Praca w audycie finansowym – opcje awansu

 
Praca w audycie finansowym – opcje awansu

W serwisie pracy Praca.pl każdego tygodnia pojawia się przynajmniej kilka ofert pracy dla audytorów. Wiele z nich to oferty z tzw. Wielkiej Czwórki, ale sporo ogłoszeń dotyczy też audytorów wewnętrznych. Można zatem sądzić, że praca w audycie jest opcją dość pewną, a zatrudnienie oferowane jest zarówno osobom bez doświadczenia jak i tym, którzy w audycie zjedli już zęby. Jakie możliwości rozwoju wiążą się z tym zawodem? Wraz z ekspertami z KPMG postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Stanowiska pracy w audycie

 

Dla osoby, która rozważa pracę w tym obszarze, nazwy stanowisk pracy brzmią dość enigmatycznie. Assistant I i Assistant II? In-charge? O co tu chodzi? Jak wygląda awans zawodowy w audycie?

 

Podstawowym stanowiskiem, od którego zaczyna się praca w audycie, jest stanowisko Assistant. Jest to osoba, która jako członek zespołu projektowego bierze udział w badaniu sprawozdań finansowych. Stanowisko to funkcjonuje we wszystkich firmach należących do Wielkiej Czwórki.


W KPMG po około roku pracy i otrzymaniu pozytywnej oceny kompetencji przechodzi się na stanowisko Assistant II. Taka osoba ma za sobą już sezon audytowy, nabrała doświadczenia i może brać udział w nieco większych projektach. Nadal jednak pod nadzorem in-charga – wyjaśnia Anna Burian-Szywacz, Senior Manager w dziale Audytu w KPMG w Polsce.


Kolejnym stanowiskiem jest Senior Assistant, który zarządza zespołem badającym. Taka osoba raportuje do managera projektu, robi dokumentację z badania i sprawdza pracę innych członków zespołu. Nadal pracuje się jednak na jednym projekcie jednocześnie.


Supervisor, który jest kolejnym szczeblem kariery, to bardziej doświadczony in-charge. Bierze udział w trudniejszych, rozbudowanych projektach. Później zaczyna się już ścieżka managerska. Najpierw Assistant Manager, potem Manager i Senior Manager. Na tych stanowiskach pracuje się przy kilku projektach jednocześnie. To wymagające wiedzy i elastyczności stanowiska – wyjaśnia ekspert.


Jak zatem widać, audytor ma przed sobą dość ustrukturyzowaną i jasną ścieżkę kariery, w której drzwi do dalszych etapów otwiera zdobycie kwalifikacji zawodowych.

 

Dwie ścieżki rozwoju – ACCA czy biegły rewident?

 

Doskonałe oceny uzyskiwane od przełożonych po zakończeniu sezonu nie wystarczają do tego, by przejść przez wszystkie szczeble kariery. Bez rozwoju w zakresie kwalifikacji prędzej czy później pojawi się „szklany sufit”. Jaką ścieżkę wybrać?


ACCA to międzynarodowy certyfikat potwierdzający posiadanie specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości oraz zarządzania. Nie tylko poświadcza kwalifikację pracownika, ale dzięki temu, że jest rozpoznawalny na całym świecie, jest przepustką do lepszych zarobków, wysokich stanowisk, pracy za granicą, a także daje praktyczne umiejętności biznesowe.


Finalnym produktem przeprowadzonego badania jest sprawozdanie. Aby je podpisać konieczne jest posiadanie uprawnień zawodowych biegłego rewidenta (co wynika bezpośrednio z ustawy - przyp. 1).


W efekcie, w firmach audytorskich, choć można zdobywać kwalifikacje w obu obszarach, to promowane są uprawnienia biegłego rewidenta, bo ułatwiają pracę w zawodzie w Polsce.


Nie ma też przeszkód, by zdobyć obie kwalifikacje. Obecnie ich łączne uzyskanie jest nieco ułatwione. Osoba mająca zdane przynajmniej 10 egzaminów na biegłego rewidenta może zostać zwolniona z 9 egzaminów ze ścieżki ACCA (wtedy pozostaną jej do zdania jedynie 4). Zwolnienie działa też w drugą stronę – kwalifikacja ACCA pozwala „ominąć” część egzaminów na biegłego rewidenta.

 

Jak szybko można awansować w audycie?

 

Dla osób, które dopiero planują swoją karierę zawodową, poza kwestią zarobków, ważne są też możliwości rozwoju oraz łatwość i warunki awansów. Czy ścieżka audytora należy do łatwiejszych, czy może trudnych dróg dla osoby, która chce szybko zrobić karierę?

 

Annie Burian-Szywacz dotarcie do stanowiska Managera, czyli pokonanie kilku szczebli kariery, zajęło pięć lat. Sześć, jeśli wliczymy w to praktyki studenckie, w których wzięła udział. W tym czasie zdążyła też zdać egzaminy na biegłego rewidenta oraz uzyskać certyfikację ACCA.


