Jak napisać dobre CV? Wszystko, co należy wiedzieć

2019-10-07

Jak napisać dobre CV? Czy na pewno mój życiorys zawiera wszystko, co powinien? I właściwie jak wygląda prawidłowe CV? Te pytania nurtują wielu poszukiwaczy pracy. Aby przygotować skuteczne dokumenty aplikacyjne, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 

Dobre CV a dostosowanie treści

 

Każdy, kto chce zdobyć dobrą pracę, musi pozbyć się przekonania o istnieniu „uniwersalnego CV”. Tak jak stanowiska różnią się wymaganiami i zakresem obowiązków, tak przesyłane aplikacje powinny być dopasowane do konkretnego ogłoszenia. Niektórym trudno uwierzyć, że szczegółowe wymienianie wszystkich dotychczasowych prac nie zawsze jest najlepszym pomysłem. CV ma akcentować jedynie te cechy i doświadczenie, które są dla pracodawcy istotne.

 

Na każdym etapie przygotowania życiorysu króluje zasada: „pisz prawdę”. Wiarygodność informacji, bez problemu można zweryfikować. Dobre CV to takie, które zwięźle i jednocześnie precyzyjnie przedstawia kandydata. Nie utrudniajmy pracy rekruterowi!

 

Na pewno nie należy stosować zwrotów, które nie wnoszą informacji na temat konkretnych umiejętności i osiągnięć. Twierdzenie "podczas mojej pracy sprzedaż towaru była bardzo dobra" blado wypada na tle "efektywna sprzedaż (wzrost o 25%)". W CV trzeba, prócz precyzyjnego określenia swojego doświadczenia, skupić się także na tych faktach potwierdzających osiągnięcia.

 

Co powinno zawierać CV kandydata z niespójną ścieżką kariery

 

Dostosowanie swojego CV do wymagań przyszłego pracodawcy często łączy się z pominięciem doświadczenia, które pozornie nie wpisuje się w profil stanowiska. W efekcie aplikacja wydaje się zwyczajnie za krótka, a przez to również nieatrakcyjna. Czy niespójna ścieżka kariery przekreśla kandydata? Jak powinno wyglądać CV takiej osoby, aby nie świadczyło o niezdecydowaniu i braku konsekwencji?

 

Nie ma słusznej odpowiedzi na to pytanie. Pracodawcy z jednej strony mogą uważać kandydatów z niespójną ścieżką kariery za mobilnych i elastycznych pracowników, którzy szybko zdobywają nową wiedzę i umiejętności, a perspektywa przekwalifikowania zawodowego nie stanowi dla nich problemu. Z drugiej natomiast strony tzw. specjaliści od wszystkiego mogą być odbierani jako osoby, które łatwo rezygnują ze swoich celów zawodowych i nie potrafią podjąć decyzji, w jaki sposób chcą kształtować swój rozwój kariery.

 

Rozwiązaniem w tej sytuacji może być tzw. skill CV, które skupia uwagę na umiejętnościach kandydata, a nie na jego doświadczeniu zawodowym. Celem takiego funkcyjnego CV jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że zdobyte umiejętności są doskonale dopasowane do profilu poszukiwanego pracownika.

 

Struktura CV – kolejność i układ informacji

 

Kolejność informacji w CV powinna być porządkowana według założenia "gdybym był pracodawcą, właśnie w takiej kolejności chciałbym czytać informacje na temat swojego potencjalnego przyszłego pracownika". Jak to osiągnąć?

 

Po pierwsze, Curriculum Vitae powinny rozpoczynać podstawowe dane: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz dane do kontaktu. W przypadku adresu nie trzeba podawać numeru bloku, mieszkania czy nawet ulicy. Wystarczy miasto z określeniem dzielnicy, na której mieszkamy. Również chwilę uwagi warto poświecić adresowi e-mail. Nieoficjalne określenia w stylu "panterka78", "kasiulenka123" czy "syn swojego ojca" to zły wybór. Adres e-mail, założony na „neutralnej” domenie, powinien zawierać imię i nazwisko bez znaków specjalnych.

