Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Agile, Scrum? To proste i przyjemne!

Agile, Scrum? To proste i przyjemne!

 
Agile, Scrum? To proste i przyjemne!

Wszystko zaczęło się w 2001 roku, gdy przedstawiciele firm informatycznych z USA, stworzyli Manifest Agile, nazywany też Manifestem zwinnego programowania (ang. Agile Manifesto). Od lat pracowali oni z klientami, wyznając podobne zasady wzajemnego szacunku i skupienia na tworzeniu wartościowych produktów. Postanowili zebrać wszystkie dobre praktyki w jeden dokument. W ten sposób powstał Manifest zwinnego programowania:

Odkrywamy nowe metody programowania dzięki praktyce w programowaniu i wspieraniu w nim innych. W wyniku naszej pracy, zaczęliśmy bardziej cenić:
•    Ludzi i interakcje od procesów i narzędzi
•    Działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji
•    Współpracę z klientem od negocjacji umów
•    Reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu.
Oznacza to, że elementy wypisane po prawej są wartościowe, ale większą wartość mają dla nas te, które wypisano po lewej.*

* Manifest zwinnego programowania

W ramach rodziny Agile powstało wiele metod działania. Wśród nich jest Scrum, który zaadaptowały do swoich potrzeb największe firmy na całym świecie, m.in.: Amazon, Microsoft, Spotify, a w Polsce też PKO Bank Polski.

 

Skoro Agile opisuje najważniejsze wartości, to czym jest Scrum?


Scrum, to ramy postępowania (framework). Jeff Sutherland i Ken Schwaber stworzyli praktyczny poradnik (Scrum Guide), który pomaga zrozumieć podstawowe role i zasady. Ich umiejętne wdrożenie i wykorzystywanie pomaga znacznie usprawnić proces rozwoju produktu oraz podnieść jego jakość.

 

Praca wg Scrum – z czym się to wiąże?


Na Scrum składają się: Zespoły Scrumowe oraz związane z nimi role, wydarzenia, artefakty i reguły. Dodatkowo wyróżnia się wartości Scruma, którymi kieruje się Zespół Scrumowy: zaangażowanie, odwagę, skupienie, otwartość i poszanowanie.  Każdy z elementów służy konkretnym celom i każdy jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu w stosowaniu Scruma.

Firmy wdrażające Scrum w swoich strukturach, działając w jego ramach, dostosowują go do specyfiki branży. Na przykład w PKO Banku Polskim na Scrumie oparty został Nowy Model Pracy, w którym Zespoły Scrumowe odpowiedzialne za poszczególne produkty łączą się w szersze struktury zwane Formacjami – obejmują one szeroki obszar biznesowy, a działające w ramach Formacji Zespoły odpowiadają za poszczególne produkty.


pko-bp-oferty-pracy

 

W skład Zespołu Scrumowego wchodzą:


Właściciel Produktu, który jest odpowiedzialny za kształt produktu oraz maksymalizację wartości produktu i pracy Zespołu Deweloperskiego. Odpowiada on za Backlog Produktu, tj. listę wymaganych zmian, jakie produkt musi spełnić, aby był w pełni funkcjonalny i odpowiadał na potrzeby klientów.
Zespół Deweloperski – składa się z osób o uzupełniających się kompetencjach: programistów, analityków biznesowych, testerów oprogramowania lub osób o innych niezbędnych kompetencjach. Zespół Deweloperski sam planuje swoją pracę. Zespół realizuje w pierwszej kolejności te wymagania produktu, które znajdują się na szczycie Backlogu Produktu. Zadania, które Zespół realizuje w danym Sprincie, tworzą Backlog Sprintu.
Scrum Master – jest odpowiedzialny za promowanie i wspieranie zastosowania ram Scruma w Zespołach Scrumowych. Pomaga zrozumieć i stosować wartości, praktyki, reguły i teorię Scruma. Wspiera Członków Zespołu i pomaga im efektownie rozwiązywać przeszkody.

 

Jaki jest rytm pracy Zespołów Scrumowych?


