Wybrana kategoria

Udogodnienia dla pracowników – żłobki przyzakładowe

2019-12-11

Dla pracujących rodziców znalezienie żłobka dla dzieci może stanowić nie lada wyzwanie. Brak miejsc lub konieczność dojeżdżania, zbyt duże opłaty za żłobek niepubliczny, a z drugiej strony wysokie stawki za usługi opiekunek do dziecka sprawiają, że wiele osób staje przed poważnym problemem i opóźnia powrót do pracy. Nic dziwnego, że możliwość skorzystania ze żłobka przyzakładowego jest bardzo atrakcyjną opcją.

 

Zalety żłobków przyzakładowych:

 

Wizerunek firmy

 

Prywatny żłobek przy miejscu pracy to wciąż rzadkość. Jednak w przypadku branż o dużym deficycie specjalistów, gdzie obserwuje się rynek pracownika, a kandydaci mogą wybierać między podobnymi ofertami, tego typu dodatek może zaważyć o tym, z którym pracodawcą ostatecznie podpiszą umowę.

 

Żłobek, klubik dziecięcy czy klubik malucha (bo placówka może przybrać różną formę) przy zakładzie pracy należy do benefitów dla pracowników, które znacznie poprawiają konkurencyjność firmy na rynku pracy. Choć zatrudnienie w nowoczesnym biurze kojarzy się przede wszystkim z takimi dodatkami jak karnety sportowe, branżowe szkolenia pracowników, prywatna opieka medyczna czy nawet pokoje relaksu, dla wielu osób rozwiązania prorodzinne są dużo bardziej istotne. Świadczą o tym, że firma stawia na długoterminową współpracę, jest lojalna wobec podwładnych, chce, by rozwijali się w jej strukturach.

 

Motywacja dla pracownika

 

Możliwość zapewnienia opieki nad dzieckiem w firmie stanowi ponadto ważny element systemu motywowania pracowników. To udogodnienie, dzięki któremu pracownik czuje się bardziej związany z przedsiębiorstwem, ma przekonanie, że firma dba nie tylko o niego, ale i o jego rodzinę. Komfort, jaki daje możliwość korzystania z firmowego żłobka, często przekłada się na większą efektywność i zaangażowanie w obowiązki służbowe.

 

By motywowanie pracowników w organizacji było skuteczne, rodzice muszą mieć jednak poczucie, że mogą w pełni zaufać instytucji przyzakładowego żłobka. Jeśli nie będą przekonani, że firma jest w stanie należycie zająć się maluchami, raczej nie skorzystają z usługi takiego klubiku dla dzieci.

 

A to oznacza, że pracodawca, który planuje założenie żłobka, powinien zapewnić:
• pomieszczenia przystosowane do sprawowania opieki nad dziećmi. Muszą wszystkie wymogi sanitarne i lokalowe (w tym przeciwpożarowe) ujęte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy.

 

Jednym z wytycznych jest powierzchnia takiej placówki – np. żłobek, w którym będzie przebywać od 3 do 5 dzieci musi mieć co najmniej 16 m2;

• wyżywienie dla dzieci;
• wyposażenie żłobka – meble, zabawki, akcesoria higieniczne itp. Powinny mieć one atesty lub certyfikaty;
• wykwalifikowany personel, który ma uprawnienia do pracy w żłobku.


Wygoda

 

Możliwość skorzystania ze żłobka to ważne udogodnienie dla wielu rodziców. Dzięki takiej opcji nie muszą przed pracą zawozić malucha do placówki znajdującej się w innym miejscu. W przypadku nieprzewidzianych okoliczności rodzic nie musi jechać do żłobka, a więc brać wolnego w pracy – wystarczy, że przejdzie kilka korytarzy czy wejdzie we właściwe drzwi, by już się w nim znaleźć. Przyzakładowy żłobek umożliwia też zaglądanie do malucha w czasie przerw w pracy, co jest szczególnie istotne w przypadku malców, którzy źle znoszą rozłąkę z rodzicem.

 

Ponadto taka placówka to znaczne ułatwienie dla karmiących mam. Przypomnijmy, że zatrudnionej na pełen etat pracownicy, która urodziła dziecko, przysługują w ciągu dnia dwie półgodzinne przerwy na karmienie. Czas przerw wydłuża się, jeśli dzieci jest więcej. Pracująca mama może też wnioskować o połączenie przerw. Przyzakładowy żłobek zapewnia komfortowe i przyjazne warunki do zajęcia się w tym czasie maleństwem.

 

Oszczędność

 

Żłobek w pracy to oszczędność zarówno dla pracownika, a w dłuższej perspektywie również dla pracodawcy. Podwładny oszczędza przede wszystkim czas, jaki spędziłby na dojazdach do placówki przed i po pracy. W jego kieszeni zostają też pieniądze, które wydałby na opłacenie żłobka czy dodatkowe paliwo.

 

A co oszczędza pracodawca? Przede wszystkim musi wziąć pod uwagę, że dzięki żłobkowi pracownik rzadziej będzie korzystać z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem czy załatwianie spraw osobistych. Pracująca mama szybciej wróci do firmy po urodzeniu dziecka. Podwładni sprawujący opiekę nad dzieckiem czują się silniej związani z firmą, a więc mniej skłonni do rezygnacji z pracy – a to oznacza, że pracodawca rzadziej będzie musiał przeprowadzać kosztowne rekrutacje. Jak widać, zalet takiego rozwiązania jest sporo. Warto wziąć je pod uwagę, planując dodatki pozapłacowe dla pracowników firmy.

 

Przeczytaj także: