Praca.pl Praca Logistyka / Dystrybucja
Specjalista ds. Logistyki

Praca Specjalista ds. Logistyki najnowsze oferty pracy

Brak ofert

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.

Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca Specjalista ds. Logistyki

Specjalista ds. logistyki (logistic specialist, manager ds. logistyki, spedytor) to osoba odpowiedzialna za wszelkie działania związane z planowaniem, monitorowaniem i organizacją procesów logistycznych w przedsiębiorstwie. Osoba na tym stanowisku wykonuje obowiązki służbowe zazwyczaj w magazynie lub biurze, koordynuje współpracę z dostawcami, funkcjonariuszami celnymi, a także prowadzi wspólne działania razem menadżerami ds. zakupów, magazynierami oraz zespołem transportowym. Obowiązki specjalisty do spraw logistyki obejmują chociażby weryfikację faktur i dokumentów transportowych, nadzór nad realizacją zamówień, prowadzenie negocjacji z dostawcami, a także monitorowanie i kontrolowanie bieżących procesów logistycznych. Inne zadania tego specjalisty to na przykład audytowanie potencjalnych dostawców, organizowanie wysyłek towarów za granicę, a także w niektórych przypadkach zarządzanie i nadzór nad procesami magazynowymi. Jesteś zainteresowany / zainteresowana tą posadą? Czytaj dalej i dowiedz się, jakie konkretnie umiejętności i doświadczenie są wymagane od kandydatów na to stanowisko, a także gdzie można znaleźć atrakcyjne oferty pracy jako specjalista ds. logistyki.

Specjalista ds. logistyki – opis stanowiska pracy

Specjalista ds. logistyki na co dzień pracuje w biurze lub magazynie, gdzie odpowiedzialny jest za koordynację działań związanych z importem, eksportem, planowaniem procesów oraz kompleksowym zarządzaniem dostawami. Jego zakres obowiązków służbowych obejmuje przede wszystkim wykonywanie planu procesów logistycznych,  kontaktowanie się z dostawcami, monitorowanie przebiegu realizacji zamówień, a także sporządzanie dokumentacji związanej z procesami logistycznymi i weryfikacja umów, faktur, dokumentów magazynowo-transportowych itp. Bardzo ważna jest też nieustanna współpraca z innymi działami firmy np. handlowym czy działem zwrotów / reklamacji.

Jak zostać specjalistą ds. logistyki?

Na tym stanowisku najważniejsze są umiejętności z zakresu planowania, organizacji oraz oceny potencjalnych dostawców materiałów. Kandydaci na to stanowisko powinni posiadać szeroką wiedzę dotyczącą przebiegu procesów logistycznych, którą mogą zdobyć w trakcie studiów na kierunku logistyka bądź pokrewnym. Niektórzy pracodawcy nie wymagają jednak wyższego wykształcenia, niemniej kursy z dziedziny logistyki i zarządzania procesami będą w tym wypadku stanowić ogromny atut. Najczęściej wymagane jest także doświadczenie w negocjacjach, znajomość procesów magazynowych oraz praktyczna umiejętność monitorowania działań logistycznych, potwierdzona na przykład stażem pracy w dziale logistyki / transportu / w magazynie. Ważne jest też posiadanie umiejętności audytowania i oceny partnerów biznesowych (dostawców) w zakresie oferowanych usług transportowych.

Stanowisko specjalisty ds. logistyki – predyspozycje zawodowe

Praca na stanowisku specjalisty ds. logistyki wymaga umiejętności planowania, dokładności, zdolności analitycznych oraz zdolności do oceny efektywności działań logistycznych. Liczą się doskonałe umiejętności organizacyjne, negocjacyjne, a także umiejętność radzenia sobie ze stresem i wysoką odpowiedzialnością związaną z przeprowadzanymi procesami. Ważne są także zdolności komunikacyjne, często także związane z umiejętnością biegłego posługiwania się językami obcymi (w przypadku firm o zasięgu międzynarodowym). Specjalista ds. logistyki powinien być osobą rzetelną, dbającą o terminy, lubiącą zarówno pracę z dokumentacją, jak i z ludźmi.

Jak wygląda praca w dziale logistyki?

Praca w dziale logistyki polega przede wszystkim na aktywnej koordynacji procesów związanych z dostawami, negocjacjami z przewoźnikami, a także monitorowaniu przebiegu realizacji zamówień czy wysyłek. Specjalista ds. logistyki jest na co dzień odpowiedzialny za sporządzanie dokumentacji logistycznej, weryfikowanie i kontrolowanie różnego rodzaju procesów w obszarze logistyki i transportu (w tym np. czuwanie nad pracą kierowców, magazynierów).

Młodszy specjalista ds. sprzedaży i logistyki

Młodszy specjalista ds. sprzedaży i logistyki to niższe stanowisko w dziedzinie logistyki, często zajmowane np. przez studentów lub absolwentów uczelni wyższych, albo osoby pro prostu bez doświadczenia zaczynające pracę w tej ciekawej dziedzinie. Młodszy specjalista do spraw logistyki asystuje starszym specjalistom w zakresie koordynacji działań logistycznych, takich jak organizacja transportów krajowych i międzynarodowych, weryfikowanie dokumentów, kontaktowanie się z dostawcami itp. Zadania juniora w dziale logistyki i sprzedaży z kolei obejmują także pomoc w realizacji procesów zakupowych na materiały oraz ocenę potencjalnych przewoźników w zakresie usług transportowych (ceny, jakości i innych warunków). Młodszy specjalista zaangażowany jest we współpracę z działem magazynowym i innymi działami w firmie.