 

Po drugie, doświadczenie. Dla pracodawcy najistotniejszymi informacjami są dotychczas wykonywane przez kandydata obowiązki. Czytelną i sprawdzoną formą jest wymienienie nazwy firmy, stanowiska oraz obowiązków (w punktach). Bardzo istotne jest również określenie zakresu czasowego. Należy pamiętać, by w zapisie dat być konsekwentnym. Łączenie takich form zapisu: 31.05.2010 - czerwiec 2011 czy 31 V 2010 – 06.2011 nie jest najlepszym wyborem.

 

Po trzecie, wykształcenie. Kolejnym punktem aplikacji powinno być wykształcenie. Ograniczone do wymieniania uczelni, kierunku, specjalności i trybu studiowania dla osób z wyższym wykształceniem i ostatniej ukończonej szkoły dla pozostałych kandydatów. Jeśli ktoś ukończył liceum czy szkołę branżową, nie ma potrzeby wspominać o podstawówce. Co ważne, gdy kandydat dopiero wkracza na rynek pracy i jego doświadczenie zawodowe jest znikome albo żadne, powinien zacząć od wykształcenia.

 

Po czwarte, tzw. "informacje dodatkowe", w których znajdują się takie podkategorie jak: "przebyte kursy/szkolenia", "języki obce", „zainteresowania”. Hobby często może okazać się tym elementem naszej aplikacji, który przykuje uwagę rekrutera. „Dobry film” i „muzyka” niewiele mówią o kandydacie. Warto zatem skonkretyzować zainteresowania, przykładowo zamiast „literatura” można napisać „proza międzywojenna”. Ważne, by nie mijać się z prawdą. Wszystkie te kategorie dostosujmy do wymagań potencjalnego pracodawcy. Wykształcenie i doświadczenie zawodowe znajdziemy w każdej aplikacji, a trafny dobór pozostałych punktów pozwoli pokazać rekruterowi, że kandydat spełnia wszelkie kryteria.


Ostatnim elementem CV powinna być klauzula o ochronie danych osobowych. Zgodnie z polskim prawem, jest ona niezbędna, aby pracodawca mógł przetwarzać dane (m.in. numer telefony, adres e-mail). Klauzulę można umieścić w stopce, małą czcionką.


Zdjęcie w CV

 

Zdjęcie w CV powinno przedstawiać osobę godną zaufania. Umieszczanie fotek z wakacji, w słomkowym kapeluszu nie buduje profesjonalnego wizerunku. Zdjęcie musi być aktualne i utrzymane w jednolitej kolorystyce. Istotna jest także jakość. Wyraźne barwy, odpowiednia ostrość, dobra perspektywa to elementy, którym warto poświęcić uwagę podczas wybierania zdjęcia.


Kreatywna aplikacja


Nietypowe CV to dobry pomysł, gdy aplikujemy na stanowisko, gdzie kreatywność jest podstawowym atutem, czyli przede wszystkim w reklamie, mediach czy marketingu. Warto też zaprezentować swoją pomysłowość i znajomość odpowiednich narzędzi i technik, jeśli szukamy pracy na przykład jako grafik. Są jednak zawody, w których nietuzinkowy format nie zostanie doceniony np: gdy szukamy pracy w administracji, księgowości, bankowości. Pamiętajmy też, że nawet w wideo-CV, prezentacji czy grafice musimy zamieścić wszystko to, co powinno być w CV.


Co powinno zawierać dobre CV

 

W CV nie może być żadnych błędów gramatycznych ani stylistycznych. Wybierajmy standardowe i czytelne czcionki. Dbajmy o to, by odnalezienie poszczególnych informacji nie było dla nikogo problemem.

Aby CV wyglądało estetycznie i czytelnie, należy konsekwentnie stosować przyjęte zasady odnośnie rodzaju i wielkości czcionki. Pamiętajmy także, by swoją aplikację wysyłać w formacie pdf, a nie doc. Pozwoli to mieć pewność, że na każdym komputerze dokument będzie prezentował się tak samo.

 

 

Przeczytaj także:

Skomentuj