Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Jak specjalista ds rekrutacji ocenia życiorys kandydata oraz jak uniknąć odrzucenia?

Jak specjalista ds rekrutacji ocenia życiorys kandydata oraz jak uniknąć odrzucenia?

 
Jak specjalista ds rekrutacji ocenia życiorys kandydata oraz jak uniknąć odrzucenia?

Specjalista HR - czym się zajmuje, jak wygląda rekrutacja


Czytanie życiorysów zawodowych jest uważane przez wielu specjalistów od rekrutacji za bardzo trudne i wyczerpujące zajęcie. Przebicie się przez dziesiątki lub setki aplikacji zgromadzonych w bazie danych lub skrzynce e-mail to zadanie wymagające zarówno cierpliwości, jak i niezwykłej uwagi. Zwłaszcza, że czas na przeglądanie CV i wyselekcjonowanie właściwych osób do rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ograniczony.

Przeciętnie na jedną ofertę pracy przychodzi około 100 aplikacji, a czasami jest ich nawet 300. Jedna aplikacja to zazwyczaj strona, ale bywa, że CV zajmuje 2, czasami 3 strony A4. Przeciętnie około 4000-5000 znaków, czyli około 500-600 wyrazów. Przeciętna szybkość czytania to około 200-240 słów na minutę, czyli minimum 2-3 minuty na aplikację. Jeśli aplikacji jest 100, pobieżne ich przejrzenie zajmie około 3-5 godzin. A co w sytuacji, gdy stanowisk jest kilka, aplikacji kilkaset, a terminy gonią? Co z oceną każdej aplikacji, bo przecież samo przeczytanie jeszcze nie oznacza, że rekruter jest w stanie dokonać wyboru kandydata. W jaki sposób specjalista HR wyławia osoby, z którymi warto się spotkać?

Z wyżej wymienionych powodów rekruterzy dzielą zwykle swoją pracę na co najmniej dwa etapy. Pierwszy z nich ma za zadanie zmniejszyć do niezbędnego minimum liczbę dokumentów do przejrzenia. Polega on na bardzo szybkim (10-20 sekund) przeglądaniu kluczowych umiejętności, które powinien posiadać kandydat. Ich brak pozwala na odrzucanie aplikacji. Dzięki temu zabiegowi specjalista ds. HR może poświęcić więcej czasu dokumentom potencjalnie dobrych kandydatów.

Jeśli kwalifikacje zostaną zidentyfikowane, życiorys jest przeglądany bardziej szczegółowo, w celu określenia dokładnego dopasowania kandydata do stanowiska. Tylko kilka, maksimum kilkanaście najlepszych aplikacji zostanie starannie przeczytanych, a ich autorzy zaproszeni na rozmowy.

Należy pamiętać, że rekruter z reguły pracuje nad kilkoma projektami jednocześnie, a procesy przetwarzania informacji z tym związane są niezwykle obciążające. Przeczytanie kilkudziesięciu lub kilkuset ofert dziennie, porównanie ich z kryteriami dla każdego ze stanowisk, można porównać do szybkiego przeczytania składającej się z kilkuset stron książki, czasem na niezbyt ciekawy temat.

Na podstawie powyższych rozważań, można wysnuć następujący wniosek: jeśli życiorys przygotujemy niechlujnie, użyta czcionka i sposób prezentacji treści nie będą czytelne, to takie CV specjalista ds. rekrutacji najprawdopodobniej odrzuci już na wstępie. I nie będzie istotne, czy spełniamy kryteria i jesteśmy najlepsi na tle pozostałych kandydatów. Pamiętajmy, że rekruter musi przebrnąć przez dziesiątki, a czasem setki zgłoszeń i tak naprawdę jego ocena CV jest dość szybka, a jednocześnie powinna być trafna. Walkę o etat wygra ten, kto wie, jak grać i trzyma się zasad. Nie pozwólmy się zatem wyeliminować przez błąd, którego można łatwo uniknąć. Zredagujmy życiorys tak, aby jego adresat chciał poświęcić mu dłuższą chwilę.

 

Czynniki odrzucenia CV


Podczas przeglądania naszej aplikacji specjalista ds. rekrutacji zwraca między innymi uwagę na pewne elementy, których brak praktycznie od razu eliminuje kandydata z dalszych rozgrywek. Na odrzucenie CV już na wstępie wpływają:

1. nazwa stanowiska niezgodna z nazwą z ogłoszenia,
2. niewystarczające wykształcenie,
3. brak doświadczenia zawodowego zgodnego z ogłoszeniem,
4. źle opracowane, nieczytelne, niechlujne CV,
5. miejsce zamieszkania niezgodne z ofertą,
6. długa lista miejsc pracy w krótkim czasie.

Z reguły wymienione czynniki powodują eliminację naszego CV.

 

Ocena umiejętności w CV

 

Jeśli nasz życiorys przeszedł przez podstawowe sito rekrutacyjne, poddawany jest bardziej szczegółowej i krytycznej analizie. Specjalista ds. rekrutacji skupi się na naszych doświadczeniach zawodowych oraz zweryfikuje ich przydatność pod kątem kryteriów opracowanych dla stanowiska. Warto zatem odpowiedzieć na poniższe pytania:

1. Czy mamy wystarczające doświadczenie zawodowe do pracy na tym stanowisku?
2. Czy to doświadczenie dotyczy interesujących rekrutera obszarów?
3. Czy jakichś elementów doświadczenia brakuje, a jeśli tak, czy są one istotne?
4. Czy jakichkolwiek istotnych umiejętności brakuje?
5. Czy możemy się pochwalić jakimiś wyjątkowymi osiągnięciami?
6. Jak wypadamy na tle innych?

 

Jak zainteresować specjalistę ds. rekrutacji – interesujące CV


W zasadzie nie ma dobrego sposobu na obejście tych dwóch etapów selekcji. Jeśli mamy do czynienia z zawodowcem, a z reguły tak jest, i nasze CV było przygotowane na szybko, to raczej nie spodziewajmy się zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Prawdą jest, że albo posiadamy umiejętności i kwalifikacje, albo ich nie posiadamy. Jednak to, czy rekruter dostrzeże nasz zalety, zależy jedynie od tego, czy wyślemy interesujące CV. Dlatego warto przygotować starannie dokumenty aplikacyjne i poświęcić czas, żeby treść aplikacji odpowiednio zorganizować oraz przedstawić wszystkie swoje najważniejsze zalety i osiągnięcia. Pamiętajmy o oryginalności, ale też przemyślmy treść – nawet najbardziej interesujące wzory CV, pełne wymyślnych ozdób, nie pomogą nam znaleźć pracy, jeśli źle obraliśmy cel.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"
Praca Adecco Personalsdienstleistungen GmbH

Polecane oferty

  • Warehouse Worker

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Kaiserslautern   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Requirements: Basic language skills at A1 level in German or English Commitment and team spirit;
  • Elektromechanik (k/m/d)

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 120,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twoje obowiązki: Instalacja, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych i systemów; Przeprowadzanie inspekcji i testów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności instalacji elektrycznych; Naprawa usterek i awarii; Zachowanie odpowiednich przepisów i standardów bezpieczeństwa;...

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?