Global WAN Service Manager [rekrutacja online]

ING Tech Poland

Katowice

5 dni temu

Miejsce pracy: Katowice
Numer referencyjny: /MB/GRMT/PEN/N&DR/PC11330
Must have:
  • You have service manager skills - you can manage (monitor, evaluate, continuously improve) Incident, Problem, Change and Configuration Management processes contractually agreed with our supplier,
  • You can represent ING e.g. in procurement process, service management meetings, and execution of business as usual changes in the network,
  • You have knowledge of basic WAN technology: transmission technology (OSI layer 1 & 2), Basic knowledge of IP networking (OSI layer 3).
Nice to have:
  • Network related knowledge/experience.
How we work

Our supplier provides ING WAN services so that ING can host local and global applications remotely from a seemingly single location. This service is beneficial to ING primarily because it is one Network Service Provider that is managing ING’s complex network infrastructure.

As a Service Manager you will be responsible for:

  • Communication and reporting;
  • Integrating the supplier in the overall operation;
  • Contract Management with the supplier;
  • Part of the team for delivery of new off shore sites for ING worldwide;
  • Risk Management and Compliance.
  • contract of employment
    type of contract
  • 8:00-16:00
    work hours
  • Konduktorska 35, Katowice
    this is the location of our office
Zakres obowiązków
40%- Contract management
30%- Daily contacts and execution ofexisting contracts
20%-Reporting
10%- Daily Project particiapation
Other requirements
  • You are inspiring, full of energy and passionate,
  • Focused on working together, facilitating others within the team to be successful,
  • Strong in conversation on different (management) levels within ING and with vendors,
  • Understanding of the Scrum methodology (e.g. backlog and sprint planning, review and marketplace),
  • Strong analytical skills,
  • Strong people management skills.
Your development
  • professional development
  • certificates and knowledge development
  • training budget
  • access to the newest technologies
  • international projects
  • free English courses
Your health, well-being and family
  • provate medical care
  • 50% funded Multisport Card
  • bicycle parking
  • chillout rooms
  • integration events and Stay Fit program
Working conditiions
  • stability of employement
  • fully equipped workstations
  • kitchen
Recruitment assistance:
Prosimy o przesłanie CV wraz z dołączoną zgodą na przetwarzanie danych osobowych za pomocą przycisku:

Uprzejmie informujemy, iż skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.

Jeżeli w przyszłości, chciałbyś/chciałabyś brać udział w innych rekrutacjach prowadzonych przez ING Business Shared Services B.V. sp. z o.o. Oddział w Polsce z siedzibą w Katowicach, potrzebujemy Twojej dodatkowej zgody: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na potrzeby przeprowadzenia przyszłych rekrutacji.”

W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych na potrzeby przyszłych rekrutacji informujemy, że będą one wykorzystywane przez okres 2 lat. Wszystkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj.

Poznaj

Poznaj wyjątkowy charakter naszej firmy oraz ludzi tu pracujących, dzięki którym zmieniamy świat.

ING Tech Poland dostarcza innowacyjne usługi IT oraz usługi operacyjne dla ING na całym świecie. Nasza główna siedziba mieści się w Katowicach. Posiadamy również oddział w Warszawie. W zakres naszych usług IT wchodzą: bezpieczeństwo IT, hosting, usługi zdalne oraz aplikacyjne. Usługi operacyjne ostarczane są przez dwie jednostki: RiskHub (Warszawa) oraz CardsHub (Katowice). RiskHub jest naszym Centrum Wiedzy Eksperckiej kształtującym przyszłość modelowania ryzyka i analizy danych w Polsce. Z kolei CardsHub odpowiada za cały cykl życia kart płatniczych, zarówno w zakresie technologicznym, jak i operacyjnym.

Proces rekrutacji

1 EtapAplikacja
2 EtapRozmowa telefoniczna
3 EtapSpotkanie
Poznaj stanowisko: Kierownik Projektu
Kierownik projektu jest to osoba najbardziej odpowiedzialna za powstanie i efekt końcowy wyznaczonego projektu, czyli planuje, harmonogramuje, dba o realizację i kontroluje zadania potrzebne do osiągnięcia ostatecznego celu projektu. Warto podkreślić, iż zakres obowiązków tego pracownika w głównej mierze zależy od projektu, m.in. jest to.: zarządzanie projektem, od pomysłu do gotowego produktu, zarządzanie zespołem ...
Praca Kierownik Projektu