Wybrana kategoria

Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

2019-10-08

List motywacyjny stanowi jeden z dokumentów, które muszą przygotować osoby poszukujące pracy. Uzupełnienia CV i ma przekonać rekruterów, że to właśnie jego autor jest najlepszym kandydatem na oferowane przez firmę stanowisko.

 

List motywacyjny – jak napisać

 

Aby powyższy cel został osiągnięty, list motywacyjny powinien posiadać odpowiednią formę i treść. Przede wszystkim należy w nim zawrzeć motywację kandydata do podjęcia danej pracy, a także opis posiadanych kompetencji i ambicji zawodowych. Najlepiej zbieżnych z celami firmy, do której się aplikuje.

 

Jeśli zastanawiasz się więc, jak napisać dobry list motywacyjny, przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż zazwyczaj zajmuje to sporo czasu. Nie warto iść „na łatwiznę” i korzystać z uniwersalnego wzoru. Nie wnosi on bowiem wystarczająco dużo do całej aplikacji. Doświadczeni rekruterzy szybko rozpoznają gotowy szablon, co nie zadziała na korzyść kandydata. List powinien być za każdym razem sformułowany inaczej, by odpowiadać bezpośrednio na konkretną ofertę pracy.

 

Do jego napisania należy się więc odpowiednio przygotować. Trzeba dokładnie przeczytać ogłoszenie, a także dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Wówczas lepiej można zrozumieć potrzeby potencjalnego pracodawcy i podkreślić te umiejętności, które mogą odegrać kluczową rolę przy wyborze nowego pracownika.

 

Jak napisać list motywacyjny – treść

 

List zwykle rozpoczyna się od nawiązania do stanowiska, którego dotyczy rekrutacja, wraz z wyjaśnieniem powodów wysłania aplikacji. Następnie przychodzi czas na część główną, czyli zareklamowanie się kandydata.

 

W tym miejscu należy przedstawić dotychczasowe dokonania zawodowe i umiejętności. Podkreślić, że posiadane kompetencje czynią z ciebie najlepszego kandydata i pozwolą na efektywne wykonywanie powierzonych obowiązków.

 

Warto także podkreślić najważniejsze cechy charakteru, które prawdopodobnie będą przydatne w nowej pracy. Można na przykład przywołać przykłady konkretnych sytuacji, w których pozwoliły one na sprawną realizację zadań czy rozwiązanie zaistniałych problemów.

 

List zwykle kończy się informacją na temat dyspozycyjności i możliwego terminu ewentualnego rozpoczęcia pracy. Wspomnieć też można o gotowości rozwinięcia zawartych w aplikacji informacji podczas ewentualnego osobistego spotkania.

 

Jak napisać list motywacyjny do pracy – forma

 

Podobnie jak w przypadku CV także forma i wygląd listu motywacyjnego mają duże znaczenie dla oceniających go rekruterów. Dobrze napisany list mieści się zwykle na jednej stronie A4 – taki rozmiar jest wystarczający, by zawrzeć najważniejsze informacje.

 

Osoby z większym doświadczeniem niekiedy stosują nieco inne rozwiązanie. Oprócz CV i listu do aplikacji dołączają listę zrealizowanych projektów. W ten sposób przekazuje się potencjalnemu pracodawcy ważne informacje na temat swojej przeszłości zawodowej, a jednocześnie dokument zachowuje zwięzłą i czytelną formę.

 

Niektórzy próbują też zaskoczyć pracodawcę i przygotowują list w innej formie niż papierowa. Do rekruterów coraz częściej spływają aplikacje w postaci prezentacji multimedialnej czy w wersji wideo.

 

W ten sposób kandydaci chcą się wyróżnić spośród konkurentów i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie przynajmniej zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Takie rozwiązania są szczególnie popularne w branżach kreatywnych (np. reklamowej, IT), gdzie mogą jednocześnie stanowić potwierdzenie umiejętności, np. graficznych.

 

Dlaczego list do rekrutera ma znaczenie

 

Dobry list motywacyjny może pomóc w otrzymaniu wymaganej pracy, ale sam w sobie nie stanowi gwarancji sukcesu. Trzeba mieć świadomość, że pierwszym dokumentem czytanym przez rekruterów jest zwykle CV. Gdy ono nie okaże się interesujące, list może wylądować w koszu nieprzeczytany.

 

Jednak gdy będzie odwrotnie i rekruter rozpocznie od listu motywacyjnego, to właśnie treść dokumentu może zadecydować, czy dany kandydat dostanie się do kolejnego etapu naboru.

Przeczytaj także: