Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Przedszkole przyzakładowe: jak założyć, dofinansowanie

2020-03-11

Przedszkole funkcjonujące przy firmie to ogromne udogodnienie dla pracowników mających małe dzieci. Jest to benefit, który może pomóc przyciągnąć do przedsiębiorstwa najlepszą kadrę.

 

Jak założyć przedszkole przyzakładowe?

 

Kluczową kwestią jest dysponowanie pomieszczeniami o dostatecznym metrażu i wyposażeniu. Do funkcjonowania przedszkola niezbędny będzie zarówno pokój dziennego przebywania dla dzieci, jak i pomieszczenia higieniczno-sanitarne, dostosowane do potrzeb dzieci.

 

Do istotnych wymogów lokalowych należy to, że powierzchnia każdego pomieszczenia, w którym będą zbiorowo przebywać dzieci, jest uzależniona od ich liczby. W przypadku:
1. 3-5 dzieci – minimalna powierzchnia to 16 m2,
2. powyżej 5 dzieci – powierzchnia zwiększa się o:
• 2 m2 na każde dziecko przebywające w przedszkolu do 5 godzin dziennie,
• 2,5 m2 na każde dziecko przebywające w przedszkolu przez ponad 5 godzin dziennie lub mające zapewnione leżakowanie.

 

Ponadto wysokość pomieszczeń musi wynosić 3 m. Podłoga powinna być gładka i nadawać się do łatwego mycia (przy czym dopuszcza się parkiet). W miejscach zabaw dzieci zalecany jest miękki dywan.

 

Szczegółowe wytyczne dotyczą też pomieszczeń sanitarnych. Wysokość ścian w takich miejscach musi wynosić przynajmniej 2 m. Zarówno ściany, jak i podłoga, powinny zostać materiałem zmywalnym, nienasiąkającym, wytrzymałym na środki dezynfekujące, odpornym na wilgoć. Do łazienek powinno się przechodzić bezpośrednio z sali przeznaczonej na zabawę. Na 15 dzieci muszą przypadać co najmniej 1 umywalka i jeden ustęp.

 

Przedsiębiorca, który myśli o zorganizowaniu przedszkola zakładowego musi też pamiętać, że dzienna opieka nad dzieckiem wymaga zapewnienia wyżywienia. Potrzebne będzie zatem również zaplecze gastronomiczne lub opłacenie firmy cateringowej.

 

Szczegółowe instrukcje dla osób chcących założyć własne przedszkole znajdziemy na rządowym Serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy. Warto zapoznać się też między innymi z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania oraz Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

 

Przedszkole zakładowe – dofinansowanie z ZFŚS

 

Koszty otworzenia przedszkola mogą być znaczne, z uwagi na konieczność dostosowania lokalu, ale także zatrudnienia wykwalifikowanego pracownika, który będzie sprawować opiekę nad dziećmi.

 

Skąd zatem wziąć środki na otworzenie placówki dla dzieci? Dofinansowanie do przedszkola umożliwia regulamin zfśs, czyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie z dnia 4 marca 1994 r. (Dz.U. 1994 nr 43 poz. 163) czytamy, że środki z tego funduszu przeznaczone są na finansowanie:

 

„działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego”.

 

Warto przy tym zaznaczyć, że pracodawca – jeśli nie chce organizować takiej placówki w firmie – ma również możliwość sięgnąć do funduszy zfśs w celu dofinansowania do przedszkola bądź żłobka dla pracowników sprawujących opiekę nad dziećmi. Musi jednak pamiętać, że ponieważ jest to świadczenie socjalne, dofinansowanie powinno być uzależnione od sytuacji materialnej zatrudnionych.

 

Przeczytaj także: