Zobacz więcej ofert pracy

Główny specjalista

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Warszawa
praca stacjonarna
1259 dni temu
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 71132

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:
Praca administracyjno-biurowa, obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie.

Nietypowe godziny pracy (w tym dyżury).

Krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe.

Częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz.

Zakres zadań

  • Opracowuje i proceduje projekty dokumentów rządowych tj. m.in. projekty ustaw i rozporządzeń, w tym projekty implementujące do porządku krajowego prawo Unii Europejskiej, ocen przewidywanych skutków społeczno-gospodarczych i testów regulacyjnych – w zakresie wynikającym z właściwości rzeczowej wydziału.
  • Przygotowuje projekty interpretacji ogólnych z urzędu i na wniosek, projekty odpowiedzi na wystąpienia posłów, senatorów i instytucji państwowych i społecznych.
  • Przygotowuje propozycje rozwiązań dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie właściwości rzeczowej wydziału, jak również przygotowuje projekty opinii do zewnętrznych projektów aktów normatywnych, dokumentów organizacji międzynarodowych (np. OECD) bądź innych postulatów zmian przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z zakresu właściwości wydziału.
  • Bierze udział w pracach komitetów i grup roboczych Rady Unii Europejskiej oraz komitetów i grup roboczych Komisji Europejskiej, a także w toku prac tych instytucji dąży do uwzględnia stanowiska przyjętego przez Radę Ministrów.
  • Analizuje w zakresie właściwości rzeczowej wydziału stanowiska prezentowane w wyrokach sądów administracyjnych, Trybunału Konstytucyjnego, a także orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE i Trybunału Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), pod kątem jego wpływu na krajowy system podatkowy. Prezentuje stanowisko departamentu w toku konsultacji organizowanych z przedstawicielami Biur Krajowej Informacji Skarbowej.
  • Sporządza projekty stanowisk Rady Ministrów do pozarządowych projektów aktów normatywnych, projekty aktów legislacyjnych i pozalegislacyjnych Unii Europejskiej oraz projekty stanowisk RP w sprawach prowadzonych przed TSUE.
  • Opracowuje wzory w formularzach podatkowych dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych.
  • Prowadzi postępowania dotyczące spraw związanych z interpretacjami ogólnymi, w tym przygotowuje projekty pism procesowych.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe magisterskie na kierunku prawo lub ekonomia
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w obszarze prawa podatkowego lub w zakresie prawa Unii Europejskiej
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym reprezentowanie Ministerstwa Finansów w instytucjach europejskich w zakresie właściwości departamentu
  • Znajomość prawa podatkowego
  • Znajomość prawa cywilnego i handlowego
  • Znajomość przepisów i procedur postępowania administracyjnego i sądowego
  • Znajomość prawa UE
  • Umiejętność analizowania informacji
  • Umiejętność argumentowania
  • Umiejętność współpracy w zespole
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Studia podyplomowe na kierunku podatków lub rachunkowości
  • Uprawnienia doradcy podatkowego, radcy prawnego lub biegłego rewidenta
  • Aplikacja legislacyjna
  • Znajomość języka francuskiego lub języka niemieckiego na poziomie umożliwiającym czytanie i rozumienie literatury przedmiotu