Praca.pl Poradniki List motywacyjny
Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

 
Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

List motywacyjny stanowi jeden z dokumentów, które muszą przygotować osoby poszukujące pracy. Uzupełnienia CV i ma przekonać rekruterów, że to właśnie jego autor jest najlepszym kandydatem na oferowane przez firmę stanowisko.

 

List motywacyjny – jak napisać

 

Aby powyższy cel został osiągnięty, list motywacyjny powinien posiadać odpowiednią formę i treść. Przede wszystkim należy w nim zawrzeć motywację kandydata do podjęcia danej pracy, a także opis posiadanych kompetencji i ambicji zawodowych. Najlepiej zbieżnych z celami firmy, do której się aplikuje.

 

Jeśli zastanawiasz się więc, jak napisać dobry list motywacyjny, przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż zazwyczaj zajmuje to sporo czasu. Nie warto iść „na łatwiznę” i korzystać z uniwersalnego wzoru. Nie wnosi on bowiem wystarczająco dużo do całej aplikacji. Doświadczeni rekruterzy szybko rozpoznają gotowy szablon, co nie zadziała na korzyść kandydata. List powinien być za każdym razem sformułowany inaczej, by odpowiadać bezpośrednio na konkretną ofertę pracy.

 

Do jego napisania należy się więc odpowiednio przygotować. Trzeba dokładnie przeczytać ogłoszenie, a także dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Wówczas lepiej można zrozumieć potrzeby potencjalnego pracodawcy i podkreślić te umiejętności, które mogą odegrać kluczową rolę przy wyborze nowego pracownika.

 

Jak napisać list motywacyjny – treść

 

List zwykle rozpoczyna się od nawiązania do stanowiska, którego dotyczy rekrutacja, wraz z wyjaśnieniem powodów wysłania aplikacji. Następnie przychodzi czas na część główną, czyli zareklamowanie się kandydata.

 

W tym miejscu należy przedstawić dotychczasowe dokonania zawodowe i umiejętności. Podkreślić, że posiadane kompetencje czynią z ciebie najlepszego kandydata i pozwolą na efektywne wykonywanie powierzonych obowiązków.

 

Warto także podkreślić najważniejsze cechy charakteru, które prawdopodobnie będą przydatne w nowej pracy. Można na przykład przywołać przykłady konkretnych sytuacji, w których pozwoliły one na sprawną realizację zadań czy rozwiązanie zaistniałych problemów.

 

List zwykle kończy się informacją na temat dyspozycyjności i możliwego terminu ewentualnego rozpoczęcia pracy. Wspomnieć też można o gotowości rozwinięcia zawartych w aplikacji informacji podczas ewentualnego osobistego spotkania.

 

Jak napisać list motywacyjny do pracy – forma

 

Podobnie jak w przypadku CV także forma i wygląd listu motywacyjnego mają duże znaczenie dla oceniających go rekruterów. Dobrze napisany list mieści się zwykle na jednej stronie A4 – taki rozmiar jest wystarczający, by zawrzeć najważniejsze informacje.

 

Osoby z większym doświadczeniem niekiedy stosują nieco inne rozwiązanie. Oprócz CV i listu do aplikacji dołączają listę zrealizowanych projektów. W ten sposób przekazuje się potencjalnemu pracodawcy ważne informacje na temat swojej przeszłości zawodowej, a jednocześnie dokument zachowuje zwięzłą i czytelną formę.

 

Niektórzy próbują też zaskoczyć pracodawcę i przygotowują list w innej formie niż papierowa. Do rekruterów coraz częściej spływają aplikacje w postaci prezentacji multimedialnej czy w wersji wideo.

 

W ten sposób kandydaci chcą się wyróżnić spośród konkurentów i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie przynajmniej zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Takie rozwiązania są szczególnie popularne w branżach kreatywnych (np. reklamowej, IT), gdzie mogą jednocześnie stanowić potwierdzenie umiejętności, np. graficznych.

 

Dlaczego list do rekrutera ma znaczenie

 

Dobry list motywacyjny może pomóc w otrzymaniu wymaganej pracy, ale sam w sobie nie stanowi gwarancji sukcesu. Trzeba mieć świadomość, że pierwszym dokumentem czytanym przez rekruterów jest zwykle CV. Gdy ono nie okaże się interesujące, list może wylądować w koszu nieprzeczytany.

 

Jednak gdy będzie odwrotnie i rekruter rozpocznie od listu motywacyjnego, to właśnie treść dokumentu może zadecydować, czy dany kandydat dostanie się do kolejnego etapu naboru.

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Lekarz Stomatolog (endodoncja pod mikroskopem)

    LUX MED Sp. z o.o.   Sosnowiec    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior
    1 godz.
    Praca w Centrum Stomatologicznym LUX MED. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty (mile widziana ukończona specjalizacja z endodoncji lub ostatnie lata szkolenia specjalizacyjnego), doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie endodoncji, ukończony kurs...
  • Lekarz Stomatolog Chirurg

    LUX MED Sp. z o.o.   Toruń    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior
    1 godz.
    Praca w Centrum LUX MED Stomatologia w Toruniu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty (mile widziana ukończona specjalizacja z chirurgii stomatologicznej lub ostatnie lata szkolenia specjalizacyjnego), doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie...
  • Specjalista ds. technicznych

    ROSINSKI PACKAGING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością   Bielsko-Biała    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowywanie dokumentacji technicznej, Analiza rynku, poszukiwanie alternatywnych dostawców i rozwiązań, Przygotowanie zapytań ofertowych, Sporządzanie zamówień oraz nadzorowanie terminów realizacji, dostaw materiałów i Urządzeń, koordynacja prac od zamówienia po...
  • Optometrysta / Optometrystka

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jana Pawła II 27    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  pełny etat
    1 godz.
    Co będzie należeć do Twoich obowiązków? Przeprowadzanie badań optometrycznych wzroku zgodne z określonym standardem, wskazanie najlepszych rozwiązań optycznych do potrzeb i oczekiwań pacjentów, współpraca z doradcami na rzecz realizacji najwyższych standardów obsługi, prowadzenie...
  • Specjalista ds. zakupów

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: przygotowywanie zapytań o dostępność i cenę surowca, analiza ofert, sporządzanie zamówień i monitorowanie dostaw, monitorowanie stanów magazynowych i rotacji zapasów surowców, analiza rynku pod kątem poszukiwania nowych dostawców, współpraca z dostawcami, ścisła...
  • RESBUILD SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Nadzorowanie całego cyklu prowadzenia robót i sprawdzanie prawidłowego wykonania robót. Ustalanie zakresu robót w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Koordynacja zadań w sposób zapobiegający zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Rozwiązywanie konfliktów i problemów...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?