Praca Robotnik Budowlany najnowsze oferty pracy

Brak ofert

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.

Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca Robotnik Budowlany

Pracownik ogólnobudowlany, inaczej robotnik budowlany, może znaleźć zatrudnienie przy realizacji różnych projektów, zarówno na dużych placach budowy, jak i przy mniejszych przedsięwzięciach remontowych czy drogowych. Robotnicy budowlani mogą też specjalizować się w poszczególnych dziedzinach, takich jak prace ziemne, montaż instalacji sanitarnych, ciesielstwo czy brukarstwo. Praca na niektórych stanowiskach wymaga zdobycia określonych umiejętności i kwalifikacji, np. jako zbrojarz, monter czy cieśla szalunkowy. Kwalifikacje znacznie podnoszą szanse na pracę, a także wysokość wypłat, jednak także osoby bez przygotowania, nawet bez stażu pracy mogą znaleźć zatrudnienie w budownictwie, i to często od ręki. Powodem jest szybko rozwijający się sektor budowlany i od lat panujący na rynku pracy deficyt pracowników. Pracodawcy szukają pracowników zdolnych do ciężkiej pracy fizycznej, posiadających zdolność pracy w zespole, rzetelnych, uczciwych i dobrze zorganizowanych. Mile widziani są między innymi kandydaci z Ukrainy.

Robotnik budowlany – co robi?

Pracownik robót budowlanych wykonuje zadania związane z budową i remontem obiektów. zakres obowiązków może obejmować prace ziemne, zbrojeniowe terenu, fundamentowe, murowanie, tynkowanie, montaż elementów budowlanych, montaż elementów sanitarnych czy instalacji elektrycznych, prace wykończeniowe. Praca pracownika budowlanego wymaga znajomości podstawowych technik budowlanych, dobrej kondycji fizycznej, sprawności wzrokowo-ruchowej, wyczulenia na kwestie bhp, a także umiejętności pracy w zespole.

Robotnik ogólnobudowlany

Robotnik ogólnobudowlany to wszechstronny pracownik wykonujący pracę na terenie budowy / remontu. Osoba taka posiada różnorodne umiejętności pozwalające na wykonywanie szerokiego zakresu prac budowlanych.

Do podstawowych obowiązków pracownika ogólnobudowlanego zwykle należy:

  • murowanie,
  • tynkowanie,
  • gipsowanie,
  • izolowanie budynków,
  • montaż rusztowań,
  • prace wykończeniowe, 
  • prace ciesielskie budowlane.

Na stanowisku tym bardzo ważna jest samodzielność, ale i komunikatywność oraz umiejętność współpracy. Szczegółowe wymagania znajdziesz w ofertach pracy. Zapoznaj się z opisami stanowisk i zaaplikuj!

Robotnik drogowy

Praca robotnika drogowego polega na wykonywaniu czynności związanych z budową i remontem dróg, mostów i innych elementów infrastruktury drogowej. Zakres obowiązków takiego pracownika obejmuje prace ziemne, układanie nawierzchni, montaż barier ochronnych, a także różnorodne prace związane z konserwacją i naprawą istniejącej infrastruktury, np. wyrównywanie nawierzchni, remont pobocza itp. Co istotne, robotnik drogowy musi być gotowy na pracę w różnych warunkach atmosferycznych (w tym w niskich temperaturach zimą i bardzo wysokich latem). Taka osoba musi posiadać umiejętność obsługi specjalistycznego sprzętu budowlanego. Pokrewne stanowiska to brukarz, piaskarz, a także pracownik budowlany specjalizujący się w naprawie i wymianie szyn, remoncie torów i rozjazdów.

Murarz, tynkarz, dekarz

Murarz to pracownik budowlany, który specjalizuje się w budowie ścian i innych konstrukcji murowanych. Murarze często pełnią także obowiązki szpachlarza i tynkarza. Z kolei dekarz odpowiada za pokrywanie dachów różnego rodzaju materiałami. Pokrewny zawód do dekarza to papiarz (osoba, która pokrywa dachy papą). Zarówno zawodu murarza-tynkarza, jak i dekarza można nauczyć się w szkole branżowej (dawnej szkole zawodowej). Wykwalifikowani pracownicy są pilnie poszukiwani w całym kraju. Nie powinieneś mieć dużych trudności ze znalezieniem pracy na tych stanowiskach przy inwestycjach budowlanych w Twojej okolicy. Zdarza się jednak także, że pracownicy są wysyłani w delegacje i realizują prace w znacznym oddaleniu od miejsca zamieszkania (w ramach pracy z zakwaterowaniem zapewnianym przez pracodawcę).

