Zobacz więcej ofert pracy

Główny specjalista

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Warszawa
praca stacjonarna
1262 dni temu
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 70293

Warunki pracy

  • Praca administracyjno-biurowa, obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie

  • Praca w terenie

  • Permanentna obsługa klientów zewnętrznych (spoza administracji, np. obywatele, przedsiębiorstwa) lub przeprowadzanie kontroli w innych urzędach

  • Zagrożenie naciskami grup przestępczych

  • Zagrożenie korupcją

Zakres zadań

  • Kształtuje i realizuje politykę w zakresie współdziałania, opracowuje i wdraża zasady Programu Współdziałania. Określa i wdraża nowe formy działania i innowacyjne rozwiązania dotyczące prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych oraz wymagań dla kluczowych podatników w zakresie transparentności i współpracy wraz z określaniem i aktualizowaniem standardu ram wewnętrznego nadzoru podatkowego i opracowywaniem wyjaśnień dotyczących jego stosowania.
  • Planuje, prowadzi, koordynuje audyty podatkowe realizowane wobec podmiotów aplikujących o podpisanie umowy o współdziałanie lub objętych tą umową w celu zapewnienia prawidłowego wypełniania obowiązków podatkowych wynikających z umowy o współdziałanie, zleca jednostkom podległym zadania w zakresie przeprowadzania audytów podatkowych oraz je koordynuje.
  • Opracowuje projekty umów o współdziałanie i projekty porozumień podatkowych, w tym we współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi MF oraz nadzoruje przestrzeganie zakresu porozumień podatkowych oraz zasad współdziałania określonych w umowie o współdziałanie.
  • Współpracuje z jednostkami podległymi przy realizacji audytów podatkowych, sporządzaniu profilu podatnika i ocenie ryzyka podatnika oraz sprawuje nadzór nad działalnością dyrektorów izb administracji skarbowej, naczelników urzędów skarbowych, naczelników urzędów celno-skarbowych oraz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie zadań realizowanych w ramach współdziałania.
  • Planuje, organizuje, rozdziela oraz koordynuje i monitoruje prace członków zespołu audytowego, wchodzących w jego skład z ramienia jednostek KAS (IAS/WUS/UCS/KIS) pod kątem poprawności i stopnia wykonania audytów podatkowych. Sporządza dokumentację audytową, opracowuje dla Szefa KAS projekty opinii i zaleceń z przeprowadzonego audytu.
  • Prowadzi sprawy związane ze współpracą międzynarodową w zakresie dużych podmiotów, w tym identyfikuje i analizuje rozwiązania stosowane przez inne administracje podatkowo-celne oraz podmioty komercyjne mogące mieć wpływ na zmianę zasad współpracy z kluczowymi podatnikami.
  • Prowadzi we współpracy z Wydziałem Analiz i Wsparcia Kontroli Kluczowych Podmiotów ocenę możliwości objęcia kluczowego podmiotu Programem Współdziałania, w tym buduje profil podatnika i ocenia ryzyka podatnika oraz współpracuje z Wydziałem Zarządzania Relacjami z Kluczowymi Podmiotami w zakresie rozwoju i udoskonalania funkcjonowania Programu Współdziałania oraz nowych form działania dotyczących prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych oraz wymagań dla kluczowych podatników w zakresie transparentności, a także współpracuje z interesariuszami w zakresie udoskonalania funkcjonowania Programu Współdziałania.
  • Współpracuje z innymi komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Finansów w zakresie realizacji Programu Współdziałania, a także z kluczowymi podmiotami oraz innymi podmiotami zewnętrznymi w zakresie rozwoju Programu Współdziałania oraz nowych form współpracy.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe magisterskie na kierunku ekonomia lub prawo lub finanse lub zarządzanie
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w obszarze podatków lub w obszarze finansów publicznych lub obszarze kontroli i audytu
  • Znajomość języka angielskiego lub niemieckiego lub francuskiego na poziomie umożliwiającym płynne porozumiewanie się językiem, również przy tworzeniu pisemnych wypowiedzi, w zakresie realizowanych zadań
  • Znajomość problematyki podatkowej (prawa w zakresie finansów, rachunkowości, podatków, administracji i prawa gospodarczego)
  • Znajomość procesu prowadzenia audytu
  • Znajomość funkcjonowania administracji publicznej
  • Umiejętność analitycznego myślenia
  • Umiejętność wyciągania wniosków i proponowania rozwiązań
  • Umiejętność argumentowania
  • Umiejętność analizowania informacji
  • Umiejętność współpracy w zespole
  • Niepełnienie służby zawodowej ani niepracowanie w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 430, z późn. zm.), ani niebycie ich współpracownikiem
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Studia podyplomowe z zakresu zarządzanie ryzykiem lub audyt lub compliance lub prawo podatkowe lub rachunkowość
  • Szczególne uprawnienia: Kwalifikacje zawodowe do przeprowadzania audytu podatkowego (jeden z poniższych certyfikatów): - Certified Internal Auditor (CIA), - Certified Government Auditing Professional (CGAP), - Certified Information Systems Auditor (CISA), - Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), - Certified Fraud Examiner (CFE), - Certification in Control Self-Assessment (CCSA), - Certified Financial Services Auditor (CFSA), - Chartered Financial Analyst (CFA), - Approved Compliance Officer (ACO), - Approved Financial Compliance Officer (AFCO), - Approved Compliance Expert (ACE), - Approved Public Administration Compliance Officer (APCO), - Certified Risk Manager (CRM), - Certyfikat oceny jakości audytu wewnętrznego (QA) lub uprawnienia biegłego rewidenta lub dwuletnia praktyka w zakresie audytu wewnętrznego i legitymowanie się dyplomem ukończenia studiów podyplomowych w zakresie audytu wewnętrznego, wydanym przez jednostkę organizacyjna, która w dniu wydania dyplomu była uprawniona, zgodnie z odrębnymi ustawami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych lub prawnych
  • Znajomość ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej
  • Znajomość procesu oraz standardów zarządzania ryzykiem
  • Znajomość międzynarodowych standardów praktyki zawodowej audytu wewnętrznego