Kariera w audycie nie zawsze przebiega równie szybko, ale jest to zdecydowanie dynamiczne i obfitujące w częste wydarzenia – również w aspekcie rozwoju – miejsce pracy.

 

Kto awansuje?

 

O tym, jak szybko będzie budowana ścieżka kariery zawodowej audytora, decydują zarówno oceny wyników pracy wykonywane przez przełożonych, jak i rozwój własny kompetencji zawodowych. Dla firm zajmujących się audytem weryfikacja danych to codzienność. Nic dziwnego zatem, że funkcjonują w nich dobrze opracowane i rozbudowane sposoby oceny pracowników.

 

W KPMG regularnie, w trakcie każdego sezonu prowadzimy oceny po projektowe, w których analizuje się sposób pracy oraz jakość przygotowywania badania i raportów przez osoby biorące udział w projekcie. Na wyższych stanowiskach również sposób zarządzania projektem. Bardzo ważnym elementem oceny jest porównywanie pracowników między sobą, w ramach grupy osób na tych samych stanowiskach. To pozwala wybrać te osoby, które najefektywniej poradziły sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami. Po zakończeniu sezonu, oceny podsumowywane są w ramach procesu oceny rocznej – wyjaśnia Anna Burian-Szywacz.


Samo dobre realizowanie zadań w pracy to jednak często za mało. Trzeba też zdobywać wspominane wyżej kwalifikacje zawodowe.


Ja radziłabym jak najszybciej przystępować do egzaminów i rozpoczynać ścieżkę czy to ACCA, czy biegłego rewidenta. Wynika to z tego, że z jednej strony przy pracy na niższych stanowiskach łatwiej jest wygospodarować czas na naukę. Projekty, w których się uczestniczy, są mniej skomplikowane. Z drugiej strony wiedza, którą zdobywa się przygotowując się do egzaminów, niezwykle pomaga w pracy i naprawdę widać różnice w poziomie wiedzy i wykonywania zadań przez osoby, które zdecydowały się rozpocząć proces zdobywania kwalifikacji, a to pomaga w zdobyciu kolejnego awansu w pracy – wyjaśnia Anna Burian-Szywacz.

 

Jak strome są szczeble kariery w audycie?

 

Mówi się, że praca w audycie jest bardzo wymagająca. Nie chodzi tu tylko o wiedzę merytoryczną, ale też dokładność, skrupulatność, efektywność. To również praca pod presją czasu w szybko zmieniającym się środowisku. Droga do najwyższych stanowisk – partnerów czy dyrektorów – trwa kilkanaście lat. Czy faktycznie audytor finansowy to trudny zawód?


Zdaniem naszego eksperta, dla osób, które naprawdę dobrze czują się w audycie, pięcie się w górę jest naturalnym procesem, który oczywiście wymaga wysiłku i ciągłego zdobywania nowej wiedzy.


W KPMG rekrutujemy osoby, które – można tak powiedzieć – wpisują się w koncepcje corocznego awansu, czyli są wystarczająco zmotywowane do nauki i chcą pracować tak, jak my to robimy. W efekcie awans po zakończeniu sezonu przychodzi im niejako automatycznie. Każda osoba, która w toku pracy uzna jednak, że wymagania są za wysokie, lub nie odpowiada jej styl pracy, może przejść do pracy w innych obszarach. Audytorów chętnie do pracy zaprosi controlling finansowy, księgowość czy działy audytu wewnętrznego w innych firmach. Jeśli ktoś zaczął pracę w takiej firmie jak KPMG, to dla jego kariery zawodowej będzie to ogromny przełom, nawet jeśli nie zostanie z nami na wiele lat – wyjaśnia Anna Burian-Szywacz.


Doskonałym sposobem, by sprawdzić, czy audyt to praca idealna właśnie dla Ciebie, jest wzięcie udziału w praktykach. Trwają one przez sezon audytowy, czyli od października do marca. Warto się sprawdzić, bo przecież nie każdy audytor kończył rachunkowość. Mamy osoby po innych kierunkach jak np. matematyka, które po prostu nadrabiają wiedzę merytoryczną. Dla mnie praktyki były świetnym doświadczeniem, bo zobaczyłam jak zdobywana przeze mnie na studiach, nieco sucha wiedza teoretyczna, działa w praktyce. Dla tych, którzy chcą zdobyć nową wiedzę jeszcze przed rozpoczęciem praktyk oferujemy program World of Audit, czyli praktyczny cykl warsztatów audytowych, po których można otrzymać gwarantowaną ofertę praktyk, a nawet pracy w KPMG – opowiada Anna Burian-Szywacz.