Operator koparki

Operator koparki to ważna funkcja na każdym planu budowy. Jest to pracownik budowy dróg, a także budynków i innych obiektów. Odpowiada za właściwą i bezpieczną obsługę ciężkiego sprzętu budowlanego, wykorzystywanego przy pracach ziemnych, wykopach, a także przy załadunku i transporcie materiałów. Żeby pracować jako operator koparki czy operator koparko-ładowarki, musisz mieć odpowiednie uprawnienia. O dofinansowanie do kursu warto zapytać chociażby w najbliższym urzędzie pracy. W czasie wykonywania obowiązków bardzo istotna jest uważność, przezorność, umiejętność szybkiego reagowania i znajomość zasad bezpieczeństwa pracy na placu budowy.

Jak zostać robotnikiem budowlanym?

Szukasz nowej pracy? Żeby zatrudnić się jako robotnik budowlany zwykle nie musisz spełniać wygórowanych wymagań. Najczęściej wystarczy wykształcenie podstawowe lub średnie. Preferowani są absolwenci budowlanek (dawnych szkół zawodowych, obecnie szkół branżowych o profilu budowlanym), niemniej nowo przyjmowane osoby często są też przyuczane do zawodu już w miejscu pracy. Osoby bez doświadczenia mogą zacząć pracę np. jako pomocnik na budowie. Niektóre specjalizacje mogą wymagać wykonania kursów i uzyskania uprawnień, np. operatorów sprzętu ciężkiego. 

Pracownik budowlany – predyspozycje zawodowe

Pracownik budowlany powinien wykazywać się wytrzymałością fizyczną, wysoko rozwiniętymi zdolnościami manualnymi, umiejętnością organizacji pracy własnej, zdolnością do pracy w zespole. Ważna jest też chęć nauki, a także ostrożność i przezorność, ponieważ w trakcie robót budowlanych, szczególnie ze sprzętem ciężkim, elektronarzędziami i prac na wysokościach, ryzyko wypadków i urazów może być wysokie. Pracodawcy poszukują osób obowiązkowych, uczciwych i potrafiących pracować pod presją czasu.

Ile zarabia robotnik budowlany?

Pracownicy budowlani bez kwalifikacji na początku mogą spodziewać się dość niskich stawek, niemniej wraz z nabieranie doświadczenia i podnoszeniem kwalifikacji wypłaty rosną. Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (styczeń 2024, Wynagrodzenia.pl) za rynkowe wynagrodzenie pracownika budowlanego uznaje się kwotę od 3363 zł do 4816 zł brutto miesięcznie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy dla budowlańca

Na portalu Praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy na stanowiska związane z podstawowymi pracami budowlanymi, a także dla specjalistów czy pracowników drogowych. Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na miejsce i czas pracy, rodzaj kontraktu oraz wymagania (np. czy niezbędne są uprawnienia lub kwalifikacje zawodowe). Zapotrzebowanie na pracowników budowlanych jest bardzo wysokie, dlatego zwykle ogłoszenia pojawiają się regularnie.

Praca robotnik budowlany – najczęściej zadawane pytania:

  • Jakie są podstawowe obowiązki robotnika ogólnobudowlanego?

Robotnik ogólnobudowlany jest wszechstronnym pracownikiem, który bierze udział w różnorodnych pracach na budowie. Jego zadaniem może być m.in. murowanie, tynkowanie, wykonywanie szalunków, a także prace drogowe takie jak brukowanie czy układanie nawierzchni. Zdarza się, że obowiązki takiej osoby obejmują specjalistyczne zadania, np. jako malarz proszkowy, malarz natryskowy, monter instalacji sanitarnych czy blacharz.

  • Jakie muszę mieć kwalifikacje, żeby pracować jako robotnik budowlany?

Od kandydatów na robotników budowlanych wymaga się przede wszystkim zdolności do wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, dobrej koordynacji ruchowej i dobrego wzroku, a także umiejętności pracy w zespole. Warto zwrócić uwagę na to, że na wielu stanowiskach, takich jak betoniarz, tynkarz czy monter instalacji sanitarno-grzewczych, konieczne może być posiadania konkretnych umiejętności, które można zdobyć na przykład w szkole budowlanej czy na kursie zawodowym. Ponadto do wykonywania części prac należy mieć uprawnienia, np. do obsługi określonego sprzętu budowlanego, koparek, koparko-ładowarek itp.