jest audytor wewnętrzny. Zajmuje się on przeprowadzaniem audytu wewnętrznego, czyli wewnątrz organizacji, w której pracuje. Taki audyt ma na celu ocenę efektywności procesów operacyjnych w firmie, metod zarządzania ryzykiem, płynności finansowej, wykorzystania zasobów ludzkich, surowców, nowych technologii, efektywności procesów logistycznych czy wreszcie strategii marketingowych, zależnie od potrzeb przedsiębiorstwa i specjalizacji audytora. Audytor przeprowadza kontrolę, a następnie ma za zadanie sporządzić raport audytowy pomagający w identyfikacji obszarów wymagających poprawy. Codziennością audytora wewnętrznego jest ścisła współpraca z działami finansowymi, prawnym, operacyjnym, HR, logistycznym czy marketingowym.

Audytor energetyczny – zakres obowiązków

Audytor energetyczny to kolejne ciekawe stanowisko w dziedzinie audytu, obejmowane przez osoby z wykształceniem technicznym w zakresie energetyki. Audytor energetyczny ocenia efektywność energetyczną budynków, infrastruktury i instalacji. Do codziennych zadań takiej osoby należy:

  • przeprowadzanie inspekcji,
  • wyceny zużycia energii,
  • rekomendowanie rozwiązań pozwalających na redukcję kosztów i poprawę efektywności energetycznej.

Jak wcześniej wspomniano, audytor energetyczny musi mieć odpowiednie wykształcenie z zakresu energetyki, inżynierii środowiska, budownictwa, architektury lub pokrewnej dziedziny. Niezbędne mogą być też uprawnienia do przeprowadzania audytu energetycznego (uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej).

Jakie są inne miejsca pracy dla specjalistów ds. audytu?

Jak wcześniej wspomniano, specjaliści ds. audytu są potrzebni w wielu sektorach. Znajdują zatrudnienie bezpośrednio w firmach audytorskich, świadcząc usługi dla klientów, a także w konkretnych korporacjach, instytucjach publicznych czy organizacjach non-profit. Na rynku pracy często można natknąć się oferty dotyczące takich stanowisk jak: audytor systemów zarządzania, ekspert ds. audytu finansowego, specjalistka ds. audytu wewnętrznego, audytor BHP.

Jak zostać audytorem?

Audytorami mogą zostać osoby posiadające odpowiednie wykształcenie kierunkowe, związane z dziedziną, w jakich będą przeprowadzane audyty. Przepustką do pracy może być więc np. licencjat lub magisterium z dziedziny finansów, rachunkowości lub zarządzania, studia na kierunku budownictwo, energetyka, logistyka, inżynieria środowiska itp. Osoby początkujące mogą podjąć staż lub stanowisko juniorskie i uczyć się zawodu pod okiem specjalisty w branży. Zdobywanie doświadczenia jest bardzo ważne, gdyż pracodawcy preferują osoby z co najmniej kilkuletnim stażem pracy.

Praca jako audytor – predyspozycje zawodowe

Audytor to fachowiec, niemniej do skutecznego wykonywania tego zawodu niezbędna jest nie tylko specjalistyczna wiedza, ale i pewne predyspozycje. Ważne, by osoby na tym stanowisku cechowały się:

  • umiejętnością analitycznego myślenia,
  • rozwiniętymi zdolnościami numerycznymi,
  • umiejętnością wyciągania logicznych wniosków i przewidywania konsekwencji złożonych procesów,
  • zdolnością rozwiązywania problemów,
  • umiejętnością pracy pod presją czasu, 
  • zdolnością radzenia sobie z wysoką odpowiedzialnością,
  • uczciwością i rzetelnością, 
  • cierpliwością, 
  • dokładnością, 
  • doskonałymi zdolnościami komunikacyjnymi,
  • umiejętnością współpracy z innymi.

Ile zarabia audytor?

Zawód audytora pozwala na osiąganie satysfakcjonujących zarobków, w szczególności audytorzy wewnętrzni dużych korporacji i audytorzy specjalizujący się w konkretnych dziedzinach, takich jak audyt finansowy czy energetyczny, mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie. Ile zarabia audytor w Polsce? Jak informuje serwis wynagrodzenia.pl (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń) mediana płacy audytora to 6895 zł brutto miesięcznie, a za rynkową uważa się stawkę od 5382 do 8735 zł brutto na miesiąc.

Aktualne oferty pracy na stanowisko audytora

Na Praca.pl regularnie pojawiają się najnowsze oferty pracy dla audytorów. Przeglądając aktualne oferty, zwróć uwagę na opisy stanowisk, wymagania pracodawców oraz oferowane warunki. Możesz od razu aplikować, a także np. ustawić Job Alert dla tego zawodu. Dzięki niemu nie przegapisz żadnej oferty pracy skierowanej do audytorów.

Praca audytor – najczęściej zadawane pytania:

  • Czy praca audytora może być traktowana jako praca tymczasowa?

Tak, mimo że praca audytora kojarzy się z długoterminowymi projektami lub stałą pracą w jednej firmie, na rynku pracy pojawiają się także propozycje pracy tymczasowej, szczególnie w okresach wzmożonej działalności audytowej, jak koniec roku finansowego / początek kolejnego roku rozliczeniowego. Firmy audytorskie oraz działy audytu wewnętrznego w dużych korporacjach mogą wówczas rekrutować specjalistów na krótkoterminowe projekty, aby sprostać pilnym potrzebom związanym z audytem finansowym, kontrolą wewnętrzną czy przygotowaniem do zewnętrznych inspekcji. Zwykle jest to praca w ramach umowy tymczasowej, kontraktu B2B lub na zlecenie.

  • Jakie muszę mieć kwalifikacje, żeby zacząć pracować jako audytor?

W zawodzie audytora konieczne jest posiadanie wykształcenia kierunkowego, np. w dziedzinie finansów, rachunkowości, zarządzania, energetyki, OZE, logistyki, budownictwa, zależnie od dziedziny działalności audytora. Wiele firm wymaga również posiadania certyfikatów zawodowych potwierdzających umiejętności i wiedzę specjalistyczną. Niezbędne są również umiejętności analityczne i komunikacyjne. Kolejnym wymaganiem, z jakim mogą się spotkać kandydaci, to znajomość języka angielskiego, prawo jazdy kat. B i gotowość do odbywania podróży służbowych / pracy w terenie.