Co należy umieścić w CV? 2015-11-30

Pierwszym krokiem przy poszukiwaniu pracy jest przygotowanie życiorysu, który będzie rozsyłany do potencjalnych pracodawców. Staje się on swoistą wizytówką kandydata, która może pomóc zdobyć wymarzone stanowisko.


Weryfikacja nadesłanych CV stanowi pierwszy etap pracy rekruterów. Kandydaci robią wszystko, by wyróżnić się spośród innych i otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.


Niezbędne jest więc, aby życiorys zawierał wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą ocenić kompetencje danej osoby. Co warto w nim napisać, by zainteresować czytających i zwiększyć szansę na otrzymanie pracy?


Informacje o kandydacie


Pisząc tradycyjne CV warto trzymać się określonego układu, dzięki czemu będzie ono przejrzyste i czytelne, a osoby czytające z łatwością odnajdą interesujące go informacje. Rzeczą oczywistą jest umieszczenie na wstępie podstawowych danych osobowych i danych kontaktowych.


Fakty „o sobie” mogą być uzupełnione zdjęciem. Musi ono spełniać określone standardy – aktualność i formalny charakter, który pokaże kandydata w profesjonalnym świetle (przeczytaj więcej o zdjęciu w CV). Niezbędnym elementem jest także zgoda na wykorzystanie danych osobowych do potrzeb rekrutacji, umieszczana zwykle na końcu dokumentu.


Wykształcenie i doświadczenie


O otrzymaniu pracy decydują kompetencje i doświadczenie zawodowe kandydatów. Dlatego muszą być one odpowiednio wyeksponowane w CV. Szczególnie te wiążące się ze stanowiskiem, którego dotyczy rekrutacja. Podkreślając najbardziej istotne informacje, zwiększa się szansę na angaż.


Przy poszczególnych stanowiskach należy dodać informacje na temat okresu pracy oraz krótki opis wykonywanych obowiązków. Można też wymienić najważniejsze projekty, przy których brało się udział i osiągnięte sukcesy.
W niektórych zawodach niezbędne jest kierunkowe wykształcenie. Ukończone studia także powinny się więc znaleźć w życiorysie, by pokazać, że kandydat spełnia wymogi formalne do podjęcia pracy. Tak jest chociażby wśród prawników czy farmaceutów.


Zarówno w przypadku doświadczenia zawodowego, jak i wykształcenia ważne jest, aby utrzymywać informacje w określonej kolejności. Najczęściej przyjmowany jest następujący model: na samej górze ostatnie miejsce pracy/ostatnia uczelnia, a niżej wcześniejsze doświadczenia zawodowej/inne szkoły.

 

Dodatkowe kwalifikacje


Doświadczenie czy wykształcenie jest bardzo istotne, ale to nie jedyny czynnik, który decyduje o wyborze jednego z kandydatów. W obecnych czasach wzrasta rola znajomości języków obcych, które są w wielu firmach wymagane w codziennej pracy, więc w CV warto wpisać posiadane kwalifikacje językowe. Jeszcze lepiej, gdy są one potwierdzone certyfikatami.


Dla pracodawców liczy się także chęć rozwoju i zdobywania nowych umiejętności u kandydata. Dlatego w CV powinny znaleźć się także informacje o ukończonych kursach, szkoleniach czy znajomości programów specjalistycznych. Nie należy też być przesadnie skromnym – jeśli posiada się sukcesy czy nagrody na swoim koncie, jak najbardziej trzeba umieścić odpowiednią wzmiankę.


Na końcu jest miejsce, aby zaprezentować się od mniej formalnej strony, czyli wspomnieć o swoich zainteresowaniach. To punkt nieobowiązkowy, ale także można dzięki niemu zaplusować. Zwłaszcza, jeśli hobby jest tożsame z profilem/branżą, w której działa potencjalny pracodawca.


Oprócz treści, także wygląd

 

Oprócz treści znaczenie ma także forma. Informacje powinny być podane zwięźle, a objętość życiorysu dopasowana do posiadanego doświadczenia. Osoby będące na początku drogi zawodowej powinny zmieścić się na jednej stronie A4. W przypadku osób z większym stażem zawodowym lub dołączającym opisy zrealizowanych do tej pory projektów, CV może zawierać więcej stron.


Dwie części składowe – treść i wygląd – zadecydują, czy CV kandydata przypadnie do gustu osobom odpowiedzialnym za rekrutację i otrzyma on zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której będzie mógł osobiście potwierdzić opisane kompetencje, doświadczenie i umiejętności.

 

Więcej informacji nt. CV znajdziesz w dziale CV / życiorys

Przeczytaj także:

Skomentuj