Starszy specjalista ds. planowania procesów logistycznych

Starszy specjalista ds. planowania procesów logistycznych to wyższe stanowisko w dziedzinie logistyki. Ten doświadczony specjalista zajmuje się głębszym aspektem planowania i organizacji działań logistycznych oraz podejmuje istotne decyzje w tym zakresie. Jego obowiązki obejmują choćby audytowanie i ocenę potencjalnych dostawców, zawieranie z nimi umów, zapewnienie bezbłędnych działań w procesach zakupowych i transportowych oraz planowanie różnorakich procesów logistycznych. W pracy starszego specjalisty ważna jest analiza efektywności działań logistycznych, wprowadzanie korekt w procesach i koordynacja działań z różnymi departamentami firmy. Starsi specjaliści zwykle mają do pomocy młodszych pracowników działu logistyki.

Ile zarabia specjalista ds. logistyki?

Średnie wynagrodzenie specjalisty ds. logistyki w Polsce oscyluje w przedziale od 4 tys. złotych do nawet 9 tys. złotych brutto. Wynagrodzenie może być zależne od lokalizacji, wielkości firmy, jej specjalizacji, a także oczywiście poziomu stanowiska i umiejętności oraz stażu pracy samego pracownika. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana zarobków specjalisty ds. logistyki wynosi 6000 zł brutto miesięcznie.

Praca w dziale transportu i logistyki – warunki zatrudnienia

Praca w dziale transportu i logistyki często dostępna jest na umowę o pracę. Zwykle jest to praca pełnoetatowa w stałych godzinach, niemniej niekiedy istnieje także możliwość wyboru elastycznego systemu czasu pracy oraz atrakcyjnych warunków zatrudnienia w ramach pracy hybrydowej (częściowo pracy zdalnej). Pojawiają się także oferty dotyczące kontraktu b2b czy kontraktu menedżerskiego, rzadziej jest to praca na umowę zlecenie.

Branża logistyczna, transportowa i gospodarki magazynowej – perspektywy

Branża logistyczna, transportowa i gospodarki magazynowej w Polsce rozwija się obecnie bardzo dynamicznie, co przekłada się na szerokie perspektywy zawodowe dla specjalistów ds. logistyki i wszystkich osób zainteresowanych karierą w tej dziedzinie gospodarczej. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na ekspertów w zakresie logistyki, a logistyk i spedytor to zawody deficytowe w wielu częściach kraju. Wpływ na tak wysokie zapotrzebowanie na specjalistów z umiejętnościami i powstawanie wielu atrakcyjnych miejsc pracy wpływ ma także wzrost znaczenia e-commerce i upowszechnienia się chociażby zakupów internetowych.

Sprawdź najnowsze oferty pracy dla specjalisty ds. logistyki

Na portalu Praca.pl znajdziesz aktualne oferty pracy dla specjalistów ds. logistyki w różnych branżach i lokalizacjach. Zwróć uwagę na to, że ogłoszenia obejmują stanowiska o różnorodnych zakresach obowiązków, od koordynacji działań logistycznych po prowadzenie negocjacji z dostawcami czy monitorowanie przebiegu realizacji zamówień. Dzięki tej różnorodności możesz zaaplikować na stanowiska odpowiadające Twoim umiejętnościom i doświadczeniu, a także znaleźć posadę, która odpowiada Twoim oczekiwaniom zarówno pod względem zakresu obowiązków, jak i warunków zatrudnienia. Pamiętaj, by ustawić Job Alert do zawodu specjalisty ds. logistyki i regularnie odpowiadać na propozycje zatrudnienia!

Praca specjalista ds. logistyki – najczęściej zadawane pytania:

  • Czy specjalista ds. logistyki pracuje głównie w magazynie?

Miejscem pracy specjalisty ds. logistyki może być magazyn, niemniej część obowiązków pracownik zwykle wykonuje z biura, w którym zajmuje się chociażby planowaniem, analizą oraz nadzorem nad procesami logistycznymi, tworzeniem i weryfikacją dokumentów itp. A zatem obowiązki osoby na tym stanowisku mogą obejmować zarówno pracę na terenie magazynu, w których nadzoruje procesy magazynowe, jak i pracę biurową, gdzie prowadzi negocjacje z dostawcami czy sporządza dokumentację logistyczną.

  • Jakie umiejętności są wymagane od kandydatów na stanowisko specjalisty ds. logistyki?

Osoby starające się o stanowisko specjalisty ds. logistyki powinny posiadać wysoko rozwinięte umiejętności z zakresu planowania i organizacji pracy. Wymagana jest znajomość procesów logistycznych oraz umiejętność analizy i oceny efektywności działań logistycznych. Kompetencje te można nabyć np. w czasie studiów na kierunku logistyka. W pracy istotne są także kompetencje miękkie, jak zdolności negocjacyjne, wielozadaniowość, odporność na stres, dokładność.