Członkowie Zespołu Scrumowego pracują w Sprintach (cyklach) – maksymalnie jest to miesiąc pracy. Okres ten może być krótszy - w PKO Banku Polskim to dwa tygodnie, które kończą się oddaniem elementu produktu gotowego do wdrożenia. Podczas Sprintu realizowane są zadania z Backlogu Sprintu. Rytm pracy wyznaczają wydarzenia:
Planowanie – spotkanie całego zespołu, które rozpoczyna Sprint. Zespół Deweloperski wybiera wymagania (z Backlogu Produktu) do realizacji w najbliższym Sprincie (do Backlogu Sprintu).
Codzienny Scrum – w trakcie trwania Sprintu, co 24 godziny, Zespół Deweloperski spotyka się i w ciągu 15 minut planuje co i jak uda się zrobić przez następne 24h, a jeśli widzi jakieś przeszkody to postanawia, jak je rozwiązać.
Przegląd – spotkanie pod koniec Sprintu, na którym Zespół Scrumowy prezentuje nowy, działający i gotowy do wdrożenia element produktu (przyrost). W Przeglądzie biorą udział  interesariusze, którzy mają szansę przekazać informację zwrotną na temat wypracowanego przyrostu.
Retrospektywa – spotkanie kończące Sprint. Członkowie Zespołu omawiają wtedy sposób, w jaki pracowali przez ostatni Sprint. Spotkanie to służy wyciągnięciu wniosków i doskonaleniu współpracy w kolejnych Sprintach.

 

Kariera w zwinnych zespołach PKO Banku Polskiego – jak to wygląda?


Możliwości kariery w zwinnych zespołach są z reguły dwie. Pierwsza z nich dotyczy osób, które już mają doświadczenie w pracy w Scrumie i przeszły profesjonalne szkolenia. Mogą oni aplikować bezpośrednio na stanowiska, które łączą się z rolami Właściciela Produktu lub Scrum Mastera. Ich pozycja negocjacyjna zawsze będzie silniejsza i są w stanie zapewnić sobie konkurencyjne warunki.

Inna droga to rozpoczęcie pracy na stanowisku dewelopera. W związku z tym, że do Zespołów poszukiwane są osoby o różnych kompetencjach, a w szczególności programistycznych, pracodawcy chętnie zatrudniają specjalistów, których następnie szkolą ze zwinnych metodyk. Duże organizacje korzystają nie tylko ze szkoleń zewnętrznych, ale też w ramach własnych struktur prowadzą szkolenia rozwojowe, np. w PKO Banku Polskim są to szkolenia „ABC Zwinności”, które pozwala budować podstawowe kompetencje zwinne, czy cały program rozwojowy, jak „Akademia Zwinności”.

Istotne jest, że osoby z doświadczeniem dewelopera, które już znają specyfikę pracy w danej firmie oraz wdrożony model pracy, mogą dalej rozwijać się, aby awansować, czy to na Właściciela Produktu, aby koordynować potrzeby biznesowe firmy, czy to na Scrum Mastera, który będzie szerzył w firmie zwinne wartości.

 

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Forecasting & Reporting Manager

    CEVA Logistics Poland Sp. z o.o.   Magnice    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    WHAT ARE YOU GOING TO DO? Production of analyses and reports for business needs and presentation of results, team management. Provide conclusions, recommendations and directions to support business decisions. Improving and automating data collection and processing processes. Communication regarding...
  • Administrator Systemów Elektroenergetycznych

    Autostrada Eksploatacja S.A.   Torzym, ul. Sulęcińska 19    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Miejsce pracy: Biuro Ilanka – Torzym, ul. Sulęcińska 19 Zakres obowiązków: konserwacja, diagnostyka, naprawa i obsługa urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych i elektronicznych
  • Młodszy Specjalista ds. Utrzymania i Systemów IT

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają?​ ​Nadzór nad wyznaczonymi systemami i elementami infrastruktury teleinformatycznej. Instalacja i konfiguracja oprogramowania i sprzętu komputerowego. Zbieranie i rejestracja zgłoszeń od użytkowników. Terminowa obsługa. Przygotowanie komputerów zgodnie ze...
  • Konsultant SAP IS-U

    Praca.pl Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zbieranie wymagań poprzez warsztaty i opracowywanie odpowiednich strategii biznesowych, które są zgodne ze standardowymi procedurami SAP. Projektowanie przyszłych rozwiązań. Konfiguracja i dostosowanie systemu. Migracja danych, szkolenie użytkowników i wsparcie....
  • Młodszy Programista w dziale Wsparcia Systemów Logistycznych

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? Prowadzeniem projektów softwarowych zgodnie z przyjętą w firmie metodyką przez wszystkie cykle ich życia. Wsparcie działów operacyjnych (magazyn) w zakresie obsługi aplikacji logistycznych; Dokumentacja tworzonych wew. aplikacji logistycznych; Testowanie...
  • Maps Reporting Specialist with Dutch

    COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS POLAND SP Z O O   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Shift: 24/7 Work model: Hybrid What we do At Cognizant, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses - helping them go from doing digital to being digital. Our offices in Poland are in Gdansk, Wroclaw, and Kraków. With the capacity to support various clients,...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?