Podsumowując, audyt finansowy to dobry wybór dla tych osób, którym marzy się dynamiczny sukces zawodowy. Będąc gotowym na ciągłą naukę, mimo tego, że już dawno ukończyło się studia, można szybko awansować, a rynek pracy jest nadal szeroko otwarty dla osób o kwalifikacjach ACCA czy biegłego rewidenta.

 

---

1. Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, Dz.U.2017 poz.1089

 

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"
Praca AZONIK sp. z o.o.

Polecane oferty

 • Specjalista ds. kadr i płac

  AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko
  19 godz.
  Opis stanowiska: Prowadzenie akt osobowych, Przygotowywanie dokumentacji związanej z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, Rozliczenie wynagrodzeń, zasiłków chorobowych oraz innych dodatków do wynagrodzenia, Ewidencjonowanie urlopów oraz wszelkich absencji chorobowych, Wystawianie...
 • Mechanik samochodów ciężarowych

  AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  19 godz.
  Poszukujemy doświadczonego i zaangażowanego mechanika samochodów ciężarowych, który dołączy do naszego zespołu. Jako mechanik samochodów ciężarowych będziesz odpowiedzialny za diagnozowanie, naprawę i konserwację samochodów ciężarowych różnych marek i modeli. Oczekujemy od Ciebie...
 • Główny Księgowy / Główna Księgowa

  AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
  starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  pełny etat   17 000 - 20 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  20 godz.
  Opis pracy: Kreowanie polityki rachunkowości organizacji oraz nadzór nad jej realizacją. Udział i nadzór w organizacji obiegu dokumentów księgowych oraz procesu ich weryfikacji i zatwierdzania. Nadzór nad sprawnym przebiegiem pracy podległego zespołu księgowego. Prowadzenie ksiąg...
 • Spedytor

  AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  umowa o pracę   4 000 - 5 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  4 dni
  Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego. operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa. informowanie klienta o postępie...

Najnowsze artykuły

Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

Co powstrzymuje Cię przed zarabianiem na swojej wiedzy w sieci? Przekonanie, że są lepsi, że własna działalność to coś skomplikowanego i trudnego? A może lęk przed porażką? Ola Gościniak, absolutna ekspertka w prowadzeniu biznesu online, tłumaczy, że nie ma czego się bać i krok po kroku wyjaśnia, co warto zrobić na początku, by uniknać popularnych błędów i mieć jak najlepszy start na rynku.

Sztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?

Sztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?

Rozwój sztucznej inteligencji „jest nieunikniony, z przyszłością nie wygrasz, to nasz naturalny progres, adaptuj się”, komentują młodzi. Jednak czyżby AI było jak pociąg pospieszny, do którego wskoczyliśmy i z którego nie możemy już wysiąść? Z przyjemnością prezentujemy badanie i analizę pani Małgorzaty Madej, zwyciężczyni konkursu Praca.pl dla studentów i uczniów.

Senselier – kim jest? Jak nim zostać?

Senselier – kim jest? Jak nim zostać?

Rośnie grupa konsumentów, którzy zamiast kupować perfumy w sklepie, decydują się na skomponowanie indywidualnego aromatu. Takie perfumy są jak podpis, absolutnie niepowtarzalne, a nosi się je jak ulubioną sukienkę czy krawat. Tworzenie zapachów dla osób, ale i firm, to jedno z zadań senseliera. Co jeszcze robi i jak nim zostać? Opowiada o tym pierwsza w Polsce senselierka Marta Siembab.

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Czy wiesz, że pracodawca ma prawo żądać od Ciebie stawienia się w pracy w sobotę? W przypadku odmowy może Ci grozić nawet postępowanie dyscyplinarne. Wyjaśniamy, na jakich zasadach pracuje się w weekendy w Polsce, do czego ma prawo pracownik, a także kiedy praca w dni wolne to korzystny wybór i kogo najczęściej szukają firmy na weekendy.

Cofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

Cofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

Złożyłeś wypowiedzenie o pracę, ale zmieniłeś zdanie: chcesz pozostać w firmie? A może zwolniłeś pracownika, lecz nowe okoliczności sprawiły, że wolałbyś go zatrzymać na stanowisku? Cofnięcie wypowiedzenia o pracę jest możliwe, bardzo istotne są jednak terminy. Oto co musisz wiedzieć o dokumencie cofającym wypowiedzenie.

Zasiłek macierzyński – zasady, wysokość, jak obliczyć, wniosek, dokumenty

Zasiłek macierzyński – zasady, wysokość, jak obliczyć, wniosek, dokumenty

Zasiłek macierzyński to świadczenie ważne dla tysięcy kobiet w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko matka dziecka ma prawo do tej pomocy finansowej. Sprawdź, kto i jak długo może pobierać zasiłek macierzyński, a także jak się zmieniła wysokość zasiłku od kwietnia 2023 r.